Giriş Yap Hemen Başvur
EN

ÖTV Nedir? Araçlarda ÖTV İndirimi

Figopara Admin Figopara Admin | 21.10.2023

Özellikle araçlarda ÖTV indirimi dönemleri, araç sahibi olmak isteyen tüketicilerin markajındadır. Bu dönemlerde uygulanan vergi indirimleri sayesinde almak istedikleri araçların fiyatı düşen potansiyel alıcılar için yeni fırsatlar doğar. Dolayısıyla yeni araç sahibi olmak isteyen tüketiciler için güncel ÖTV indirimi ve araçlarda özel tüketim vergisi muafiyeti bilgilerini yakından takip etmek önem taşır. Yazımızı inceleyerek “ÖTV nedir ve araçlarda ÖTV indirimi” ile ilgili bilmeniz gereken tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

 

Ülkemizde uygulanan vergiler arasında en fazla araştırılan ve merak edilen kategorilerin başında ÖTV gelir. Özel tüketim vergisi adı altında alınan bu vergiler, belirli tüketim araçları, ürünleri ve hizmetler için geçerlidir. Katma değer vergisinden farklı olarak uygulanan bu vergi türünün temel maksadı, özel üretim ürünleri ve hizmetlerin ayrıca vergiye tabi tutulmasıdır.   

Özellikle teknoloji, beyaz eşya, mekanik ve teknolojik donanım ürünleri, otomotiv gibi spesifik ürünlerde özel tüketim vergisi uygulanır. Burada amaç; tüketim yoğunluğu olması halinde tabii sorunlara yol açabilecek sektör ürünlerinin ihtiyaç dahilinde talep görmesini sağlamaktır. Yasa düzenlemesi bu bağlamda gerçekleşmiş ve yürürlüğe girmiştir. 

Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) Nedir?  

Özel tüketim vergisi; belirli ürün veya hizmetler için 4760 sayılı kanun gereğince maktu şekilde tahsil edilen harcama vergisidir. Bu vergi düzenlemesi AB uyum yasaları çerçevesinde yürürlüğe girmiştir. Yasaya göre belirli ürün ve hizmetlerin ithal edilen mallar başta olmak üzere uygulanmasına karar verilmiştir. Tabii zaruret unsurunun göz önünde bulundurulduğu yasa tasarısı, aynı zamanda yurt içi ticari faaliyetlerin canlanması için oluşturulmuştur.   

Yapılan son düzenlemelerin yayınlanmasıyla birlikte 2002 yılında meclis çoğunluğuyla kabul edildi. Kabul tarihinden itibaren ülkemizde güncel olarak uygulaması devam eden vergi türlerinden biri özel tüketim vergisidir. Bilhassa ithal ürün ve hizmetlerin fiyatlandırmasına etki eden bu vergi, zaman zaman indirim ve muafiyet uygulamalarına tabi tutulur. Bu dönemler sırasında ÖTV hesaplama işlemleri, muafiyet ürünleri için yapılmaz ve fiyatlandırma bu kapsamda belirlenir.  

Bazı dönemlerde ÖTV düzenlemesi yapılır ve çeşitli kategorilerdeki ürün ya da hizmetlere indirim uygulanır. Bazen de ÖTV ödemelerine yönelik indirim kapsamı tüm ÖTV ürün veya hizmetlerini kapsar. Dönemsel periyotlarla veya farklı indirim motivasyonları ile uygulanan bu indirimleri yakından takip etmek ÖTV sebebiyle yüksek fiyat endeksine sahip ürünleri edinmek isteyen tüketicilere avantaj sağlar. Uygulanan indirimleri güncel şekilde takip eden tüketiciler, edinmek istedikleri ürün ve hizmetlere ÖTV ödemesi yapmadan sahip olma imkanı yakalayabilir. 

ÖTV Vergisi Geçerli Olan Ürünler 

Özel tüketim vergisinin çıkışındaki temel odak, ithal ürün ve hizmetlerin satın alımında bir hacim darlığı yaratmaktı. Yurt içi ticaretin canlılığını teşvik etmek için hazırlanan yasayla, belirli ürünler için özel tüketim vergisi uygulanmaya başladı. Böylece muadili ürünlerin yurt içi üretiminde ve satışında alıcılar ve satıcılar için avantaj oluşturuldu. 

Yönetim tarafından uygulamaya konulan yasa ile alınan özel tüketim vergisi belirli dönemlerde indirime tabi olur. Engelli ÖTV indirimi veya öğrenci ÖTV indirimi gibi farklı kategorilerde indirim uygulamaları fiyatlara yansıtılır. 

Resmi Gazete’de yürürlüğe girmesinin ardından hala uygulaması süren vergilerden biri özel tüketim vergisidir. Bu vergi türünün uygulandığı ürünlerin başında ithal ürün kategorileri yer alır. Kanuna ekli listede yer alan bazı ÖTV uygulamalı ürünler; beyaz eşya, elektrik elektronik ürünleri, meyve pres ürünleri, kurutma makineleri ve otomotiv sektör ürünleri şeklinde sıralanabilir.  

Araçlarda ÖTV İndirimi  

Otomotiv sektörü, günümüzün en yoğun talep gören ve tüketimi gerçekleşen ürünlerine sahiptir. Araçların fiyatlandırılması sırasında ÖTV uygulaması gerçekleşir. İthal otomotiv ürünleri ve araçlarda, özel tüketim vergisi alınır. Bu durumda alıcıların ÖTV indirimi hesaplama ve indirimden yararlanma için güncel takip yapması önem kazanır. Çünkü belirli dönemlerde, yönetim tarafından çeşitli ürünler için özel tüketim vergisinde indirim uygulaması yapılır. Dolayısıyla araç almayı düşünenler için indirim dönemlerinin takip edilmesi avantaj sağlar.  

Araçlarda ÖTV indirimi hem dönemsel programlar şeklinde sunulur hem de daimi indirimden faydalanan bazı alıcı grupları söz konusudur. Örneğin, engelli araçları için ÖTV indirimi daimi biçimde uygulanır. Yani engelli bireylerin araç edinmesini kolaylaştırmak için bu kimselerden özel tüketim vergisi talep edilmez. Dolayısıyla, engelli ÖTV indirimi 2023 dahil olmak üzere tüm dönemlerde sürekli şekilde ve belirli modeller için uygulanmaktadır.  

Vergilendirme nedir ve nasıl uygulanır?” sorularına yanıt bulanların takibinde olan bir başka başlık; vergi indirimleridir. Özel tüketim vergisi de dönemsel olarak indirim uygulanan kategorilerden biridir. Araç satışlarında uygulanan özel tüketim vergileri de belirli zaman dilimlerinde indirime tabi olur. Araç sahibi olmak isteyenler açısından önemli avantajların başında vergi indirimleri bulunur.   

Telefonda ÖTV indirimi de en yaygın şekilde uygulanan indirimler arasında yer alır. Özellikle gençlerin teknolojik ürünlere erişimini kolaylaştırmak amacıyla özel tüketim vergisinden muafiyet sıklıkla planlanan bir uygulamadır. 

Telefonların ithal gruplarından alınan özel tüketim vergileri, bu ürünlerin fiyatlandırma sürecine doğrudan etki etmektedir. Bu bağlamda uygun fiyata telefon edinmek isteyen alıcılar da ÖTV indirim süreçlerini takip eder. Belirli dönemlerde yapılan ÖTV indirimleri arasında farklı ürün grupları yer alır. Cep telefonu ve diğer teknoloji ürünleri için de bazı zaman dilimleri arasında vergi indirimi uygulanmaktadır.  

Araç alımları için uygulanan özel tüketim vergisinin indirim dönemlerinde alım yapmak hem yatırım hem de alım bütçesel anlamında fırsatlar yaratır. Potansiyel ürün alıcıları, bu indirim uygulamaları sayesinde araçları mevcut fiyatlarından daha uygun fiyatlara edinebilir. ÖTV indirimi uygulanan dönemleri takip ederek araç sahibi olmak isteyenlerin, hangi araç ve hangi modellerde indirim yapıldığını güncel şekilde takip etmesi gerekir. 

ÖTV İndirimi Hangi Araçlar İçin Geçerlidir? 

Özel tüketim vergisi uygulamasının gerçekleştiği kategoriler arasında otomotiv sektörü önemli bir yere sahiptir. Fiyatlandırma etkenleri içinde araç fiyatlarına özel tüketim vergisi yüksek hacimle etki eder. Bu bağlamda uygulanan özel tüketim vergisi indirimleri de yakından takip edilir. Araç almak isteyenlerin bilmesi gereken önemli hususların başında hangi araçlar için ÖTV indirimi uygulandığı yer alır. 

ÖTV indirimi uygulanan araç türleri şu şekilde sıralanabilir: 

  • İthal otomobil modelleri (dönemde belirlenen modeller için) 
  • Panelvan araçlar 
  • Arazi taşıtları 
  • ATV  
  • Station wagon araçlar 
  • Pick-up model araçlar 

Özel tüketim vergisi üzerinden indirim sağlanan araçlar arasında karavan dönüşümlü modeller de yer alır. Bu modellerin 0-5 yaş aralığında olması gerekir ve indirim oranı %45 ile sınırlıdır. ÖTV ödemeleri satın alım sırasında fiyatlandırma üzerinden yapılır, diğer vergi türleri ise (MTV vb.) internet vergi dairesi kullanarak yapılabilir. 

ÖTV Nasıl Hesaplanır? 

Araç alımı yapmayı düşünen vatandaşların ÖTV hesaplamaları için kullanılan formülleri de takip etmesi gerekir. Böylece bütçe hesaplamaları, planlama ve maliyet hesapları nitelik kazanır. 

Bu bağlamda özel tüketim vergisi ödenen bir araç üzerinden hazırlanan örneği inceleyerek hesaplama sırasında yapılan işlemleri öğrenebilirsiniz. 

  • ÖTV indirimi uygulanan aracın silindir hacmi uygulanan indirim oranını doğrudan etkiler. Örnekte kullanılan aracın silindir hacmi 1600 cm³’ten küçüktür.  
  • Aracın vergisiz satış tutarı 200 bin Türk lirası olarak açıklanmıştır. Bu bilgilere göre 1600 silindir hacminden düşük hacimli araçlar için uygulanan %50 ÖTV uygulanır. 
  • Hesaplama: 200.000 x 0.50 = 100.000 TL şeklinde yapılır ve araca ödenmesi gereken özel tüketim vergisi bulunur. 
  • Aynı aracın ÖTV dahil fiyatına 200.000 + 100.000= 300.000 TL işlemiyle ulaşılabilir. 

Araca ait diğer vergi ve harçlar ait olduğu kategoriye bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Ancak ÖTV hesaplamaları sırasında araçların silindir hacmi baz alınır. 

e-Fatura finansmanı, muhasebe kayıt işlemleri ve diğer yönetim kademelerinde, şirketler adına araç alınırken de ÖTV hesaplamaları önemli bir yer tutar. Kuruluşların ÖTV indirimiyle ilgili özel uygulamalar söz konusu olabilir ve oranlar genel yönetmelik uygulamasına göre farklılık gösterebilir. 

ÖTV İndirimli Araç Fiyatları  

Özel tüketim vergisine tabi araçların fiyatlandırma paritesi aracın ait olduğu sınıfa göre farklılaşır. Yani araçlar kendi içinde farklı segment, silindir hacmi ve kategorilere ayrılır. Bu durumda fiyatlandırma ölçekleri de birbirinden farklıdır ve vergilendirme oranları değişkenlik gösterir. 

Özetle araçların fiyatlandırma ölçeklerine doğrudan etki eden ÖTV dilimleri, aracın hangi türe ait olduğuna göre şekillenir. Araç fiyatları da ÖTV uygulamasından hangi oranda etkilendiğine bağlı olarak farklılık gösterir. 

Engelli ÖTV İndirimi Nedir?  

Engelli vatandaşların fırsat ve alım eşitliği yakalaması adına çeşitli vergi kategorilerinden muaf olması yaygın bir uygulamadır. Bu uygulamalar sayesinde fiyatlarına ÖTV katkısı bulunan ürün ve hizmetlerden daha uygun ücretlerle faydalanabilirler. 

Özel tüketim vergisi, engelli bireylerin satın alma süreçlerinde indirimden faydalanabildiği vergiler arasında yer alır. Bu indirimler dönemsel indirimler şeklinde uygulanmaz. 

Ülkemizde bazı ürün ve hizmetler için çeşitli dönemlerde özel tüketim vergisi indirimi uygulanır. Bu uygulama ilk alıcı olmak koşuluyla veya genel olarak vatandaşlara hitaben kurgulanır. Ancak engelli bireyler için uygulanan vergi indirimleri ve muafiyet projeleri daimi şekilde yürürlüktedir. 

Özel tüketim vergisi için de engelli bireylerin faydalanabileceği daimi indirim uygulamaları söz konusudur. Özellikle araç alımları sırasında engelli vatandaşların faydalanabileceği çok sayıda vergi indirim uygulaması bulunmaktadır. 

Engelli ÖTV İndirimi Ne Kadar? 

Engelli bireyler için alım kolaylığı sağlanan uygulamaların başında araç alım süreçleri gelmektedir. Özellikle engelli vatandaşların kullanımına uygun biçimde tasarlanan ve üretilen araçlar ile araçların engellilere uygun hale gelmesini sağlayan aparatlar ÖTV uygulamasından muaftır. Bazı modeller için de ÖTV indirim süreçleri farklı içeriklerle yeniden kurgulanır. Yani engelli bireylerin araç edinmesi için daimi indirim yürürlükte kalmaya devam ederken, zaman zaman farklı içerik avantajlarıyla yeni engelli ÖTV indirimi projeleri de uygulanır.  

Engel derecesine bağlı olarak belirlenen vergi indirim oranında bazı karşılaştırmalar mevcuttur. Bu bağlamda engel derecesi %40 ile %89 arasındaki engelli vatandaşlar araç alımında ÖTV indiriminden yararlanabilir. Bu indirim ilgili engel derecesini doğrulayan vatandaşlara, oranla ilişkili biçimde sunulur. 

Engelli vatandaşlar %40 ile %89 arasındaki engelini ispatı halinde %26,3 oranında vergi indirimi alabilir. Engel oranı %90’ın üzerinde olan kişiler ise beş senede bir defa alımları sırasında ÖTV uygulamasından tamamen muaf kabul edilir.   

Araç almak isteyen vatandaşların yakından takip ettiği indirim süreçlerinde, engelli bireyler için istisnai bir süreklilik sağlanır. Böylece fırsat eşitliği yaratılır ve alım süreçlerinin kolaylaşması hedeflenir. 

Engelli bireylerin alabileceği araç statüsü ve segmenti de diğer indirim ürünlerinden farklıdır. Engelli bireyler, engelini yasal usullere uygun biçimde beyan ettiği takdirde sürekli indirimlerden faydalanabilir. Öte yandan farklı araç grupları ve engelli araç aparatları için sunulan indirim dönemlerinden de aynı beyan usulüyle faydalanmaları mümkündür. 

Acil Nakit İhtiyaçlarınıza Hızlı Çözüm Figopara’da!

Türkiye’nin en büyük özel entegratörlerine bağlı olarak çalışan Figopara ile yalnızca e-Faturalarınızı sisteme yükleyerek birkaç dakika içinde erken tahsilat avantajına sahip olabilirsiniz. Figopara’nın tek sistem entegrasyonu sayesinde aynı anda birden çok finans kurumundan teklif alabilir, ihtiyacınız olan teklifi seçerek anında erken tahsilat yapabilirsiniz.

Avantajlarımızdan yararlanmak için tek yapmanız gereken hiçbir şart ve ek ücret olmadan platformumuza üye olmak. Siz de hemen Figopara’ya katılın, nakit akışınızdaki belirsizlikleri ortadan kaldırın!

ÖTV Nedir? Araçlarda ÖTV İndirimi