Giriş Yap Hemen Başvur
EN

KOBİ’lerin Kredi Kullanımında Teminat Sorunu Nasıl Çözülür?

Figopara Figopara | 01.12.2021

Ülke ekonomisinde büyük bir yere sahip olan KOBİ’lerin en önemli finansman kaynakları öz sermayeleridir. KOBİ’ler, kuruluş aşamasında veya sonraki faaliyetlerinde bazen teminat sorunu yaşarlar ve finans kurumlarından kredi almak durumunda kalırlar. Peki, KOBİ’lerin kredi teminat sorununun çözümü nasıl sağlanmaktadır?

KOBİ’ler Neden Krediye İhtiyaç Duyar?

Finansman kaynağına erişemeyen ve bu sebeple ticari faaliyetleri esnasında nakte ihtiyacı olan KOBİ’ler, ihtiyaç duydukları bu desteği alabilmek amacıyla kredi başvurusunda bulunurlar. Finans kurumu tarafından krediyi alamama durumuyla da karşı karşıya kalabilirler. Bu durum kredi teminat sorununa yol açarak finansman ihtiyacını karşılama sürecini uzatabilir.

KOBİ’lerin Kredi Kullanımında Teminat Sorunu Nasıl Çözülür?

KOBİ’lerin finansal kaynak temininde güçlükle karşılaşmaları onların üretim ve pazarlama gibi sorunları daha yoğun bir şekilde yaşamalarına sebep olur. Genellikle ihtiyaç duydukları finansal destek, finans kurumları tarafından karşılanır. Bu yolla karşılanamayan kısmı ise finans kurumu benzeri bir kurumun teminatı altında devlet desteği ile mümkündür. Krediyi garanti altına alan bu teminatlar kredinin kullanılabilir olmasında önemli rol oynar. Finans kurumlarının talep ettiği teminat şartlarının yerine getirilmesi gerekir. Kredi kullanan KOBİ’lerden talep edilen teminatlar genellikle şu şekildedir:

  • Gayrimenkul ipotekleri,
  • Finans kurumu teminat mektupları,
  • Kefalet,
  • Altın, döviz, mevduat ve benzeri değerlerin blokasyonu,
  • Devlet tahvili, hazine bonosu ve benzeri menkul kıymetler.

Gelişim vaat eden; ancak kefil bulamayan KOBİ ve KOBİ dışı işletmelere kefil olarak kredi alınmasını sağlayan Kredi Garanti Fonu (KGF) da finansman desteği için tercih edilebilir. Devlet destekli KOBİ Destek Paketlerine ek olarak tedarikçi finansmanı aracılığı ile de nakit ihtiyacı karşılanabilir. Bu sayede vadesinden önce finansal kaynağa ulaşılabilir.

Teminat Sorununu Çözerken Karşılaşılabilecek Problemler Nelerdir?

KOBİ’ler kredi alırken bazı engellerle karşılaşırlar. Belirli bir süre işlenmiş sigortanın aranması, yeterli gelire sahip olmak, yaş sınırı ve kredi notu gibi şartların olması bazen süreci zorlaştırır. Kredi temin ederken karşılaştıkları en büyük sorun, teminat olarak gayrimenkul ipoteği istenmesidir. Genellikle işletmeler kendilerini gayrimenkullerle garanti altına almak zorunda kalırlar. KOBİ’ler kredilendirilirken işletme sahibinin gösterebileceği teminatlara bakılır. Bu da kredi işletmeye değil sahibine veriliyor demektir. Finansal problemler yaşayarak kurulan bir işletmenin piyasada düzenli bir nakit akışına sahip olması mümkündür; ancak faaliyetine sağlıklı bir şekilde devam etmesi pek mümkün değildir. Bu sebeple kredi çekmek veya finansman desteğinden yararlanmak faydalı olacaktır.

Nakde Ulaşmanın En Kolay Yolu: Figopara

Figopara’nın Tedarikçi Finansmanı sistemi ile nakde ulaşmak artık çok kolay! Figopara ile alacaklarınızı ihtiyaç duyduğunuz anda vadesinden önce tahsil edebilir, finansman desteği ihtiyacınızı uzun prosedürlerle uğraşmadan anında karşılayabilirsiniz. Finans kurumlarının tekliflerini tek bir platform üzerinden görüntüleyebilir, size uygun olan teklifi seçebilirsiniz. Avantajlarımızdan yararlanmak için yapmanız gereken tek şey; herhangi bir ek şart ve ücret olmadan platformumuza üye olmanız. Haydi, siz de Figopara’ya katılın ve anında nakde ulaşın!

KOBİ’lerin Kredi Kullanımında Teminat Sorunu Nasıl Çözülür?