Giriş Yap Hemen Başvur
EN

2021’deki En İyi KOBİ Teşvikleri

Figopara Figopara | 11.08.2020

Küçük ve orta büyüklükteki işletmeler kalkınmayı tabana yaydıkları için ekonomik ve sosyal kalkınmanın dengeli olmasını sağlar ve ekonominin temel taşlarından birini oluşturur. Ekonomi için kritik öneme sahip KOBİ’lere devlet çeşitli yollardan destek olmaktadır. Peki, KOBİ’lerin yararlanabileceği devlet teşvikleri nelerdir?

KOSGEB Destekleri

KOSGEB, işyeri açmak ya da mevcut işletmesini geliştirmek isteyenlere geri ödemesiz hibe ve kredi imkanı sunuyor. Bu desteklerden faydalanabilmeniz için işletmenizin KOSGEB veri tabanında kayıtlı olması gerekiyor.

KOSGEB Desteklerinden Kim Yararlanabilir?

İş fikri olan herkes KOSGEB desteklerine başvurabilir. Faaliyet gösterdiğiniz sektörün desteklenen sektörler arasında olduğuna emin olduktan sonra başvuru aşamaları için hazırlanabilirsiniz.

KOSGEB Desteklerinden Nasıl Yararlanılabilir?

KOSGEB’de girişimcilik eğitimini tamamladıktan sonra şirketinizi kurup KOSGEB veri tabanına kaydını gerçekleştirebilirsiniz. Kaydı gerçekleştirdikten sonra yararlanmak istediğiniz desteklere başvuru yapabilirsiniz.

Hangi Durumlarda KOSGEB Desteklerinden Yararlanılır?

KOSGEB’e kayıtlı işletmelere hibe ve kredi sağlamasının yanında Borsa İstanbul’da işlem görmelerine yardım ederek finansmana ulaşmalarına destek oluyor. Öncelikli sektörlerde faaliyet gösteren işletmelere yönelik ek teşvikler bulunuyor. AR-GE ve inovasyon projelerinize destek oluyor ayrıca bu projelerle üretilen yüksek katma değerli ürünleri ticarileştirmek için ek teşvikler sunuyor. İşletmenizin kurumsallaşma ve markalaşma sürecine destek olarak rekabet gücünü arttırmanızı sağlıyor.

KOSGEB Destekleri Nelerdir?

 1. Girişimcilik Destekleri
 2. AR-GE, Teknolojik Üretim ve Yerlileştirme Destekleri
 3. İşletme Geliştirme, Büyüme ve Uluslararasılaşma Destekleri
 4. KOBİ Finansman Destekleri
 5. İŞGEM/TEKMER Programı
 6. Laboratuvar Hizmetleri
 7. Rehberlik ve Danışmanlık Hizmetleri

Yukarıda belirtilen KOSGEB desteklerinden faydalanmak için buradan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ticaret Bakanlığı İhracata Yönelik Destekler

Bahsedilen maddelerdeki faaliyetler arasından gerçekleştirmek istedikleriniz varsa, Ticaret Bakanlığı tarafından verilen toplam 14 farklı destek bulunuyor. Gerçekleştirmek istediğiniz faaliyetler arasında; müşteri bulmak, ürünlerinizin reklamını yapmak, mağaza açmak, bir marka satın almak ya da kendi markanızı büyütmek varsa siz de bu desteklerden yararlanabilirsiniz. Küresel işbirlikleri kurarak ve oluşturulan sektör heyetinde yer alarak da teşviklerden faydalanabilirsiniz. Bu desteklerden yararlanmak ve detaylı bilgilere ulaşmak için buradan bilgi alabilirsiniz.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı KOBİ Teşvikleri

AR-GE teşvikleri sayesinde vergi indirimi ve muafiyeti gibi avantajlardan yararlanabilirsiniz. Teşvikler projenize ve yatırım yapmak istediğiniz bölgeye göre değişebilir. Bu teşviklerden yararlanmak için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na başvuru yapmanız gerekir. Başvuru aşamasında destek veren kurumlardan danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. Teşviklerle ilgili detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

TÜBİTAK Destekleri

TÜBİTAK destekleri genelde nakdi desteklerdir. Teşvikler hibe veya geri ödemeli olabilir. Nakdi teşvik dışında danışmanlık gibi hizmetler de verilmektedir. KOBİ’ler, Sanayi AR-GE Proje Destekleri kategorisinde yer alan ‘‘KOBİ AR-GE Başlangıç Destek Programı’’ olmak üzere çeşitli teşviklerden yararlanabilirler.

Kalkınma Ajansları Hibeleri

Türkiye genelinde bölgesel kalkınmaya destek olarak bölgeler arasındaki eşitsizliği azaltmayı hedefleyen 26 adet kalkınma ajansı bulunur. Bu kalkınma ajansları Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda faaliyet gösteren özerk kamu kuruluşlarıdır. Kalkınma ajanslarının destekleri 5 kategoriye ayrılır:

 1. Doğrudan Finansman Desteği
 2. Teknik Destek
 3. Doğrudan Faaliyet Desteği
 4. Faiz Desteği ve Faizsiz Kredi Desteği
 5. Güdümlü Proje Desteği

KOBİ’ler İçin Nakde Ulaşmanın En Kolay Yolu: Figopara

Devlet teşviklerinin sağladığı pek çok avantaj olsa da bu programlardan yararlanabilmek için uzun süren araştırmalar yapmak, başvuru için belgeleri toplayıp proje hazırlamak gerekiyor. Özellikle likidite sıkıntısı yaşadığınız acil durumlarda nakde ne zaman ulaşacağınızı bilmemek, durumu daha da kötüleştiriyor.

 Figopara ile nakde ulaşmak için bu kadar çabalamanıza artık gerek yok! Tek bir tık ile alacaklarınızı vadesi gelmeden önce tahsil edebilirsiniz. Figopara’nın bir parçası olmak için tek yapmanız gereken kredi kartı ya da ek bir ücret gerekmeden platformumuza üye olmanız. Haydi, siz de bize katılın ve istediğiniz zaman nakde ulaşın!

2021’deki En İyi KOBİ Teşvikleri