Giriş Yap Hemen Başvur
EN

Hakkımızda - Figopara Kobi Finansmanı Platformu

Hakkında

Bizi daha yakından tanıyın

Figopara, şirketlerin tahsilat ve alacakları arasındaki vade uyumsuzluğu sebebiyle doğan nakit akış sorunlarının çözümüne aracılık etmek için kurulan bir finansal teknoloji şirketidir.

Alıcı, tedarikçi ve finans kuruluşları arasındaki finansal süreçlerin dijital bir platform üzeriden daha hızlı ve kolay gerçekleşmesine aracılık eden Figopara, ticari işletmelere alternatif finansman çözümleri sunarak nakit akışlarını hızlandırmalarına yardımcı olur.

10M+ TL

İşlem Hacmi

150.000+

İşlenen Fatura

10.000

Üye Şirket

20+

Entegre Finansal Kuruluş

Kurucu Ortaklarımız

Koray Gültekin Bahar

Koray Gültekin Bahar

Chief Executive Officer

Doğu Akdeniz Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden mezun olduktan sonra FIT Solutions’ta yazılım geliştirici olarak iş hayatına başlayan girişimci Koray Gültekin Bahar, bu süreçte ilk şirketi Dotto’yu kurdu. Microsoft platformları ve mobil uygulamalar üzerine çalıştı. 2013’te FIT Solutions’a ortak oldu. Rectech alanında faaliyet gösteren Foriba’nın Genel Müdürü ve Ortağı olarak devam ettiği kariyerinde 2019’da Foriba’nın dünyanın önde gelen vergi teknolojileri şirketi olan Sovos tarafından satın alınma sürecini yönetti.

Koray Gültekin Bahar, son dönemin önemli “exit”lerinden biri olarak gösterilen Foriba satışı sonrası bir süre EMEA Strateji Başkan Yardımcısı rolü ile Sovos’un Ortadoğu ve Asya stratejisine yön verdi. 2020’nin başında Sovos Foriba bünyesinden ayrılarak, şirketlerin nakit akışı ve işletme sermayesini yönetmelerine aracılık eden Figopara’ya odaklandı, halihazırda şirketin genel müdürlük görevini sürdürüyor.

Arman Eker

Arman Eker

Chief Technology Officer

Doğu Akdeniz Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden mezun olduktan sonra FIT Solutions’ta SAP Süreç Entegrasyon Teknoloji Danışmanı olarak kariyerine başladı. Aynı yıl içerisinde SAP Süreç Entegrasyon sertifikasını alarak 100’den fazla entegrasyon projesi geliştirdi. Eker, 2012 yılında Dotto Bilişim Teknolojileri şirketinde Ürün Müdürü olarak görev aldı. 2013 yılında girişimcilik hayatına TIMETE Bilişim Hizmetleri’nde kurucu ortağı olarak adım atan Eker, 2014 yılında Trendbox Bulut Bilişim’de genel müdür olarak çalışmalarını sürdürdü.

2016’dan bu yana ise tedarik finansmanına aracılık eden FinTech şirketi Figopara’da kurucu ortağı ve CTO olarak yeni teknolojiler geliştirmek üzerine çalışmalar yapıyor; www.yollarda.tv kanalıyla da girişimcilik ve teknoloji alanında içerik üretiyor.

Bulut Arukel

Bulut Arukel

Chief Strategy Officer

Lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi’nde tamamlayan Bulut Arukel, iş hayatında 14 yılı aşkın süre bilgi teknolojisi, donanım ve yazılım gibi sektörlerde faaliyet gösteren ulusal ve uluslararası şirketlerde iş geliştirme, satış ve pazarlama odağında yöneticilik yaptı.

Özellikle şirket birleşme ve satın alma süreçlerinde zengin bir deneyime sahip olan Arukel, hâlihazırda Figopara’da Yönetim Kurulu Üyesi ve Stratejiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapıyor. Arukel, satış yönetimi, iş geliştirme, yabancı yatırımcı ilişkileri, uluslararası satış, sürdürülebilir finans, yeni nesil finans teknolojileri gibi konularda yurtiçi ve yurtdışındaki etkinliklere konuşmacı olarak yer alıyor. Ayrıca, Teknolojide Kadın Derneği’nin Yönetim Kurulu Üyesi olarak, TOBB Finansal Teknolojiler Meclisi’nde ve Uluslararası Yatırımcılar Derneği’nde (YASED) aktif rol alıyor. Arukel, evli ve bir çocuk babasıdır.

Yatırımcılarımız

IFC

IFC (Dünya Bankası)

Uluslararası Finans Kurumu ya da bilinen kısaltmasıyla IFC (International Finance Corporation), 1956 yılında Dünya Bankası Grubu’nun özel sektör kolu olarak kurulmuştur. Kurumun amacı, gelişmekte olan ülkelerde özel sektörün gelişimini teşvik etmek için yatırım, danışmanlık ve varlık yönetimi hizmetleri sunmak; yoksulluğun azaltılması için, özel sektörün yeni iş alanları yaratmalarını sağlayarak, istihdam düzeyini ve yaşam standartlarını artırıcı projeler üretmektir.

Endeavor Catalyst

Endeavor Catalyst

1997’de New York’ta kurulan Endeavor Derneği, dünyanın dört bir yanından ve farklı kültürlerden gelen girişimci ve iş insanlarını ortak bir hedef için birleştiren, etkin girişimcileri destekleyen uluslararası bir ağdır. Türkiye ofisi 2006’da açılan Endeavor, bir yandan değerli ve nitelikli istihdam fırsatları yaratan yenilikçi girişimcilere destek sunarken, diğer yandan yerel ekosistemleri geliştirme vizyonuyla farklı özendirme ve işbirliği çalışmalarında önderlik yapmaktadır.

Eczacıbaşı Ventures

Eczacıbaşı Ventures

Türkiye'nin halka açık ilk yatırım şirketi olan Eczacıbaşı Yatırım Holding, 1973 yılında kurulmuştur. İlk olarak yatırımcılara Eczacıbaşı Topluluğu Yatırım'ın getirilerinden pay almaları için fırsatlar kurulan şirket, bugün büyük ölçüde devlet borçlanma araçlarından, geri alım sözleşmelerinden ve banka mevduatlarından oluşan oldukça likit bir bilançoya sahiptir.

Finberg

Finberg

2018’de kurulan Finberg, bir yatırım ve finansal teknoloji şirketidir. Portföyündeki şirketlerin birbirleriyle sinerji yaratarak büyümesini amaçlayan Finberg, Türkiye’deki bireysel ve KOBİ müşterilerin ihtiyaçlarına yanıt verecek katma değerli hizmetler sunmayı hedefler. Finberg bugün yatırımcısı ve iş ortağı olduğu girişimler sayesinde binlerce KOBİ ve bireysel müşteriye dokunan bir ekosisteminin içerisindedir.

Lima Ventures

Lima Ventures

Lima Ventures, 2020 yılında Türkiye'de teknoloji girişimlerine yatırım yapmak amacıyla kurulmuştur. Başlangıçtan tüm ilerleme seviyelerine kadar olağanüstü içgörülere sahip seçkin girişimcilerle işbirliği yapmayı hedefler. Lima Ventures, vizyon sahibi kurucuları destekler ve erken aşama girişimlere belirli hizmetler sunar.

ScaleX Ventures

ScaleX Ventures

ScaleX Ventures, 2020 yılında Berkay Mollamustafaoğlu ve Dilek Dayınlarlı tarafından 'girişimciler için girişimciler tarafından' düşüncesiyle kurulan, erken aşama teknoloji şirketlerine yatırım yapan bir girişim sermayesi fonudur. ScaleX, yatırım yaptığı şirketlere finansmanın yanı sıra müşteri ve çalışan bulma konusunda aktif bir şekilde destek olan daha önce girişimcilik yolunda yürümüş ve başarmış bir ekip sunar.

Logo Yazılım

Logo Yazılım

1984'ten beri Ar-Ge yatırımlarında sektör lideri konumunda bulunan Logo Yazılım teknoloji ve yazılım alanında ürettiği çözüm, hizmet ve inovasyonlarla, Türkiye’nin en hızlı büyüyen 50 teknoloji şirketinden biridir. Günümüzde 4 farklı ülkede, 7 farklı noktada, 1.300’e yakın çalışanı, 800’ü aşkın iş ortağı ile hizmet veriyor.

Maxis

Maxis

Maxis Girişim Sermayesi Portföy Yönetimi A.Ş., ülkemizde girişim sermayesi faaliyetlerinde dünya standartlarına uygun yeni imkânlar sunan mevzuat düzenlemeleri ışığında 2017 Kasım ayında kurulmuştur. Maxis, girişim sermayesi yatırımlarına ilgi duyan uzun vadeli perspektife sahip nitelikli yatırımcılarla büyüme vadeden girişim şirketlerinin sermaye ihtiyaçlarını buluşturan girişim sermayesi yatırım fonları kurup yönetmektedir.

JIMCO

JIMCO

JIMCO, Abdul Latif Jameel ve ailesinin küresel bir yatırım kolu olarak küresel ekonomiyi yönlendiren temel endüstrilerin geleceğini olumlu bir şekilde şekillendirmeyi amaçlamakta; yenilikçi olduğuna inandığı girişim ve teknolojilere aktif olarak yatırım yapmaktadır. Şirket, JIMCO Yaşam Bilimleri Fonu ve JIMCO Teknoloji Fonu ismi altında iki fonu aracılığıyla, tıptan finansal teknolojilere, sigortadan elektrikli araçlara uzanan alanları kapsamaktadır.

TechOne

TechOne

Yatırımlarını Akıllı Sermaye Modeli ile gerçekleştiren TechOne,30’dan fazla kişinin yer aldığı geniş ekibiyle yatırımcısı olduğu girişimlere finansal desteğin yanı sıra stratejik olarak da birçok destek sunar. Kendilerini bir takım arkadaşı gibi konumlandırarak girişimlere erken aşamadan itibaren strateji, finans ve iş geliştirme gibi konularda destek sunan ekip, girişimlerin çok daha hızlı büyümelerini ve küreselpazarın önemli oyuncularından biri haline gelmelerini hedefler.

L2G Ventures

L2G Ventures

L2G Ventures, İstanbul Portföy Yönetimi A.Ş. Altında kurulmuş, bir Girişim Sermayesi Yatırım Fonu olup, Türkiye merkezli tohum aşamasını geçmiş girişimlerin, Seri A öncesi ve sonrası gerçekleştirdiği yatırım turlarına, şirketlerin büyüme ve yurtdışına açılma süreçlerini destekleme vizyonuyla katılım sağlar. Bu bağlamda L2G Ventures, SaaS, finansal teknolojiler, pazarlama teknolojileri, tarım teknolojileri, blokzincir, nesnelerin interneti gibi günümüz sorunlarına yenilikçi çözümler üreten sektörler başta olmak üzere, global seviyede ölçeklendirilebilir girişimleri destekler. L2G Ventures, yurtiçi ve yurtdışında 60'tan fazla yatırım ve finansman işlemine liderlik etmiş, yönetim kurulu seviyesinde temsil tecrübesine sahip yönetici ekibiyle, girişimlerin globalleşme sürecinde ihtiyacı olan gerek uluslararası ağ ilişkileri, gerek finansman gerekse stratejik desteği sağlamak için yatırım yaptığı girişimlerde aktif rol alır.

Oyak Portföy

OYAK PORTFÖY

OYAK Portföy; müşterilerine Sermaye Piyasası Kanunu ve ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde finansal varlıklardan oluşan bireysel ve kurumsal portföylerin yönetimi, yerli ve yabancı yatırım fonları, emeklilik fonları ile yatırım ortaklıklarının yönetimi ve yatırım danışmanlığı gibi finansal hizmetleri sunar.

Sabancı Ventures

Sabancı Ventures

Sabancı Ventures, finansal hizmetler, sanayi, enerji, yapı malzemeleri, perakende ve dijital hizmetler alanlarında faaliyet gösteren Türkiye'nin lider sanayi kuruluşu Sabancı Holding'in Girişim Sermayesi koludur.

Hem finansal hem de stratejik yatırımcı olarak, Sabancı Holding şirketlerinin bilgi birikimi, operasyonel mükemmelliği ve küresel ağından yararlanırken, ticari ortaklıklarla değer yaratıyoruz.

Türkiye Kalkınma Bankası

Türkiye Kalkınma Bankası

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası A.Ş. tarafından 2019 yılında kurulan Türkiye Kalkınma Fonu (TKF); Türkiye’nin kalkınması ve sürdürülebilir büyümesine katkı sağlayacak girişimlere ve fonlara sermaye katkısı yoluyla yatırım hedefleyen altı alt fonu bünyesinde barındırmaktadır. Esnek, bağımsız, en iyi uygulamalar ile birlikte vergi avantajları sunan bir yatırım platformu olan TKF’nin; farklı stratejilerde yurt içi ve yurt dışında alt fonlar kurabilme ve farklı yatırım araçları ile yatırım yapabilme imkânı bulunmaktadır TKF’nin 3 ana yatırım odağı bulunmaktadır;

  • İhracat veya ithal ikamesine yönelik ürünler geliştiren KOBİ’lere yönelik büyüme finansmanına yönelik özel sermaye yatırımları (Private Equity)
  • Teknoloji odaklı yüksek büyüme potansiyeline sahip girişimlere yönelik girişim sermayesi yatırımcıları (Venture Capital)
  • Türkiye’deki teknoloji girişimlere sermaye yatırımı yapan Girişim Sermayesi Fonları’na yönelik fonların yatırımları