Giriş Yap Hemen Başvur
EN

UBL Formatı Nedir? XML Fatura Nedir ve Nasıl Görüntülenir?

Figopara Figopara | 23.09.2020

Ticaret dünyasındaki dijitalleşme süreci koronavirüs salgınıyla birlikte hızlı bir ivme kazandı. Bu sürecin ilk aşamalarından biri olan e-faturalar sağladığı avantajlarla öne çıkarak; arşiv için özel bir alan ayırma sorununu ortadan kaldırıyor ve işlemleri pratik bir hale getirerek zamandan tasarruf edilmesini sağlıyor. Peki, e-faturanın avantajlarının yanı sıra dikkat edilmesi gereken teknik detayları nelerdir?

E-Fatura UBL formatı nedir?

UBL (Universal Business Language) kelime anlamı olarak ”evrensel iş dili” anlamına gelmektedir. Faturalar ve irsaliyeler gibi elektronik iş belgelerinin açık kitaplığıdır. Tasarlanma amacı; iş, denetim ve kayıt yönetimi uygulamalarına doğrudan bağlanmaktır. Global ölçekte iş yapabilme ihtiyacına karşılık olarak ortaya çıkan UBL formatı, e-faturalarda kullanılan bir dosya türüdür. Bunun yanı sıra XML elektronik iş dokümanı formatları da geliştirilmiştir.

UBL TR nedir?

UBL TR, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından UBL formatının Türkiye koşullarına uygun olarak düzenlenmiş bir versiyonudur. UBL 2.0 standardındaki seçimli elemanlardan Türkiye’de gerekli olduğu düşünülenler UBL TR’de de kullanılmış, diğer elemanlar ise silinmiştir.

XML fatura nedir?

XML, (Extensible Markup Language) insanlar ve bilgi işlem sistemleri tarafından kolay okunabilen doküman oluşturmayı sağlayan bir sistemdir. İnternet üzerinden sistemler ve platformlar arasındaki veri alışverişinin belli bir standartta olmasını sağlar. Türkçe açılımı ”Genişletilebilir İşaretleme Dili’’ olan XML formatı, UBL dosyalarını bilgisayara indirmek için de kullanılabilir. E-faturaların Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan geçip geçmediğini faturanın XML’i ile sorgulanabilir.

XML fatura nasıl açılır?

E-faturayı açmak için e-fatura görüntüleyicilerini kullanabilirsiniz. E-Fatura görüntüleyicisine Gelir İdaresi Başkanlığı’na bağlı bu siteden ulaşabilirsiniz. Buraya tıklayarak E-Fatura Görüntüleyici programını bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Programı bilgisayarınıza kurabilmeniz için Java 1.7 veya daha üst bir sürüm bilgisayarınıza yüklenmiş olmalıdır.

E-fatura Görüntülemek İçin En Kolay Yöntem: Figopara

E-faturaları ek bir görüntüleme uygulamasına ihtiyaç duymadan tek bir platformdan üzerinden takip edebilirsiniz. Dilerseniz e-faturalarınızı vadesinden önce tahsil edebilir ve nakde istediğiniz zaman ulaşabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey; ek bir şart olmadan platformumuz üzerinden üyelik oluşturmak ve finans kurumlarının size özel sundukları teklifler arasından istediğinize tek bir tık ile ulaşmak. Haydi, siz de Figopara’ya katılın ve e-faturalarınıza istediğiniz yerde ve zamanda kolayca ulaşın.

UBL Formatı Nedir? XML Fatura Nedir ve Nasıl Görüntülenir?