Giriş Yap Hemen Başvur
EN

Kredi Çekmek vs. Figopara

Figopara Figopara | 01.08.2021

Kredi, nakit ihtiyacı olduğu zaman tercih edilen başlıca ödeme yöntemlerden biridir. Peki kredi nasıl çekilir? Figopara’nın sağladığı avantajlar nelerdir?

Kredi Nedir?

Kredi, bir tüzel ya da gerçek kişiye belirli bir zamanda geri almak şartı ile satın alma olanağının sunulması olarak tanımlanmaktadır. Finans kurumlarından veya özel kurum ve kuruluşlardan kredi alınabilir. Ödeme vadeleri kredinin çekildiği kurum ve kuruluşlar tarafından belirlenir. Vadesi geldiğinde ödeme yapılmazsa ek ücretlendirmeler olmaktadır. 

Kredi Türleri Nelerdir?

Finans kurumları müşterilerinin ihtiyaçlarına yönelik beş farklı kredi türü bulunmaktadır. Bunlar;

– İhtiyaç kredisi,
– Ev kredisi, 
– Taşıt kredisi,
– Ticari krediler,
– Kurumsal krediler şeklindedir.

Kredi Çekme Koşulları Nelerdir?

Kredi çekebilmek için öncelikle finans kurumu veya özel kurumlar tarafından istenen koşulların sağlanması gerekir. Bu koşullar;

  • 18 yaşını doldurmuş olmak, 
  • Belirli bir süre işlenmiş sigortanın olması, 
  • Kazancın belgelendirilmesi,
  • Kredi notunun yeterli olması şeklindedir.

Kredi başvurunuzun onaylanma ihtimali finansal geçmişinize göre şekillen kredi notunuza bağlıdır. Kredi notunuz; kart borçlarınızı zamanında ve düzenli bir şekilde ödediyseniz, yasal takibe düşmediyseniz yüksek çıkacaktır. Ayrıca, yeterli bir gelire de sahip olmalısınız. Kredi çekebilmek için belirlenen sigortalı çalışma süresi ise bankaların değerlendirmesine göre değişmektedir. Ayrıca, çoğu banka kredi çekme işlemlerinde kefil istemektedir.

Kredi Nasıl Çekilir?

Ticari faaliyet gösteren ve bu şartları sağlayan her işyeri kredi çekmek için başvuru yapabilir. Başvuru esnasında kimlik bilgileri, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ya da e-Devlet üzerinden alınabilecek SGK dökümü, ikametgah belgesi, maaş bordrosu gibi belgeler istenmektedir. Bu belgelerin tamamlanması ve bankaların onayından sonra kredi çekme şansını elde edebilirsiniz. Kredi çekmeden önce finans kurumunun faiz oranını tek tek incelemelisiniz. Bu şekilde hangi finans kurumundan kredi çekeceğinize karar verebilirsiniz. Finans kurumlarının faiz oranları hakkında bilgi almak için burayı tıklayabilirsiniz.

Figopara’nın Avantajları Nelerdir?

Tüm ödeme ve fatura işlemlerinizi gerçekleştirmek Figopara ile çok kolay! Figopara, vadeli alacakların iskonto edilmesi için uygun bir altyapıya sahiptir ve alıcı-satıcı-finans şirketi üçlüsünü aynı platformda buluşturan web tabanlı bir tedarikçi finansman platformudur. Bu platformun birçok avantajı bulunmaktadır ve kredi çekmeye ihtiyaç duyduğunuz anda süreci sizin için kolaylaştırmaktadır. 

Finans kurumlarına kredi başvurusu yapmak, işletmenizin dönemlik finans raporunu, çek ve kredi ödemelerinizi sunmak uzun prosedür gerektiren süreçlerdir. Ayrıca, başvuru sonucunda kredi alınamayabilir. Figopara’nın Tedarikçi Finansmanı sistemi ile kredi çekmeden nakit ihtiyacınızı karşılayabilir, alacaklarınızı vadesinden önce tahsil edebilirsiniz. Tek entegrasyon sistemi sayesinde finans kurumlarını tek tek dolaşmadan birçok finans kurumuna aynı anda ulaşabilirsiniz. Böylece zamandan tasarruf sağlayabilir ve işletmeniz için nakit akışını hızlandırabilirsiniz.

Figopara’nın tüm bu avantajlarından yararlanmak için özel entegratörünüzü tanımlamak ve e-Defter’inizi bağlamanız gerekir. Bu işlemden sonra vadeli e-Fatura’larınız için anında iskonto teklifini birçok finans kuruluşundan alabilir ve düzenli bir nakit akışına sahip olabilirsiniz. Karmaşık süreçlerle uğraşmak yerine faturanızı alıcısına doğrulattıktan sonra finans kurumlarıyla işlem yaparak ihtiyaç duyduğunuz nakde ulaşabilirsiniz.

Figopara Platformu Nasıl Çalışır?

Tedarikçi Finansmanı işleminin tarafları olan tedarikçiyi, alıcıyı ve finans kurumunu aynı platform üzerinde buluşturan ve süreci hızlandıran Figopara’da, kısa bir sürede üyeliğinizi oluşturabilirsiniz. Menüdeki “Ücretsiz Başvur” seçeneği ile temas bilgilerinizin platforma yüklenmesinin ardından Figopara ekibi sizinle temasa geçecek ve kayıt işlemlerinizi tamamlayacaktır. Platformu kullanmaya başlamadan önce Platform Sözleşmesi’nin imzalanması ve 6698 Sayılı Kişisel Verileri Koruma Kanunu kapsamında kullanıcıların Bilgilendirme ve Muvafakatname formunu onaylaması gerekmektedir. Üyeliğinizi oluşturduktan sonra platforma yüklemeniz gereken belgeler şunlardır:

  • Figopara Sözleşmesi
  • Vergi levhası
  • İmza sirküleri
  • Yetkili kişi nüfus cüzdanı
  • Ticaret Sicil Gazetesi

Bu belgelerin platforma yüklenmesinin ardından hesabınızı aktif hale getirebilirsiniz. Her firma için bir adet kullanıcı hesabı oluşturulmaktadır. “Hesabım” bölümündeki “Kullanıcılar” sekmesinden “Yeni Kullanıcı Ekle” butonu ile yeni hesaplar oluşturabilirsiniz. Tedarikçi veya alıcı olarak UBL (XML) formatındaki e-Fatura’nızı sisteme yükleyebilirsiniz. Bu şekilde tüm fatura detaylarınız otomatik olarak yüklenmiş olur. Alternatif olarak fatura detaylarınızı manuel olarak da girebilirsiniz. Alıcı firmanın platforma yüklenen faturayı tek bir tıkla doğrulaması da mümkündür. Finans kurumları tarafından desteklenen SSL sertifikalı güvenli bir altyapıya sahip Figopara’nın avantajlarından faydalanmak için başvuru yapmayı unutmayın!

Figopara ile Anında Nakde Ulaşın!

Figopara ile nakit ihtiyacınızı çeşitli finans kurumlarının uzun süren prosedürleri ile uğraşmadan anında karşılayabilirsiniz. Sadece e-Fatura’larınızı sisteme yükleyerek bu işlemi tamamlayabilirsiniz. Tüm finans kurumlarının tekliflerini güvenli altyapıya sahip tek bir platform üzerinden görüntüleyerek size en uygun olanını seçebilirsiniz. Figopara’nın sağladığı avantajlardan yararlanmak için yapmanız gereken tek şey; hiçbir ek şart ve ücret olmadan platformumuza üye olmak. Haydi, siz de Figopara’ya katılın, sermayenizi hiç olmadığı kadar arttırın!

Kredi Çekmek vs. Figopara