Giriş Yap Hemen Başvur
EN

KOBİ’lerin Yaptırması Gereken 5 Sigorta Çeşidi

Figopara Figopara | 20.07.2021

Küçük ve orta büyüklükteki işletmeler (KOBİ) faaliyetlerini sürdürürken herhangi bir zarara uğrama ihtimallerine karşı çeşitli sigortalar bulunmaktadır. Sigorta şirketleri tarafından hazırlanan sigortalar, işletmelerin faaliyet alanlarına uygun teminatlar içermektedir. Peki, KOBİ’lerin hangi sigorta çeşitlerini yaptırmalıdır?

1) İşveren Sorumluluk Sigortası

İşyerinde meydana gelebilecek herhangi bir kazada hukuki sorumluluk işverene aittir. Bu sigorta kapsamında işverene, hizmet akdi ile Bağ-kur ve Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) tabi işçiler veya hak sahipleri tarafından işverenden talep edilecek tazminat karşılanır. İşverene dava açılması halinde mahkeme masrafları da bu sigorta üzerinden karşılanır. Böylece işveren bu sigorta kapsamında olası durumlara karşı kendini güvenceye alır.

2) Kredi ve Alacak Sigortaları

KOBİ’ler zaman zaman tahsilat konusunda sıkıntı yaşayabilir. Satılan malın ya da hizmetin karşılığını alamayan işletmeler ekonomik açıdan zor durumda kalabilir. Tahsilat yapamayan işletmelerin Devlet Destekli Ticari Alacak Sigortası ile mağduriyetleri azaltılmaya çalışılır. Bu sigorta sayesinde tahsil edemedikleri alacaklarının teminat tutarının %90’ını geri alabilirler.

3) Hırsızlığa Karşı Sigorta

İşletmelerin sık karşılaştığı sorunlardan biri de hırsızlıktır. Bu tür sorunlara karşı herhangi bir kayıpla karşılaşmamak ve sorunların önüne geçmek amacıyla hırsızlığa karşı sigorta yapılması gerekmektedir. Sigorta poliçesi hazırlanırken içinde yer alacak kriterlerin belirlenmesi önemlidir. KOBİ’ler bu konuda Taşınan Para Sigortası yaptırabilirler. Bu sigorta ile firmaya ait değerli eşya veya paranın personel aracılığı ile taşınması sırasında oluşabilecek zararlara karşı güvence oluşturulur.

4) Doğal Afete Karşı Sigorta

Ülkemiz konumu ve fiziksel özellikleri nedeniyle doğal afetlerin en çok yaşandığı ülkelerden biridir. Özellikle genç araziye sahip olan ülkemizde yükseltinin fazla olması nedeniyle belirli kesimlerde çığ, toprak kayması gibi çeşitli afetler olabilir. Bu tür doğal afetlere karşı önlem alınmazsa işletmeler maddi açıdan zor durumda kalabilirler. KOBİ’ler doğal afetlere karşı önlem almayı sağlayacak özel sigortalardan yararlanarak karşılaşabilecekleri maddi zararı en aza indirebilirler.

5) Trafik Kazalarına Karşı Sigorta

Taşıt kaynaklı bir trafik kazası can kaybına sebep olabileceği gibi KOBİ’lerin dağıtım ve lojistik süreçlerini de olumsuz yönde etkileyebilir. Olası bir kaza için önceden tedbir alarak kara, hava ve deniz taşıtlarına uygun olacak bir sigortanın yapılması oldukça önemlidir. Bu sayede üçüncü kişilerin başına gelebilecek olumsuzluklara karşı bir teminat elde edilmiş olunur.

Figopara ile Nakit İhtiyacınızı Anında Karşılayın!

Figopara’nın Tedarikçi Finansmanı platformu ile alacaklarınızı prosedür işlemlerine takılmadan vadesinden önce tahsil edebilirsiniz. Çeşitli finans kurumlarının uzun süren prosedür işlemleri ile uğraşmak yerine sadece e-Fatura’larınızı sisteme yükleyerek bu işlemi tamamlayabilirsiniz. Tüm finans kurumlarının tekliflerini güvenli altyapıya sahip tek bir platform üzerinden görüntüleyebilir, size en uygun olan teklifi seçerek istediğiniz anda nakde ulaşabilirsiniz. Avantajlarımızdan yararlanmak için yapmanız gereken tek şey; hiçbir ek şart ve ücret olmadan platformumuza üye olmak. Siz de Figopara’ya katılın, istediğiniz anda nakde ulaşın!

KOBİ’lerin Yaptırması Gereken 5 Sigorta Çeşidi