Giriş Yap Hemen Başvur
EN

Ticaret Sicili Gazetesi Nedir? Nasıl Sorgulanır?

Figopara Figopara | 24.09.2020

Ticaret Sicili Gazetesi Nedir?

Türkiye Ticaret Sicili gazetesi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından tatil günleri hariç günlük olarak Ankara’da çıkarılır. Resmi gazeteler ile karıştırılmaması gereken Ticaret Sicili gazetesinde; kanunlar, mahkeme kararları, resmi ilanlar ve iflas memurlarının hazırladığı kararlar bulunur. Şirketlerdeki ortaklık, yetki, adres ve yönetici değişiklikleri gazete aracılığıyla duyurulur.

Nasıl Sorgulanır?

İnternet üzerinden Ticaret Sicili gazetesini sorgulayabilir ve abone olabilirsiniz. Sorgulama ve abonelik işlemlerini bu adres üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Ticaret Sicili gazetesinin ilk basımından itibaren tüm verilerine dijital ortamlardan ulaşılabilirsiniz. Bu sayede elektronik ortamda istediğiniz bilgiye kolayca ulaşabilirsiniz. E-Devlet sitesi üzerinden Ticaret Sicil sorgulaması yapabilirsiniz. Elektronik gazete aboneliği yıllık ücreti 18 TL’dir. Basılı gazete aboneliği yıllık ücreti ise 32.5 TL’dir.

Ticaret Sicili Gazetesinde Yer Alan Bilgiler

  • Yeni kurulan şirket bilgileri
  • Faaliyetine devam eden şirketlerde yapılan değişiklikler
  • Şirket veya kuruluş tadilleri
  • Şirketlerin yönetim kurulu ve genel kurul kararları
  • Ticaretle ilgili ilanlar
  • İflas ve konkordato kararları
  • Şirketlerdeki isim değişiklikleri

Ticaret Sicili Gazetesinde Bilgi Nasıl Yayınlatılır?

Şirket veya kuruluşla ilgili yayınlanmasını istediğiniz yukarıdaki bilgilerle ilgili belgeler Ticaret Sicili gazetesine dilekçe ile birlikte teslim edilmelidir. Tescil ve ilan için gerekli ücretler ödenmelidir. Teslim edilen belgeler incelendikten sonra yayınlanır.

Ticaret Sicili Kaydı Nedir?

İşletme ve ticari işletme sahibi hakkındaki tüm bilgi ve kayıtları kapsayan resmi sicile ‘‘ticaret sicili’’ denir. Ticari işletmeyi, işletme sahibini ve ortaklarını kayıt altına alır. Ticari işletme tanımındaki her işletmenin ticaret sicili kaydının olması gerekir. Ticaret sicili kaydı, işletmeyi takip etmenin kolaylaştırılması ve üçüncü kişileri bilgilendirmek amacıyla zorunlu tutulur.

Tedarikçi Finansmanı Sistemiyle Figopara

Alıcı, tedarikçi ve finans kurumları arasındaki süreçlerin hızlı ve sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesini sağlıyoruz.  Alacaklarınızı vadesinden önce, ihtiyacınız olduğu anda tahsil etmenizi sağlıyor ve nakit akışını optimize etmenize yardım ediyoruz. Figopara’nın şirketinize sağlayacağı tüm avantajlardan yararlanmak için yapmanız gereken tek şey; ek ücret gibi koşullar olmadan ücretsiz olarak platformumuzdan üyelik oluşturmanız. Haydi, siz de Figopara’ya katılın ve sermaye yönetimini kolaylaştırın!

Ticaret Sicili Gazetesi Nedir? Nasıl Sorgulanır?