Giriş Yap Hemen Başvur
EN

FinTech Şirketleri, Bankalar, Finansal Şirketler ve API

Figopara Figopara | 08.12.2021

İçinde bulunduğumuz dijital çağda müşterilerin talepleri ve beklentileri her geçen gün farklılık gösteriyor. Bu bağlamda, iyi geliştirilen iş fikirlerinin yetkin bir uygulama üzerinden sunulması, hizmetin kalitesi ve erişilebilirliği FinTech şirketlerinin başarıyla ilerlemesi için oldukça önemlidir. Peki, bu amaçla kullanılan API nedir? Bankacılık ve FinTech sektörü için neden önemlidir?

API Nedir?

API (Application Programming Interface), bir sistemdeki işlevselliğin başka uygulamalarda da kullanılabilmesi için oluşturulan bir arayüzdür. Örneğin, telefondaki bir uygulamanın yerine getirdiği fonksiyonlara farklı bir uygulamanın ulaşmasına izin veren ve bunu sağlayan yapı API’dır.

API Bankacılığı Nedir?

API bankacılığı, API’lar aracılığıyla bankacılık servislerinin dış ortama açılmasıdır. Dış firmaların bu servisleri kullanarak farklı uygulamalar geliştirmesine olanak tanır. Bu durum, bankanın kendi mobil şube, internet şube, ATM gibi müşteriye ulaştığı kanalları haricinde alternatif platform ve uygulamalarla ulaşmasını sağlar.

Fintech Şirketleri için Önemi Nedir?

Bankalar ve diğer finansal kuruluşlar kendi API’larını kullanarak FinTech şirketleri için kendi API’larına ulaşabilecek portallar geliştiriyor. Bu sayede FinTech şirketlerinin ihtiyaç duyduğu API’ı kolayca kendi uygulamasına ekleyebiliyor. Aldıkları bankacılık hizmetleri lisansları ile kendi yazılım hizmetlerini oluşturarak işlerini büyütme imkanına ulaşabiliyorlar. 

Eğer bir FinTech şirketi kurmak isterseniz, bankaların ‘API Markerlerine’ girerek kendinize uygun API’ları daha hızlı ve kolay şekilde bunu gerçekleştirebilirsiniz. Farklı banka hesaplarını ve işlemlerini ayrı ayrı takip etmek yerine tümüne bankaların sunduğu API arayüzleri ile ulaşan bir FinTech uygulaması ile harcamaların ve bütçenin takibi yapılabilir.

Bankacılık için API Neden Önemlidir?

API, bankaların sunduğu hizmetleri genişletmesine yardımcı olur. Sahip olduğu farklı yazılım çözümleri ile doğru veri paylaşımı yapılmasına imkan verir. Bankaların güvenli ve hızlı çözüme ulaşmak için API’ları destekleyecek altyapılara sahip olması gerekir. Ayrıca bankalar, açık bankacılık sistemini etkinleştirmek, API’lar oluşturup dağıtmak için FinTech şirketleriyle ortaklıklar kurabilir. Bu sayede mevcut hizmetlerini iyileştirebilirler. Kendi API çözümü üzerinden verileri işlenen bir banka, karma değerli analiz veya rapor olarak geri dönen verilerden büyük fayda elde edebilir.

API Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

  • Bankaların ve finansal danışmanların müşteri verilerini doğru bir şekilde toplamasına imkan verir.
  • API hizmetlerinin kolaylığı ve güvenilirliği KOBİ’lerin ödeme kabul etme yollarını artırır.
  • Eşler Arası (P2P) işlemler aracılığı ile para birimi değişimine izin verir. Hem borç alanların hem de borç verenlerin herhangi bir aracıya ihtiyaç duymadan dövizleri bozdurmasını sağlar.
  • Küçük işletmeler ve perakendeciler bankalara gitmeden hesap bilgilerine erişebilir, para transferi yapabilir ve ödeme durumlarını takip edebilir.
  • API’lar geçmiş verilere erişime izin vererek işletmelerin harcamalarını takip etmelerine yardımcı olur.

Finansal Süreçleri Hızlandıran Platform: Figopara

Bir FinTech şirketi sahibiyseniz veya bir API geliştiriyorsanız, finansal süreçlerinizi yönetirken nakit akışında yaşayacağınız problemlerde Figopara’yı seçebilirsiniz. Bir tedarikçi finansmanı platformu olan Figopara ile vadeli e-Fatura’nızı anında nakde dönüştürebilir ve vadesinden önce alacaklarınızı tahsil edebilirsiniz. Tek sistem entegrasyonu sayesinde birçok finans kurumuna aynı anda ulaşabilirsiniz. Avantajlarımızdan yararlanmak için yapmanız gereken tek şey; hiçbir ek şart ve ücret olmadan platformumuza üye olmak. Siz de Figopara’ya katılın, finansal süreçlerinizi hızlandırın!

FinTech Şirketleri, Bankalar, Finansal Şirketler ve API