Giriş Yap Hemen Başvur
EN

Neobank Nedir? Avantajları Nelerdir?

Figopara Figopara | 08.10.2021

Günümüzde internet üzerinden yapılan işlemler artmaktadır. Özellikle finansal işlemlerde sağlanan kolaylık ve pratiklik sebebi ile dijital ortamdaki faaliyetler daha çok tercih edilmektedir. Peki, pandemi döneminde oldukça ilgi gören fintech girişimlerinden biri olan Neobank nedir? Nasıl çalışır?

Neobank Nedir?

Finans kurumları ile ilgili tüm işlemlerin dijital ortamda gerçekleşmesini sağlayan yeni nesil bankacılık sistemidir. Fiziksel şubesi olmayan finansal teknoloji şirketi olan Neobank, aynı zamanda internet bankası, yeni nesil banka, sanal banka veya dijital banka olarak da tanımlanmaktadır. Bu sistemde, bilgisayarlar ve telefonlar üzerinden tüm bankacılık işlemleri gerçekleştirilebilir. Fransa, Almanya, Çin, Amerika ve Brezilya gibi ülkeler bu sistemde aktiftir.

Neobanklar Nasıl Çalışır?

Herhangi bir evrak imzalamadan sadece uygulamayı indirip hesap açarak bu hizmetten faydalanabilirsiniz. Bazı Neobanklar finans kurumları ve kredi birlikleri ile birlikte hem işletmelere hem de kişilere kredi imkanı sunmaktadır. Teklifleri genellikle finans kurumlarına benzemektedir ve çoğunlukla şunları içerir:

  • Ödeme ve para transferi hizmeti,
  • Çek ve tasarruf hesapları,
  • Ödeme ve havale hizmetleri,
  • Bütçeleme yardımı ve daha fazlası olmak üzere finansal eğitim araçları,
  • Bireyler ve işletmeler için krediler.

Neobank’ın Avantajları Nelerdir?

Dijital ortamda, müşterilerin arada herhangi bir finans kurumuna ihtiyaç duymadan işlemlerini yürütebilmesini sağlayan yeni nesil bankanın birtakım avantajları bulunmaktadır. Örneğin;

  • Maliyet Düşüklüğü: Geleneksel finans kurumlarından daha az ürün ve hizmet sunması ile müşteri maliyetlerini azaltmaya yardımcı olur. Kredi riskini barındırmaması sebebi ile düşük maliyete sebep olmaktadır. Sunulan ürünlerin ücreti uygundur ve herhangi bir aylık bakım ücreti bulunmamaktadır.
  • İşlem Hızı: Müşteriler gerçekleştirmek istedikleri işlemlerini hızlı bir şekilde halledebilir. Aynı zamanda zaman alıcı kredinizi değerlendirme sürecini hızlandırmak için yenilikçi yöntemler kullanır.
  • Kolaylık: Telefonunuzda bulunacak bir uygulama ile birçok bankacılık faaliyetini gerçekleştirmenizi sağlar. Bu sayede finansal durumunuzu yönetebilirsiniz ve hesabınızdaki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

Neobank’ın Dezavantajları Nelerdir?

Teknolojik gelişmeleri takip etmeyen biri için uygulamaları tanımak ve hızlı işlem yapmak olumlu sonuçlanmayabilir. Fiziksel bir finans kurumu şubesinin bulunmaması da bir diğer dezavantajıdır. Karmaşık veya uzun süreli bir işlem için bizzat finans kurumunun şubesini ziyaret etmeyi tercih eden bir kişi için bu hizmet uygun bir tercih olmayacaktır. Eğer bu fikirdeyseniz, birçok Neobank’ın güçlü müşteri hizmetleri sisteminin bulunduğunu hatırlatmakta fayda var.

Bir Şirket Nasıl Neobank Kurabilir?

Şirketiniz için bir Neobank oluşturmak isterseniz bunu 3 farklı yoldan gerçekleştirebilirsiniz. Bunlar:

– Bir finans kurumu ile ortak olmak,
– Finans kurumu haline gelmek,
– Hizmet açısından finans kurumu gibi olmak.

Hangi adımı izleyeceğinize karar verirken oluşturduğunuz sistemin hangi sorunlara çözüm oluşturacağını, neyi hedeflediğini ve bu hedefler doğrultusunda hangi süreçlerden geçeceğinin belirlenmesi gerekir. Neobank faaliyetlerinin artmasında önemli rol oynayan BDDK yönetmeliğine ulaşmak için tıklayınız.

Nakit İhtiyacınıza Hızlı Çözüm: Figopara

Figopara, Tedarikçi Finansmanı sistemi ile vadesinden önce alacaklarınızı tahsil etme imkanı sunar. Eğer dijital ortamdan finansal işlemlerinizi yönetirken nakit akışında bir sorun yaşıyorsanız veya sermayenizi artırmak istiyorsanız, Figopara tam size göre! Figopara’nın tek sistem entegrasyonu sayesinde birçok finans kurumuna aynı anda ulaşabilir, vadesi gelmemiş faturalarınızı platformdan seçerek anında erken finansmana kavuşabilirsiniz. Avantajlarımızdan yararlanmak için yapmanız gereken tek şey; ek şart ve ücret olmadan platformumuza üye olmanız. Siz de Figopara’ya katılın, anında nakde ulaşın!

Neobank Nedir? Avantajları Nelerdir?