Giriş Yap Hemen Başvur
EN

Mail Order Nedir? Ödemeler Nasıl Tahsil Edilir?

Figopara Figopara | 15.11.2021

Pandemi ve gelişen teknoloji sayesinde online alışverişe olan talep eski dönemlere kıyasla oldukça arttı. Dijital dünyada hayatı kolaylaştıran birçok yöntem de ortaya çıkmaya başladı. Peki, bu yöntemlerden biri olan Mail Order nedir? Avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Mail Order Nedir?

Satın alınacak ürünlerin hizmete sunulduğu platform üzerinden sipariş edildiği ve kişinin kart bilgilerin girildiği bir sistemdir. Fiziksel bir kredi kartı kullanımı gerektirmeden sadece kartın numarası, son kullanma tarihi ve güvenlik kodu ile alışveriş yapabilmeyi sağlar. 

Satıcıya gelen bilgilerin firmadaki fiziksel ya da sanal pos cihazına girilmesi yoluyla da ödeme işlemi başlatılır. Ödeme sağlandıktan sonra siparişin verildiği adrese hizmet ya da ürün teslimatı yapılır. Aslında, normal bir kredi kartı kullanımı sonrasında gerçekleşen süreç ile aynıdır. Sadece, bu ödeme sistemi ile yapılan alışverişlerde işletme ve müşteri için pos cihazlarından iki adet slip çıkmaz; tek bir pos cihazından bir adet slip çıkar.

Avantajları Nelerdir?

Mail Order’ın fiziksel bir kredi kartına ihtiyaç duyulmadan alışveriş yapılmasını sağlaması en önemli avantajlarından biridir. Bu şekilde farklı şehirdeki bir firmadan ürün veya hizmet alınabilir. Hediyelik eşya, çiçek gibi satışların dışında seyahat ve turizm alanında da satın almaya katkısı büyüktür. KOBİ’lerin aralarındaki ticari hukukları için de bu ödeme şekli şirket içindeki ödeme ve imza süreçlerini hızlandırmaktadır.

Satıcılar ve Kullanıcılar için Dezavantajları Nelerdir?

Mail Order, kredi kartı ile aynı formata sahip olsa da, oluşturduğu güvenlik problemi sebebiyle çok aktif kullanılmamaktadır. Güvenirliği zedeleyen en önemli unsurlardan biri kullanıcının rızası dışında ve haberi olmadan bilgilerinin üçüncü şahıslarla paylaşılması risklidir. Paylaşılan bilgiler neticisinde kullanıcılar dolandırıcılar tarafından e-posta ya da telefon trafiğine yakalanabilirler. Ayrıca kart bilgilerinin paylaşılmasıyla maddi zarara da uğrayabilirler. Kullanıcıların yanı sıra, satıcılar için de bu ödeme yöntemi oldukça risklidir. Satıcılar bu tür olayların tespiti halinde yasal olarak suçlu duruma düşebilirler. 

Mail Order Güvenli mi?

Müşterinin kart bilgilerini karşı tarafa ilettiği için güvenli olarak görülmemektedir. Kart sahibinin rızası olmadan yapılacak herhangi bir işlem sonucunda hem satıcı hem de kart sahibi için yasal bir süreç ortaya çıkabilir. Bu sebeple kişilerin ya da şirketlerin bu ödeme sistemi ile alışveriş yapacakları firmalar konusunda dikkatli olması gerekir. Riskli durumları engellemek amacı ile Mail Order işlemleri için alıcıya bir form gönderilir. Islak imza ve T.C. kimlik numarası gibi kişisel bilgilerin bulunduğu bu forma ek olarak nüfus cüzdanı fotokopisi de istenebilir. Güvenlik önlemlerinin alınması her iki taraf için de önem arz etmektedir.

Mail Order Ödemeleri Nasıl Tahsil Edilir?

Ödeme işlemi yapıldıktan sonra ücret 1-3 gün içerisinde pos cihazının bağlı olduğu finans kurumunun hesabına geçer. İşletme alacağı parayı kredi kartının bağlı olduğu finans kurumundan alır. İşletme sahipleri anında tahsilat yapmak isterse, finans kurumlarının anlaşmasına bağlı olarak çeşitli kesintileri kabul etme şartıyla parasını çekebilir.

Finansal Süreçlerin Akışını Kolaylaştıran Platform: Figopara

Figopara Türkiye’nin en büyük özel entegratörlerine bağlı olarak çalışır. Böylece, e-Fatura’larınızı platforma aktarmak ve vadelerinden önce tahsilat yapmak 1 dakikadan kısa sürer. Figopara’nın tek sistem entegrasyonu sayesinde birçok finans kurumuna aynı anda ulaşabilir, vadesi gelmemiş faturalarınızı platformdan seçerek anında erken finansmana kavuşabilirsiniz. Avantajlarımızdan yararlanmak için hiçbir ek şart ve ücret olmadan platformumuza üye olabilirsiniz. Siz de Figopara’ya katılın, tüm finansal süreçlerinizin takibini kolaylaştırın ve hızını arttırın!

Mail Order Nedir? Ödemeler Nasıl Tahsil Edilir?