Giriş Yap Hemen Başvur
EN

Tedarikçi Finansmanının Mal/Hizmet Satanlar için Avantajları

Figopara Figopara | 18.12.2021

Ticaret sektöründe alıcı firmaların vadelerini ötelemeleri mal veya hizmet satanlar için problem oluşturabilir ve onların finansal sıkıntıya düşmesine sebep olabilir. Peki, bu problemi ortadan kaldırmak için sıklıkla tercih edilen Tedarikçi Finansmanı nedir? Tedarikçi Finansmanının mal/hizmet satan kişiler için avantajları nelerdir?

Tedarikçi Finansmanı Nedir?

Tedarikçi Finansmanı, alıcı ve satıcı firmalar arasındaki mal veya hizmet satışından doğan alacağın temliki ile finans kurumlarıyla yapılacak olan anlaşmalara göre vadesinden önce nakde çevirerek alıcı ve satıcı firmalar arasındaki ticaretin daha verimli hale gelmesini sağlayan finansal bir enstrümandır. Tedarikçi finansmanı genellikle alıcı firmaların inisiyatifi ile başlatılsa da, tedarikçilerin büyük faydalar sağlayacağı bir finansman ürünü olması sebebiyle ticarette her iki tarafı açısından da olumlu sonuçlanır.

Tedarikçi Finansmanının Avantajları Nelerdir?

Tedarikçi Finansmanı sisteminin hem satıcı için hem de alıcı için birçok avantajı bulunur. Bu avantajları şu şekilde sıralayabiliriz:

Mal veya Hizmet Satanlar için Avantajları

 • Alacaklarının vadesini beklemeden tahsil edebilme ve nakit akışını düzenleme,
 • Mal ve hizmet alımlarında fiyat avantajı,
 • Tahsilatlarını garanti altına alma,
 • Stratejik konumda olan ve yüksek hacimli iş yapılan müşterilerle uzun süreli çalışma imkanı,
 • Satış sistemi üzerinden iskonto yöntemiyle erken tahsilat olanağı,
 • Alıcının kredibilitesine istinaden görece düşük finansman maliyeti 

Ödeme vadeleri alıcı tarafından uzatılsa da Tedarikçi Finansmanı ile alacaklarını erken nakde çeviren bir satıcı düzenli nakit akışına sahip olacak ve alıcıyla arasındaki ticari ilişkiler kuvvetlenecektir. Aynı zamanda genelde tedarikçiden daha güçlü olan alıcının kredibilitesi ve faiz oranına dayalı bu finansal enstrüman sayesinde satıcılar kendi faiz oranlarına göre daha düşük maliyetler ile karşılaşacağı gibi çalışmadığı bir finans kurumu ya da faktoring şirketi ile de çalışma fırsatına ulaşabilecektir. Alacaklarını erken tahsil ederek ulaştığı nakit ile mal veya hizmet aldığı firmaya peşin ödeme yapıp satın alma maliyetini peşin iskontosu kadar azaltabilmesi de tedarikçiler açısından önemli bir avantajdır.

Alıcı Firma için Avantajları

 • Ödeme vadelerini uzatma imkanı,
 • Satın alma süreci üzerinden ihtiyacı olan tedarikçilere finansman kolaylığı,
 • Tüm tedarikçilere tek elden, eş zamanlı, daha hızlı ve esnek kredi tahsis etme,
 • İşletme sermayesi ihtiyacında azalma,
 • Bilanço yönetimi,
 • İş yükünde azalma,
 • Satın alma maliyetinde azalma imkanı sağlar.

Tedarikçi Finansmanı Platformu: Figopara

Figopara’nın Tedarikçi Finansmanı platformu ile alacaklarınızı vadesinden önce tahsil edebilirsiniz. Finans kurumlarının tekliflerini tek bir platform üzerinden görüntüleyebilir ve size en uygun olan teklifi seçerek istediğiniz anda nakde ulaşabilirsiniz. İster ödeme vadesini esnetmek isteyen bir alıcı olun, isterseniz de nakit akışını iyileştirmek isteyen bir satıcı olun, Figopara ile işletme sermayenize katkı sağlayabilirsiniz. Bulut tabanlı platformumuz sayesinde tüm işlemlerinizi dijital olarak yapabilirsiniz. Avantajlarımızdan yararlanmak için yapmanız gereken tek şey; hiçbir ek şart ve ücret olmadan platformumuza üye olmak. Siz de Figopara’ya katılın, istediğiniz anda nakde ulaşın!

Tedarikçi Finansmanının Mal/Hizmet Satanlar için Avantajları