Giriş Yap Hemen Başvur
EN

E-Ticarete Başlamak İsteyen KOBİ’ler Nasıl Bir Yol İzlemeli?

Figopara Figopara | 24.08.2020

Pandemi sürecinde e-ticarete olan talep gün geçtikçe artmaya başladı. Bu süreci ekonomik olarak en az zararla atlatmak isteyen KOBİ’ler de e-ticarete yönelmeye başladı. Ticaret Bakanlığı da bu konuda ‘‘KOBİ’lerin Yanındayız!’’ kampanyasını başlattığını duyurdu. Doğru strateji ile iş büyütmek e-ticaret ile mümkün. Peki, e-ticarete başlamak isteyen KOBİ’ler nelere dikkat etmeli?

1) Ürünü Satacağınız Platformu Belirleyin

E-Ticarete başlamak istiyorsanız, ilk olarak ürününüzü nerede satmak istediğinize karar vermelisiniz. Kendi e-ticaret sitenizi kurabilir ya da pazar yerlerinde satış yapabilirsiniz. Online pazar yerlerini tercih etmek, ürününüzün satış potansiyelini görmenize yardım edebilir. 

2) E-Ticaret Altyapısı Seçin

Yapacağınız seçim ürününüze ve ihtiyacınız olan kapasiteye göre değişim gösterebilir. Ücretsiz altyapı sistemlerinden yararlanabileceğiniz gibi bir ajansa ya da yazılımcıya da sitenizin tasarımını özel olarak yaptırabilirsiniz. Ücretsiz yazılımları tercih edecekseniz, bunların sadece başlangıç düzeyinde yeterli olduğunu bilmelisiniz. Sitenizi büyütmek ve eklentiler eklemek isterseniz beklenmeyen masraflarla karşılaşabilirsiniz.

3) E-Fatura ve E-Arşiv Uygulamasına Geçin

E-Fatura ve E-Arşiv uygulamaları, süreç yönetimini kolaylaştırır. Daha sistemli olmanızı sağlayarak hata ihtimalini azaltır. Hızınızı ve veriminizi arttırırken bir yandan da maliyetlerin azalmasını sağlar. Arşivler için fiziksel alan ayırmanız gerekmez ve elektronik sistem sayesinde istediğinizde belgeye ulaşmanız daha kolay olur. Daha ayrıntılı bilgi için tıklayın.

4) Tasarımınızla Dikkat Çekin

Sitenin tasarımının ilgi çekici olmasına önem vererek siteyi sürekli güncel tutmalı ve kampanyaları öne çıkarmalısınız. Kullanıcı dostu bir site tasarlamak müşteri memnuniyeti için çok önemlidir. Kolay anlaşılabilen ve pratik olarak kullanılabilecek bir sistem tasarlanmalıdır. Müşterilerin önem verdikleri maddelerin başında ise genellikle aradıkları ürünü bulma kolaylığı geliyor.

5) Pazarlama Stratejisi Belirleyin

E-Ticaret gibi rekabetin yoğun olduğu bir alanda öne çıkmak için bir pazarlama planınızın olması oldukça önemlidir. Pazarlama planınızı dijital dönüşüm çevresinde şekillendirmelisiniz. Sosyal medya ve e-posta gibi kanalları kullanarak internet reklamcılığı, içerik pazarlaması gibi alanlardan faydalanıp bilinirliğinizi arttırabilirsiniz.

6) Ürünleri Zamanında Teslim Etmeye Dikkat Edin

Online satışta müşteri memnuniyetini etkileyen en önemli faktörlerden biri lojistiktir. Tercih edeceğiniz kargo firmasıyla ücret ve ürünlerin teslim edilme süresi hakkında anlaşmanız ve müşteriye bunun garantisini vermeniz çok önemlidir. Bu konuda alacağınız bir şikayet, istemediğiniz kötü bir ün ile sonuçlanabilir.

Ödemeleriniz Geciktiğinde Figopara Yanınızda

E-Ticarete başladığınızda karşılacağınız en büyük problemlerden biri de tahsilat olacak; çünkü özellikle pazar yerlerinde satışa başladığınızda satıştan en erken 1 ay sonra ücretinizi tahsil edebiliyorsunuz. Bu gecikmeler de genelde bir kar topu etkisi yaratarak ciddi problemlere yol açabilir.

Eğer siz de ticarete atılır atılmaz bu tür problemlerle karşılaşmak istemiyorsaniz Figopara’nın avantajlı teklifleri inceleyebilirsiniz. E-faturanızı vadesinden önce tahsil ederek düzenli nakit akışı sağlamak ve ticarete avantajla başlamak istiyorsanız buraya tıklayarak Figopara’ya üye olabilirsiniz. Haydi, siz de Figopara’ya katılın ve e-ticaret yaparken nakde kolayca ulaşın!

E-Ticarete Başlamak İsteyen KOBİ’ler Nasıl Bir Yol İzlemeli?