Giriş Yap Hemen Başvur
EN

KOBİ Nedir? KOBİ Kredisi Nasıl Alınır?

Figopara Figopara | 10.07.2020

Günlük hayatımızda en çok karşımıza çıkan ve ekonominin önemli bir parçasını oluşturan KOBİ’ler, yıllık 250 kişiden az çalışana sahip ve yıllık net satış hasılatı 125 milyon TL’yi geçmeyen küçük ve orta büyüklükteki işletmelerdir. Bir işletmenin KOBİ olarak tanımlanabilmesi için bazı hususlar vardır. Bunlar: Mikro işletme, küçük işletme ve orta büyüklükteki işletme olarak üç sınıfa ayrılır.

Kime KOBİ Denir?

Mikro işletme: Yıllık çalışanı 10 kişiden az, yıllık net satış hasılatı ya da mali bilançosu 25 milyon TL’yi geçmeyen işletmelerdir.
Küçük işletme: 50 kişiden az yıllık çalışana sahip, yıllık net satış hasılatı ya da mali bilançosu 25 milyon TL’yi aşmayan işletmelerdir.
Orta büyüklükteki işletme: Çalışanı yıllık 250 kişiden az olan, yıllık net satış hasılatı ya da mali bilançosu en fazla 25 milyon TL olan işletmelerdir.

Bunlara ek olarak bir işletmenin KOBİ olarak tanımlanabilmesi için bir kamu kurum veya kuruluşunun işletme hissesindeki payının %25’ten fazla olmaması gereklidir.

KOBİ’lerin Ekonomi için Önemi Nedir?

KOBİ’ler ülkenin üretim ve büyüme ihtiyacının önemli bir kısmını karşılar ve ekonomik hareketlenme için kritik önem taşır. Kısıtlı olanaklarla piyasaya mal ve hizmet sunarken ekonomideki kötü gelişmelerin etkisini de en yoğun onlar hisseder.

KOBİ’ler işletme hacimlerini avantaj olarak kullanarak süreçlerde daha dinamik davranabilirler. Bu teknolojiye daha kolay adapte olabilmelerini sağlar. Ekonomideki kritik önemleri, düşük masraflı yatırımlarla bile yaratabilecekleri istihdam potansiyelinden kaynaklanır. Her bölgede kalkınmayı sağlayarak gelir dağılımındaki eşitsizliği azaltmaya yardımcı olurlar.

KOBİ’lere Özel Kredi Seçenekleri

Hem mevcut işletmelerin büyüyebilmesi hem de yeni girişimlerin önünü açabilmek amacıyla KOBİ’lere sunulan birçok destek, hibe ve teşvik seçenekleri bulunuyor. Bu kredilerin genel amacı KOBİ’lerin iş hacimlerini genişletmelerine yardım ederek sağlıklı büyüyen bir ekonomi oluşturmaktr. Peki, bu kredileri almak için ne yapmalıyız?

KOBİ Kredisi Nasıl Alınır?

Herkes tarafından bilinen bir yöntem olarak finans kuruluşları ile tek tek görüştükten sonra size en avantajlı gelen kuruluşun teklifinden yararlanabilirsiniz. Bunun dışında da başvurabileceğiniz KOBİ’lere teşvik sağlayan pek çok kurum bulunuyor. Bu kurumların başında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı olan KOSGEB geliyor.

KOSGEB kredileri sağladığı düşük faiz gibi avantajlarla dikkat çekiyor. Yukarıda belirttiğimiz tanıma uyan işletmeler, KOSGEB KOBİ Finansman Destek Programı’na başvuru yaparak bu imkanlardan faydalanabilir.

İlk başvuru finans kuruluşlarına yapılıyor ve KOSGEB başvurusu kapsamında değerlendiriliyor. İki alternatifte yaptığınız başvurunun ardından, sonuç için uzun bir bekleyiş sizi bekliyor.

Kredi Çekmeden Finansman Sağlamak İçin Çözüm: Figopara

Figopara olarak, kredi faizi ödemek yerine ‘Tedarikçi Finansmanı Teknolojisi” ile vadeli e-faturalarınızı, vadesi gelmeden önce tahsil etmenizi sağlıyoruz. Erken tahsilat ile peşin mal alımlarınızda elde edeceğiniz rekabet avantajıyla rakiplerinizden bir adım öne geçmenizi sağlıyoruz. Böylece, ödeme ve tahsilatlarınızı nakit akış hedeflerinize uygun olarak düzenleme fırsatı sunuyoruz.

Tüm bu avantajlardan yararlanmak için tek yapmanız gereken, hiçbir ek ücret ödemeden ve kredi kartı gibi ek şartlar olmadan platformumuzda üyelik oluşturmak. Haydi, sizde Figopara’ya üye olarak ayrıcalıklı fırsatlarından yararlanın ve rakiplerinizden bir adım öne çıkın!

KOBİ Nedir? KOBİ Kredisi Nasıl Alınır?