Giriş Yap Hemen Başvur
EN

Fintech Nedir? Avantajları Nelerdir?

Figopara Figopara | 16.11.2020

Teknoloji hayatımızdaki her alanı değiştirdiği gibi finans sektörünü de değiştirdi. Finansal teknolojiler müşterinin hayatını geleneksel yöntemlerden uzaklaştırarak pratikleştirdi. İşlemlerini teknoloji ile kolayca halledebileceğini fark eden müşteri, aynı hizmetleri tüm finans kurumlarından talep eder hale geldi. Peki, fintech nedir? Uygulamaları nelerdir?

Fintech Nedir?

Sunulan finansal hizmetleri iyileştirmek amacıyla teknolojiden yararlanan finans sektörüne fintech (finansal teknoloji) denir. Amacı, müşterilerin hayatını kolaylaştırmaktır.

İlk ortaya çıktığında finansal hizmetlerin teknolojiyle gerçekleştirilmesi olarak görülse de, günümüzde katettiği gelişmeler ile daha büyük öneme sahiptir. Bunu fintech şirketlerinin aldığı yatırımlardaki artışlar da kanıtlamaktadır. Bu şirketler günümüzde finans sektörünün büyük bir kısmını oluşturmasa da müşterinin hayatını teknoloji ile değiştiriyor.

Fintech Şirketlerinin Avantajları Nelerdir?

Fintech şirketleri müşterilerin uzun süren işlerini pratikleştirerek hayatlarını kolaylaştırdı. Peki, bu tarz şirketlerin müşterilere sağladığı avantajlar nelerdir?

 

  1. Evrak işlerini azaltır.
  2. İşlemlerinizi finans kurumlarına gitmeden istediğiniz yerden gerçekleştirmenizi sağlar.
  3. Akıllı telefonunuzu bir dijital cüzdan olarak kullanmanızı sağlar.
  4. İşlemlerinizi daha pratik ve hızlı gerçekleştirmenizi sağlar.
  5. Fiziksel masraflara gerek olmayacağı için kurumların masrafını azaltır.
  6. Sunduğunuz hizmetleri çeşitlendirmenizi kolaylaştırır.
  7. Kurumların daha fazla veri toplayarak kişiselleştirilmiş hizmet sunmalarını sağlar.

Yapay Zeka Finansal Yenilikleri Nasıl Etkiliyor?

Fintech şirketleri yapay zeka tabanlı teknolojilerle müşterilerine sunduğu hizmeti geliştirmeyi hedefliyor. Yapay zeka alanındaki gelişmelerin finansal teknoloji şirketlerini aşağıdaki alanlarda etkilemesi bekleniyor.

Kolaylaşan Karar Alma Süreçleri

Gelişen yapay zeka ve veri analizi sistemleriyle birlikte fintech şirketleri doğru müşteri kitlesine daha kolay ulaşabilecek. Böylece şirket içi karar alma mekanizması daha efektif olacak.

Chatbotlar

2016 yılının sonundan itibaren finans kurumları, chatbotlar ve sanal asistanlardan yararlanmaya başladı. İnsanların mesajlaşmayı ‘‘en rahat hissettikleri iletişim yöntemi’’ olarak tanımlamaları, şirketleri chatbotlar kullanmaya itiyor.

Fraud Önleme Sistemi Nedir?

Fraud kelimesi dolandırıcılık anlamında kullanılır. E-ticarette kredi kartı bilgilerinin çalınması gibi online sahtecilik suçlarını kapsar. Fraud önleme sistemleri sayesinde şirketlerin gelir kayıpları da önlenecek.

Figopara Teknolojisiyle Nakde Kolayca Ulaşın

Şubeye gitmeden istediğiniz yerden ve istediğiniz zamanda nakde ulaşmanız mümkün. Ayrıca vadeli alacaklarınızı sadece e-faturayı sisteme yükleyerek vadesinden önce tahsil edebilirsiniz. Finans kurumlarının size özel tekliflerini tek bir platform üzerinden görüntüleyebilir size en uygun olanı seçebilirsiniz. Figopara’nın tüm avantajlarından yararlanmak istiyorsanız yapmanız gereken tek şey ek ücret gibi şartlar olmadan platformumuza üye olmanız. Haydi, siz de Figopara’ya katılın ve finansal teknolojinin yeniliklerinden faydalanın!

Fintech Nedir? Avantajları Nelerdir?