Giriş Yap Hemen Başvur
EN

Gelişmiş Ülkelerdeki Tedarikçi Finansmanı Çözümleri

Figopara Figopara | 10.12.2021

Tedarikçi finansmanı, alıcı firmaya mal veya hizmet sağlayan tedarikçinin gerçekleştirdiği satıştan doğan alacaklarını ihtiyaç duyduğu zamanda nakde dönüştürmesini sağlayan finansal bir enstrümandır. Peki, gelişmiş ülkelerdeki tedarikçi finansmanı çözümleri nelerdir?

Dünya Genelinde Tedarikçi Finansmanı

Tedarikçi finansmanı, birçok yabancı ve Türk CFO (Chief Financial Officer) tarafından işletme sermayesi ve finansman kaynağı sağlayan çok önemli bir destek olarak görülüyor. Bu yöntemi kullanan yerli ve yabancı büyük alıcılar birçok hizmet ve mal tedarikçisine düşük maliyetli alternatif bir finansman kaynağı yaratarak nakit akışlarına yardımcı oluyor. Tedarikçi finansmanı ülkemizde ve diğer gelişmekte olan ülkelerde işletme sermayesi ve yatırım ihtiyacı duyan KOBİ’lerin ihtiyaç duydukları finansal desteğe erişimlerini sağlıyor.

2017 yılındaki verilere göre dünya genelinde faktoring işlem hacmi 3,1 trilyon dolardı. Bunun %80’i yurtiçi faktoring işlemlerinden, %20’si yurtdışı faktoring işlem hacminden oluşuyordu. İşlem hacminin %66’sı Avrupa, %25’i Asya, %8’i Amerika’daki faktoring işlemlerinden kaynaklanıyordu. Türkiye’de 2021 yılındaki altı aylık verilere göre ise; faktoring işlem hacmi, geçen yılın aynı dönemine göre %47’lik bir artış göstererek 89 milyar TL’ye, aktif büyüklüğü ise %43’lük bir artışla 52 milyar TL’ye ulaştı. Faktoring işlemlerinin, sektörel dağılımında ise ilk iki sırayı %50 oranıyla hizmet, %47 oranıyla da imalat sektörleri alıyor.

KOBİ’lere Finans Hizmeti Sunan Platform: Fundbox

2013 senesinde San Francisco’da kurulan Fundbox, küçük ve orta ölçekli işletmelere kredi ve finansal ürünler sunan bir finansal hizmetler platformudur. Kurulduğu günden beri 325 binden fazla KOBİ’ye hizmet veren Fundbox, 2021’de yeni müşteri edinme oranını 3 katına çıkarmıştır. Müşteri yönünden büyürken 2,5 milyar doların üzerinde işletme sermayesi işlemi gerçekleştirmiştir. KOBİ’lere odaklanan şirket, yapay zeka destekli olarak hizmet veriyor. Ayrıca, işletmelere 150 bin dolara kadar da kredi limiti sunuyor. Yeni aldığı 100 milyon dolarlık yatırım ile ekibini daha çok genişletmeyi, yen, müşteriler kazanmayı ve ürün tekliflerini genişletmeyi amaçlıyor.

Figo Kobi Finansmanı ve Avantajları Nelerdir?

Bir tedarikçi finansmanı platformu olan Figopara, KOBİ’lerin finansman sorunlarına çözüm üreterek onlara destek olur. Geliştirdiği çözümler ile birlikte daha kolay, hızlı ve düşük maliyetle finansmana ulaşmasını sağlar. Bu sayede KOBİ’ler ekonomik açıdan zorlandıkları zamanlarda daha düşük maliyetlerle ihtiyaç duydukları finansman desteğini elde edebilirler. Figopara sayesinde tedarikçiler alıcının kredi değerini kullanarak daha avantajlı koşullarla fonlama süreçlerini yönetir. İş yükünü hafifletmeye yardımcı olan platform, tarafların sistemleriyle entegre bir şekilde çalışarak iş akışının hızlı ve güvenli bir şekilde tamamlanmasını sağlar.

Figopara’nın ‘Figo Kobi Finansmanı’ hizmeti; faturalarınızı hızlıca tahsil etmek istediğinizde evrak oluşturma, kredi başvurusu ve sonucu bekleme gibi zaman alan tüm süreçlerden kurtulmanızı sağlar. Ayrıca, işlemlerinizi dijital ortamdan yürütmenize de imkan verir. e-Defter, mizan, beyanname gibi mali dokümanlarınızı sisteme yükleyerek ve özel entegratörünüzü Figopara’ya entegre ederek tüm bu avantajlardan yararlanmanız mümkün. Ardından vadeli e-Fatura’larınızın içinden iskontolamak istediğinizi seçebilir, çeşitli finans kurumlarında teklif alabilir ve e-Fatura’nızı anında tahsil edebilirsiniz.

Tedarikçi Finansmanı Platformu: Figopara

Figopara’nın Tedarikçi Finansmanı platformu ile ödeme vadesinde esneklik imkanına erişerek e-Fatura’larınızın vadesini uzatabilirsiniz. İş akışınızı hızlı, kolay ve güvenilir bir şekilde ilerletirken daha verimli işletme sermayesi ve bilanço yönetimi sağlayabilirsiniz. Figopara ile hem evrak sürecinizi en aza indirmeniz, hem de çoklu finans kurumu seçeneği ile daha yüksek kredi imkanına sahip olmanız mümkün. Figopara’nın sağladığı avantajlardan yararlanmak için yapmanız gereken tek şey; hiçbir ek şart ve ücret olmadan platformumuza üye olmak. Siz de Figopara’ya katılın, sermayenizi hiç olmadığı kadar artırın!

Gelişmiş Ülkelerdeki Tedarikçi Finansmanı Çözümleri