Giriş Yap Hemen Başvur
EN

e-Ticaret Yapanlar için Muhasebe Süreçleri

Figopara Figopara | 03.01.2022

Dijitalleşmenin artması ile birlikte e-Ticaret kullanımı oldukça yaygınlaştı. Sunduğu pratiklik ve kolay erişilebilirlik ile müşteriler daha rahat alışveriş yapar hale geldi. Peki, e-Ticarette muhasebe yapan firmalar nelere dikkat etmeli? e-Ticarette muhasebe nasıl yapılır?

e-Ticaret Nasıl Yapılır?

İnternet üzerinden ürün satışı yapmak isteyen kişi veya işletme, öncelikle bir e-Ticaret sitesi kurmalı ya da e-Ticaret pazaryerleri üzerinden satış yapmaya başlamalıdır. Bu amaç doğrultusunda ilerleyen kişilerin süreç hakkında yeterli bilgiye sahip olması gerekir. İş planı hazırlığının ardından internet sitesi kurulumu ve marka için özelleştirmeler yapılarak ürün satışına başlanır.

e-Ticarette Muhasebe Tutarken Nelere Dikkat Edilmeli?

İşletmelerin tüm önemli unsurlar ön muhasebe ile takip altına alınır. Ön muhasebe ile çek-senet, finans kurumu hesabı, fatura, e-İrsaliye, taksit ve stok takibi yapılabilir. Gelir ve giderlerin takibinin doğru bir şekilde yapılması ve verilerin kayıt altında tutulması önemlidir. e-Ticarette muhasebenizi tutmak için yararlanabileceğiniz bazı yöntemler mevcuttur:

1) Giderlerinizi Takip Edin

Ürünlerin maliyetini, kargo ve depo masraflarını, şirket içindeki harcamaları, faturaları, çalışanların maaş ve sigorta masrafları vb. detayları takip etmek her şirket için önemlidir. Küçük çaplı giderlerinizi de mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. Aksi halde ekstra masrafların çıkabilir.

2) Kişisel Hesabınızı İşletme Hesabınızdan Ayırın

Hem şirket hem de kişisel hesabınızı aynı yerden yönetmeye çalıştığınızda, şirketinizin kar durumunu doğru bir şekilde takip edemezsiniz. Kendi harcamalarınız ile şirket harcamalarınızın karışma ihtimali gelir-gider dengesini bozacaktır. Bu sebeple iki farklı hesap oluşturmak, gidişatı görmek açısından en faydalısıdır.

3) Aylık Kar Durumunuzu Kayıt Altına Alın

Öncelikle aylık kar durumunuzu kayıt altına almalısınız. Böylece, uyguladığınız satış stratejilerinin ve reklamların yarattığı etkiyi gözlemleyebilirsiniz. Aylık bir hesaplama yaparken bunları 3 aylık, 6 aylık ve yıllık olarak hesaplayarak uzun vadeli finansal hareketliliğinizin farkına varabilirsiniz.

4) Gelir ve Giderlerinizi Kıyaslayın

Aylık olarak gelir-gider dengesini karşılaştırmak, yıl içerisinde değerlerin nasıl değiştiğini gözlemlemenize imkan verir. Böylece, muhasebe tutarken satış artışlarınızı ve ürün tedariklerinizi daha rahat fark edebilirsiniz. Şirketinizin kar-zarar dengesini görmek, yatırım sürecinizi yönetmenizi kolaylaştıracaktır.   

Nakit İhtiyacınız için Hızlı Çözüm: Figopara

Figopara, Tedarikçi Finansmanı sistemi ile vadesinden önce alacaklarınızı tahsil etme imkanı sunar. e-Ticarette muhasebe tutma sürecinde veya nakit akışında bir sorun yaşıyor veya sermayenizi artırmak istiyorsanız, Figopara tam size göre! Figopara’nın tek sistem entegrasyonu sayesinde birçok finans kurumuna aynı anda ulaşabilir, vadesi gelmemiş faturalarınızı platformdan seçerek anında erken finansmana kavuşabilirsiniz. Avantajlarımızdan yararlanmak için yapmanız gereken tek şey; ek şart ve ücret olmadan platformumuza üye olmanız. Siz de Figopara’ya katılın, anında nakde ulaşın!

e-Ticaret Yapanlar için Muhasebe Süreçleri