Giriş Yap Hemen Başvur
EN

Sanal POS Nedir? Nasıl Alınır?

Figopara Figopara | 20.06.2020

İnternet üzerinden yapılan alışverişlerin artmasıyla birlikte nakit kullanımı giderek azalmaktadır. Peki, yeni nesil ödeme yöntemlerinden olan sanal POS nedir? Nerede kullanılır? Nasıl alınır?

Sanal POS Nedir?

Mağazadaki alışverişlerde banka kartı veya kredi kartı ile ödeme yaparken kullandığımız POS (point of sale/ödeme noktası) cihazlarının internet üzerinden olanına sanal POS denmektedir. Bu sayede alıcının hesabından çekilen ücret satıcının hesabına aktarılır. İnternet alışverişi yapan kişi, teslimat ve fatura bilgilerini tamamladıktan sonra ödeme sayfasında kart bilgilerini girer. Bu bilgiler sanal POS’un bağlı olduğu finans kurumuna yönlendirilir ve kullanıcının verdiği onaydan sonra tahsilat işlemi gerçekleştirilerek alışveriş tamamlanır.

Sanal Pos Komisyon Oranları Nedir?

Belirlenen komisyon oranları %1 ile %11 arasında değişmektedir. Bu oranlar dönemden döneme farklılık göstermektedir. Finans kurumları verdikleri hizmetin karşılığı olarak içinde bulunan döneme ve işletmenin cirosuna göre hizmet bedelini ve komisyon oranını belirleyebilir. Sanal POS hizmetlerinde vergilendirme ve matrah konuları ile ilgili mevzuata ulaşmak için tıklayınız.

Sanal POS Nerede Kullanılır?

İnternet üzerinden satışı gerçekleştirilecek ürünler için tüm web sitelerinde kullanılabilir. Bir e-Ticaret siteniz varsa finans kurumlarının kriterlerini karşılama şartıyla kullanabilirsiniz.

Sanal POS Nasıl Alınır?

E-ticaret işletmelerinin bu POS hizmetinden yararlanabilmesi için finans kurumlarına ya da Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından onaylı ödeme kuruluşlarına başvuru yapmaları gerekir. Başvuru esnasında işletmelerden beklenen bazı kriterler vardır. Bunlar:

  • Öncelikle e-Ticaret sitesinde satışa hazır ürünler bulunmalıdır.
  • Kullanıcılar bir e-Ticaret sitesine üye olurken veya satın alma işlemini gerçekleştirirken birtakım sözleşme ve metinlerle karşılaşırlar. Bunlara onay vermeleri halinde işlemlerini gerçekleştirebilirler.
  • e-Ticaret siteleri için oldukça önemli olan SSL Sertifikası, müşteriye ait kişisel bilgilerin ve kart bilgilerinin korunmasını sağlar. Güçlü bir şifreleme sistemidir ve dolandırıcılığın önüne geçer.

Bu kriterler sağlandıktan sonra yapılan başvuru finans kurumu tarafından onaylanır ve finans kurumunun yolladığı bilgeler e-Ticaret sitesinde kurulu olan Sanal POS Modülü sistemine entegre edilir. Böylece site kredi kartı ile ödeme alabilecek duruma gelir. 

Sanal POS Kullanımı Güvenli midir?

İnternet üzerinden yapılan alışverişlere olan ilgi arttıkça finans kurumlarının sanal POS entegresi için zorunlu tuttuğu güvenlik önlemleri daha önemli hale gelmektedir. Bu önlemlerin denetimi olmadan POS kullanımına izin verilmez. Kullanıcıların alışveriş yapacakları web sitesinde SSL sertifikası olup olmadığını kontrol etmeleri güvenlik açısından önemlidir. Ayrıca, e-Ticaret siteleri için ekstra güvenli olan 3D Secure sistemi de finans kurumu hesabınıza bağlı GSM numaranız üzerinden çalışan bir sistemdir ve işlem onayı verdiğiniz için daha güvenli hale gelir.

Nakde Ulaşmanın En Kolay Yolu: Figopara

Figopara’nın Tedarikçi Finansmanı sistemi ile nakit ihtiyacınızı uzun prosedür işlemleriyle uğraşmadan anında karşılayabilirsiniz. Vadeli alacaklarınızı vadesi gelmeden önce tahsil edebilir, tek tuşla vadelerinizi esnetebilirsiniz. Figopara’nın sağladığı avantajlardan yararlanmak için hiçbir ek şart ve ücret olmadan platformumuza üye olabilirsiniz. Siz de platformumuza katılın, anında nakde ulaşın!

Sanal POS Nedir? Nasıl Alınır?