Giriş Yap Hemen Başvur
EN

Güvenli ve Etkili E-Ticaret Altyapısı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Figopara Figopara | 26.09.2020

Koronavirüs pandemisi hayatımızın pek çok alanını değiştirdiği gibi ticaret yapma şeklimizi de değiştirdi. Geçirdiğimiz bu süreç içerisinde e-ticaret altyapısı herkes tarafından tercih edilen bir yöntem haline geldi. E-ticarette başarılı olmak için dikkat etmeniz gereken özelliklerin başında ise güvenlik geliyor. Peki, e-ticarette hem güvenli hem de etkili bir şekilde başarılı olmak için neler yapılmalı?

E-Ticaret Nedir?

E-ticaret, işletmenin sağladığı mal ve hizmetlerin; üretim, tanıtım, pazarlama, satış, tedarik ve satın alma gibi işlemlerinin elektronik ortamlardan gerçekleştirilmesidir. E-ticaret, 1995 yılından bu yana hayatımızda yer edinen bir kavramdır. Ticari faaliyetlerin elektronik ortamda gerçekleştirilmesini sağlayarak hayatımızı kolaylaştıran bu kavram, günümüzde vazgeçilmez bir unsur haline gelmiştir.

E-Ticaretin Avantajları Nelerdir?

E-ticaret, işletmelere mevcut konumu dışındaki yerlere de ürün ve hizmet sağlayarak satışlarını arttırma imkanı sunar. Daha fazla müşteriye kolayca ulaşabilmeyi sağlayan bir araçtır. Müşteriyle 7/24 iletişim halinde olmayı sağlar. Depolama alanına eskisi kadar masraf yapmaya gerek kalmadan daha çeşitli ürünlerin satışını yapabilmeyi sağlar. E-ticaret sağladığı bu avantajlardan dolayı özellikle KOBİ‘ler için kritik bir öneme sahiptir.  

E-Ticaret Nasıl Yapılır?

E-ticarete başlamak istiyorsanız, öncelikle altyapı veya tedarikçi sistemi seçimi yapmanız gerekir. Bunun dışında; platform belirleme, e-fatura ve e-arşiv uygulamasına geçme, pazarlama ve tedarik zinciri stratejisi hazırlamak da dikkat etmeniz gereken unsurlardır. Siz de e-ticarete başlamak istiyor ama ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız bu yazımıza göz atabilirsiniz.

E-Ticaret Altyapısı Nasıl Seçilir?

E-ticaret altyapısı seçmek istiyorsanız, ücretsiz olan açık kaynak kodlu yazılımları tercih edebilir ya da kiralanabilir pazar yeri sistemlerinden faydalanabilirsiniz. Eğer açık kodlu kaynaklardan yararlanmayı düşünüyorsanız özellikle güvenlik sorunları olabileceğinden bir yazılım uzmanından destek almanız gerekiyor. Sıradan kullanıcılar için açık kaynak kodları genel olarak e-ticaret alt yapısı için güvenli değiller. Bu yüzden bu desteği ihmal etmeyin.

Kiralık sistemlerden yararlanmaya karar verirseniz, e-ticaret altyapısı sağlayan tedarikçi pazar yeri firmalarıyla çalışmanız gerekir. Bu pazar yerleri bünyesinde birçok KOBİ’ye yer verdiği için genelde altyapıları da çok güvenli oluyor. Sizin bu durumda bilindik bir pazar yeri seçmek dışında ek bir şey yapmanıza gerek yok.

E-Ticaret Altyapısı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

E-ticarette altyapı seçimi en çok dikkat edilmesi gereken noktalardan biridir. İhtiyaçlarınızı analiz etmeden yaptığınız bir altyapı seçimi, web sitenize istediğiniz özellikleri ekleyememeye ya da beklediğinizden fazla maliyet oluşumuna neden olur. İhtiyaçlarınıza en uygun altyapı seçimini yapabilmeniz için dikkat etmeniz gereken noktalar şunlardır:

1) Maliyet

E-ticaret altyapısı ile ilgili dikkat etmeniz gereken ilk şey, şirketinize getireceği maliyettir. Seçtiğiniz platformun ücretini yıllık olarak ödemeniz gerekebilir. Bazı platformlar üçüncü taraf satıcılar aracılığıyla ödeme yapmanıza engel olabilir. Bu çoğu müşteri için bir dezavantajdır. Platform seçerken buna özellikle dikkat etmelisiniz. Kullanmak istediğiniz ödeme yöntemini yazılım firmasına özellikle belirtmeniz gerekmektedir. 

Ayrıca güvenlikten ödün vermeyen opsiyonları seçmeye çok etmelisiniz. Özellikle paylaşımlı hosting seçerken güvenlik konusunda mutlaka servis sağlayıcınızdan bilgi alın. Bu gibi seçenekler uygun fiyatlı olabilir ama online alışveriş için güvenli olmama ihtimali yüksek.

2) Entegrasyon ve Eklentiler

E-ticaret altyapısı seçerken ihtiyaç duyacağınız entegrasyon ve eklentileri listeleyerek bunları destekleyen bir platform tercih etmelisiniz. Kullanılabilecek eklentiler:

 • Muhasebe eklentileri ve entegrasyonları
 • E-posta pazarlama araçları
 • Tedarik için yardımcı uygulamalar
 • Canlı destek eklentisi
 • Satış performansını analiz edecek eklentiler
 • CRM yazılımı
 • Envanter yönetimi eklentisi
 • SEO eklentisi
 • Ek güvenlik eklentisi

3) Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

SEO çalışmalarına önem vermek, arama motorlarının sitenizi daha üst sıralarda gösterilmesini sağlar. Bu, ürünlerinizi müşterilere daha kolay ulaştırmanızı, bir başka deyişle arama motorları üzerinden daha fazla insana ulaşmanızı sağlar. Web sitenizi SEO açısından iyileştirmek için aşağıdaki faktörlere dikkat etmeniz gerekir:

 • Web sitenize SEO uyumlu özgün yazılardan oluşan bir blog eklemek
 • Site URL’sini SEO’ya uygun oluşturmak
 • Sitenin mobil cihazlar için uyumlu olması
 • Sayfa görüntüleme hızı
 • Eklenecek başlıklar ve sayfa(meta) açıklamaları
 • Site yapısının SEO’ya uygun yapıda olması
 • Sitenizin güvenli olması

4) Mobil Uyumluluk

İstatistiklere göre, arama motorlarına yapılan aramaların çoğu mobil cihazlar üzerinden gerçekleşiyor. Bu durum, sitenizi mobil uyumlu hale getirmezseniz pazarın büyük bir kısmını oluşturan müşterilere ulaşamayacağınız anlamına geliyor. E-ticaret altyapısı alacağınız firmadan web sitenizin tüm cihazlar için uygun olacağının garantisini isteyebilirsiniz.

5) Müşteri Hizmetleri ve Teknik Destek

E-ticaret altyapısı sağlayan firmanın müşteri hizmetlerine 7/24 ulaşabileceğinizden emin olun. E-ticarette, hizmeti hızlı ve kaliteli bir yapıda sağlamak büyük önem taşıyor. Oluşan şikayetlere en hızlı şekilde dönüş yapıp, şikayetleri hemen gidermek müşteri memnuniyeti açısından kritik öneme sahiptir. 

6) Yazılım Güvenliği

Online alışverişte güvenliktüketicilerin en çok dikkat ettiği unsurlardan biridir. Çoğu yazılım, standartları gereği bir güvenlik ortamına sahiptir. Yine de altyapı satın alırken güvenli alışveriş için en azından HTTPS/SSL’in desteklendiğinden emin olun. Bunun dışında güvenlik eklentilerini web sitenize entegre edebilirsiniz.

Ayrıca belli saldırı senaryoları üzerinde çalışmalı ve varsa açıklarınızı kapatmalısınız. Hatta en güvenli yöntem olarak siber güvenlik firmalarıyla çalışabilirsiniz. Bu firmalar bu alanlarda uzmanlaştığı için aklınızda soru işareti kalmadan güvenlik açıklarını kapatacaklardır ve olası saldırılara karşı sisteminizi koruyacaklardır.

Güvenli Altyapısı ile Nakde Kolayca Ulaştıran ‘‘Figopara’’

Figopara, finans kuruluşları tarafından desteklenen güvenli altyapısı ile istediğiniz yerden istediğiniz anda nakde ulaşmanızı sağlar. Tek bir tuşla finans kurumlarının size özel oluşturduğu teklifleri görebilir ve size en uygun olanı seçerek hesabınıza aktarılmasını sağlayabilirsiniz. Alacaklarınızı vadesinden önce nakde çevirebilirsiniz. Tüm bu avantajlardan yararlanmanız için yapmanız gereken tek şey, ek şartlar olmadan ücretsiz olarak platformumuzdan üyelik oluşturmak. Haydi! siz de Figopara’ya katılın, nakde güvenli ve pratik yoldan ulaşın!

Güvenli ve Etkili E-Ticaret Altyapısı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler