Giriş Yap Hemen Başvur
EN

Ticari Kredi Alınırken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Madde

Figopara Figopara | 30.08.2020

Nakit sıkıntısı çeken KOBİ’lerin başvuracağı ilk yöntem ticari kredilerdir. KOBİ’lerin bu yönteme başvurmaları arasında; borç ödemek, iş büyütmek ya da şirketin nakit akışını düzenlemek yer alıyor. KOBİ kredisi almak, uzun bir araştırma ve başvuru sürecine dayanıyor. Peki, bu süreç boyunca nelere dikkat etmek gerekir?

1) Faiz Oranları

Ticari kredi çekmeden önce her finans kurumunda değişebilen faiz oranlarına ve ek masraflara bakmalısınız. Hazırlıklı olmadığınız masraflarla karşılaşmak, planlarınızı alt üst edebilir. Faizsiz ya da masrafsız olarak tanıtılan krediler de maliyete yol açar ve diğer seçeneklerle kıyaslamanız gerekir. Kıyaslamayı sağlıklı bir şekilde yapmak için; dosya masrafıyla birlikte vade sonuna kadar ödeyeceğiniz toplam miktarı göz önünde bulundurmalısınız. 2020’deki ticari kredi faiz oranlarıyla ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

2) Vade Süresi

Toplam geri ödeme miktarına bakarak kısa vadeli kredilerin daha avantajlı olduğu yanılgısına düşmeyin. ‘‘Faize ne kadar para ödeyeceğim?’’ diye düşünmek yerine ödeme planını karşılama durumunuza odaklanmalısınız. Ödemeyi geciktirirseniz, bu kredi skorunuzu kötü etkileyecektir. Kredi faizlerinin vadesine göre nasıl değiştiğini kredi hesaplama araçlarını kullanarak öğrenebilirsiniz. En iyi kredi hesaplama araçları hakkında buradan bilgi alabilirsiniz.

3) Kurumsal kredi notu

Finans kurumlarının kredi başvurularını değerlendirirken ilk baktığı şey kredi notudur. Kredi notunuz ne kadar yüksekse başvurunuzun olumlu sonuçlanma ihtimali de o kadar fazladır. Geçmiş dönemlerdeki ödemelerin düzenli olarak yapılmış olması çok önemlidir. Kredi notunuzun yanında bilanço tablosu ve diğer mali tabloların da göz önünde bulundurulur.

4) Kredi Miktarı

Gelirinizin çok üstünde kredi başvurusu yaparsanız başvurunuz büyük ihtimalle olumsuz sonuçlanacaktır. Ticari kredi başvurunuz reddedilirse tekrar başvuru yapabilmeniz için 1 yıl beklemeniz gerekir. Daha makul miktarlarda kredi başvurusu yaparak kredi başvurunuzun olumlu sonuçlanmasını sağlayabilirsiniz.

5) Kredi Piyasaları

Kredi kullanmadan önce dünyadaki genel ekonomik durumu göz önünde bulundurmalısınız. Kredi faizlerindeki değişimi öngörerek planlarınızı bu doğrultuda yapabilirsiniz. Kredilere düşük faiz uygulanan dönemlerde kredi kullanmak sizin için daha avantajlı olacaktır. Bazı durumlarda kredi yapılandırması daha avantajlı olabilir. Bu yüzden kredi kullandıktan sonra da faiz oranlarını takip etmeye devam etmelisiniz.

Nakde Ulaşmanın En Kolay Yolu: Figopara

Kredi çekmeden önce araştırılması ve dikkat edilmesi gereken pek çok faktör vardır. Kredi masrafları ve faiz oranları gibi etkenleri düşünüp finans kurumları ile tek tek görüşmeniz gerekebilir. Bu süreç, vaktinizi oldukça alabilir.

 Tüm bunlar hakkında endişelenmeden tek bir tıkla ihtiyacınız olan nakde Figopara ile ulaşabilirsiniz. Borçlanmak yerine, alacaklarınızı vadesi gelmeden tahsil edebilirsiniz. Haydi, siz de kredi kartı ve ek ücret gibi şartlar olmadan Figopara’ya katılın ve nakde en kolay yoldan ulaşın!

Ticari Kredi Alınırken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Madde