Giriş Yap Hemen Başvur
EN

Acil Nakit İhtiyacı Olan KOBİ’lere Uygun 5 Çözüm

Figopara Figopara | 31.12.2021

Pandemi ile ödeme ve teminat sorunlarının yaşanmaya başladı ve bu KOBİ’lerin nakde olan ihtiyaçlarını artırdı.Peki, acil nakit ihtiyacı durumlarında KOBİ’ler ne yapabilir? KOBİ’lere sunulan destek kredileri nelerdir?

KOBİ’lerin değişen ekonomik şartlar ve karşılaşabilecekleri kriz anları için nakit akışlarını iyi yönetebilmesi gerekir. Rekabetin yoğun olduğu günümüz koşullarında süreklilik sağlamaları önemlidir. Kira ve fatura gibi giderlerini karşılarken acil nakit ihtiyacı içine girebilirler. Bu gibi durumlarda ve işletmelerini büyütebilmek adına, çoğu zaman finansal desteğe ihtiyaçları vardır. Acil nakit ihtiyacı anında bireylerin finans kurumlarına başvurup kredi talep etmesi gibi, KOBİ’ler de kendileri için sunulan özel kredilere başvuru yapabilirler.

KOBİ’lere Sunulan Kredi Destekleri Nelerdir?

Nakdi Kredi Nedir?

İhtiyaç kredisi gibi başvurusu olan ve istenen finansman desteğini sağlayan kredilere denir. Nakdi krediye bazı örnekler verecek olursak:

  • Taksitli Kredi: İşletmeyi büyütmek veya geliştirmek amacı ile tercih edilir. Uzun vadeli kredilerdir. Bu sebeple düzenli nakit akışına sahip işletmeler için uygundur.  
  • Spot Kredi: Belirlenen vadeye kadar faiz oranının sabit olduğu kredi çeşididir. Erken ödeme imkanı bulunmamaktadır. Kredinin kullanıldığı gün, ne kadar faizle ve hangi vadede ödeneceği belirlenir.
  • Hazır Hesap: İşletmelerin kısa süreli ihtiyaçları için kullanabilecekleri belirli bir tutarın hesaplarında sürekli var olduğu kredi türüdür. Fatura ya da çek için hesaplarında para bulunmasa bile ödeme yapabilirler. Daha sonra finans kurumu hesaplarına para girişinin olması ile birlikte kredi otomatik olarak kapanacaktır.
  • KOBİ Proje Kredileri: Yatırım finansmanı için 7 sene vade süresi bulunan ve toplam yatırımın %75’inin finanse edildiği kredi türüdür.

Gayrinakdi Kredi Nedir?

Ticari faaliyeti olan işletmelerin mal veya hizmet alımlarının hızlı bir şekilde gerçekleşmesini sağlayan, finans kurumlarının sağladığı bir hizmettir. Teminat bir finans kurumu aracılığı ile yapılır. Böylece alıcı işletme belirli bir vade üzerinden satıcıya ödeyeceği miktarı garanti eder. Şirketlerin planlama yapmasına yardımcı olan bu kredi türünde birden fazla seçenek vardır.

Acil nakit ihtiyacı olan işletmeler, kendilerine uygun olanı seçip başvuru yapmaları gerekir. Bu seçeneklerden ikisi aşağıdaki gibidir.

  • Teminat Mektubu: Belirli bir metne uygun olarak yazılır. Mektubun verileceği kurum üzerinde yazan tarih ve tutara göre alacaklı konumda olur. Teminat mektubunu veren kişi ödemesini gerçekleştirmezse, finans kurumunun teminat verdiği şekilde ödeme yapar.
  • Akreditif: İthalat veya ihracat gibi durumlarda tercih edilir. Bu tarz ticaretlerde malların bedelinin ödenmesini gerçekleştiren finans kurumlarına ait bir ödeme yöntemidir. İthalat ve ihracat yapan ülkeler arasında finans kurumlarınca bir anlaşma yapılır ve bu kurumlar alacaklı taraf için ödemeyi taahhüt eder.

KOBİ’ler Kredi Çekmek Dışında Başka Neler Yapabilir?

KOBİ’ler acil nakit ihtiyaçlarını karşılamak için en sık başvurdukları yöntem kredi çekmektir. Ancak, bunun için sağlanması gereken şartlar vardır ve finans kurumları her zaman kredi vermeyebilir. Ayrıca, alınan krediyi zamanı geldiğinde geri ödemek de çoğu işletme için zor olmaktadır. Bu gibi durumlar acil nakit ihtiyacını karşılamak isteyen işletmeler için başka alternatifler de mevcuttur. Örneğin, KOSGEB’in ‘KOBİ Destek Paketleri’ bulunur ve devlet tarafından gelişimleri desteklenir. Başka bir seçenek de kredi çekmek yerine güvenilir bir tedarikçi finansmanı sayesinde faturalarınızı nakde dönüştürmektir. Böylece, acil nakit ihtiyacı olan işletmeler vadesinden önce alacaklarını tahsil edebilir.

Nakit İhtiyacına Hızlı Çözüm: Figopara

Tedarikçi Finansmanı Platformu olan Figopara ile acil nakit ihtiyacınızı finans kurumlarının uzun süren prosedürleri ile uğraşmadan anında karşılayabilirsiniz. Figopara’nın tek sistem entegrasyonu sayesinde birçok finans kurumuna aynı anda ulaşabilir, vadesi gelmemiş faturalarınızı platformdan seçerek anında erken finansmana kavuşabilirsiniz. Avantajlarımızdan yararlanmak için yapmanız gereken tek şey; ek şart ve ücret olmadan platformumuza üye olmanız. Siz de Figopara’ya katılın, anında nakde ulaşın!

Acil Nakit İhtiyacı Olan KOBİ’lere Uygun 5 Çözüm