Giriş Yap Hemen Başvur
EN

Kep Adresi Nedir? 2024 Yılında Nasıl Alınır?

Figopara Admin Figopara Admin | 14.03.2024

İnternet üzerinden yapılan işlemlerin çeşitlilik kazanması ve her türlü bilginin elektronik ortam üzerinden aktarılması güvenlik ihtiyacını arttırmış durumdadır. Kayıtlı e-posta yani kep adresi kullanımı bu açıdan oldukça önemlidir. Belge paylaşımında güvenlik açığının önüne geçmek ve hukuki zeminde belgeleri kayıt altına almak için kep adresi kullanımı tercih edilebilir. Yazımızda 2024 yılında kayıtlı e posta adresi başvurusu ve sorgulaması gibi önemli işlemlerin nasıl gerçekleştiği hakkında bilgi aktarıyor olacağız.

Kep adresi, günümüzün dijital dünyasında güvenli ve yasal geçerliliği olan elektronik iletişim yöntemidir. Resmi işlemler, hukuki süreçler ve ticari alışverişlerde tercih edilen bu sistem, mesajların kayıt altına alınmasını ve güvenilir bir şekilde teyit edilmesini sağlar. 2024 yılında Kep adresi edinmek ise hem bireysel hem de kurumsal kullanıcılar için oldukça kolaydır. Bu yazımızda, Kep adresi almanın adımlarını, avantajlarını ve dikkat edilmesi gereken noktaları basit ve anlaşılır bir şekilde ele alacağız.

 

KEP Adresi Nedir?

Kep adresi nedir? sorusu kapsamında, kayıtlı elektronik posta adresi (KEP adresi), normal e-postaya göre daha güvenli işlem olanağı sunan ve hukuksal delil oluşturması nedeniyle önemli yere sahip olan güncel bir uygulama biçimidir. Sıklıkla elektronik ortam üzerinden gerçekleştirilen resmi yazışmalar için kullanılır. Bu yazışmaların güvenilir bir ortam üzerinde sürdürülmesi ve yasal yaptırımlara uygun şekilde ilerlemesi adına kep adresiyle işlem yapmak bir gereklilik haline gelmiştir.

Özellikle güvenilir ve sorunsuz bir şekilde ileti göndermek isteyen çok sayıda kişi tarafından kep adresi tanımlaması yapılmaktadır. Gerek ülkemizde gerekse dünyada kayıtlı elektronik posta uygulaması yoğun olarak kullanılan içeriklerin başında gelir.

Kep uygulamasının temel özelliklerinden birisi çeşitli paylaşım ve belgelerin gönderildikleri haliyle korunması ve bu sayede güvenli şekilde saklanmasıdır. Mevcut belgenin hukuki, ticari ya da resmi olması fark etmeksizin kep adres yardımıyla güvence altına alınması olanaklıdır.

İstek doğrultusunda tüm vatandaşlar, işletmeler ya da kamu kurumları kep adresi edinerek mevcut uygulamanın avantajlarından faydalanabilir. Kayıtlı e-posta adresini kullanımı ile gönderilen belge internet ortamında ayrıca saklanır ve gerekli olduğu takdirde hukuki delil niteliğinde sunulabilir. 

 

KEP Adresi Ne İçin Kullanılır?

Kep adresi ne demek?’ sorusunu yanıtladıktan sonra uygulamanın hangi amaçlar için kullanılabileceğine ve faydalarına göz atalım. Öncelikle resmi özellik taşıyan tüm iletilerin elektronik ortam üzerinden ve mevzuata uygun şekilde alınıp gönderilmesini mümkün kılar. Güvenli işlem imkânı sunması ve yasal olarak geçerliliği bulunması söz konusu kep adresinin diğer avantajları arasındadır. Kep adresinin sağladığı bazı avantajlar şunlardır:

 • E-postanın iletildiği zaman hakkında bilgi verir.
 • Mevcut belge ya da paylaşımın karşı tarafa iletiminin kontrol edilmesini sağlar.
 • Kep adresi yardımıyla tüm içerikler hukuksal zeminde geçerlidir ve delil niteliği taşır.
 • Gönderilen bir e-postaya karşı taraftan erişim olup olmadığı izlenebilir. 
 • Mevcut içeriğin değişmezlik özelliği garanti altına alınmış olur.

Normal e-posta işlemlerine göre daha ayrıntılı ve güvenilir uygulama sunan kep adresi kullanımı ve adresi almak için yapılabilecekler hakkında bilgi edinmek için yazının devamını okuyabilirsiniz. Ek olarak tüm işlemlerin güvenli şekilde aktarılması adına gerekli kontrollerin yapıldığı bir diğer konu hakkında bilgi sahibi olmak için ‘Ön Muhasebe Nedir?’ başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz. 

Kep adresi edinimi konusunda merak edilen unsurlardan birisi de uygulamanın hangi kullanım alanlarına sahip olduğudur. Gerek kurumlar arasında yapılan yazışmalarda gerekse kurum içi ve bireysel olarak gerçekleştirilen iletişimlerde elektronik ortam üzerinden hizmet alımı oldukça yaygındır. Dolayısıyla kayıtlı elektronik posta adresi yönteminin muhataplar arasındaki her türlü bilgi ve belge paylaşımında önemli bir yere sahip olduğu ifade edilebilir. 

Dilekçe gönderimi, elektronik fatura, yasal belge, ihale teklifi, sözleşme düzenlemesi ve çeşitli başvuruların yapılması gibi pek çok işlem seçeneğinde elektronik posta kullanımı karşımıza çıkar. Önemli evrakların kayıtlı kalması önceden ya da sonradan değiştirilemez olması adına kayıtlı e-posta kullanımına ağırlık verilmiştir. 

Ayrıca bireysel olarak ve fiziksel ortam üzerinden ıslak imzalı şekilde gönderilen evrakların kayıtlı e-posta adresi aracılığıyla elektronik ortama aktarılması söz konusudur. Elektronik ortama aktarılan belgelerin kullanım avantajı şu şekildedir: 

Kişi ileriye dönük herhangi bir anlaşmazlık ya da belge ibrazı sorununda elektronik ortam üzerindeki evrakları kendi lehine delil olarak sunabilir. Dolayısıyla kep adresi kullanımı hukuki bir zemine oturması nedeniyle gerekli durumlarda yasal güvence olarak da hizmet verebilir. 

Benzer bir güvence durumu kurum ve işletmeler açısından da geçerlidir. Gerek kurum içi gerekse kurum dışı tüm yazışma ve belge paylaşımlarında resmiyetin korunması söz konusu olur. Gerekli durumlarda gönderilen ya da alınan belgenin içeriğine bakmak mümkün olur. Örnek olarak bir kuruma gönderilen belgeye itiraz edilmesi durumunda kayıtlı e-posta adresi kullanımı aracılığıyla belgenin iletildiğini kanıtlamak mümkün olur. Bu gibi durumlarda daha güvenli bir elektronik posta kullanımına başvurmak için kep adresi tercihi söz konusudur. 

 

KEP Adresi Alma Aşamaları

Kep nasıl alınır? Kayıtlı e posta adresi alımından dikkat edilmesi gereken birkaç önemli nokta vardır. Türkiye'de KEP (Kayıtlı Elektronik Posta) adresi almak, bireylerin ve şirketlerin resmi yazışmalarını elektronik ortamda güvenli bir şekilde yapabilmelerini sağlar. KEP sistemi, gönderilen ve alınan elektronik iletilerin kayıt altına alınmasını, doğrulanmasını ve yasal geçerliliğe sahip olmasını garanti eder. İşte 2024 yılı itibarıyla Türkiye'de KEP adresi alma aşamaları:

1. KEP Hizmet Sağlayıcı Seçimi

Türkiye'de Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından yetkilendirilmiş birkaç KEP hizmet sağlayıcısı bulunmaktadır. İlk adım, bu sağlayıcılardan birini seçmektir. Seçim yaparken, sağlayıcının sunduğu hizmetlerin kapsamı, fiyatlandırma politikası ve müşteri hizmetleri kalitesi gibi faktörleri göz önünde bulundurun.

2. Kayıt ve Başvuru

Seçilen KEP hizmet sağlayıcısının web sitesine gidin ve kayıt işlemi için gerekli adımları takip edin. Bu süreç genellikle şunları içerir:

Kimlik bilgilerinizin girilmesi (TC kimlik numarası, şirket için vergi numarası vb.)

İletişim bilgilerinin sağlanması (e-posta adresi, telefon numarası vb.)

KEP adresi tercihi (genellikle adınız soyadınız veya şirket isminiz ile oluşturulan bir adres tercih edebilirsiniz)

3. Kimlik Doğrulama

Bireysel kullanıcılar için e-Devlet kapısı üzerinden, kurumsal kullanıcılar için ise şirket yetkilisinin doğrudan veya elektronik imza kullanarak kimlik doğrulaması gerekebilir. Kimlik doğrulama işlemi, sağlayıcının güvenlik protokolleri çerçevesinde online veya yüz yüze yapılabilmektedir.

4. Sözleşme ve Ödeme

KEP hizmeti kullanımı için elektronik veya fiziksel bir sözleşme imzalanır. Sözleşme detaylarını dikkatlice inceleyin ve onaylayın. Ardından, hizmet sağlayıcının belirlediği ücreti ödeyerek kayıt işleminizi tamamlayın.

5. KEP Adresinin Aktif Edilmesi

Tüm işlemler tamamlandıktan sonra, KEP hizmet sağlayıcısı tarafından KEP adresiniz aktif edilir ve kullanıma hazır hale gelir. KEP adresiniz üzerinden güvenli elektronik iletişim yapmaya başlayabilirsiniz.

 

KEP Adresi Nereden Alınır?

Kep adresi nasıl alınır? Kayıtlı e-posta adresi alımında dikkat edilmesi gereken unsurlardan birisi güvenli bir internet kanalı üzerinden hizmet almaktır. Bu açıdan güvenilir ve pratik işlem olanağı sunan ‘Ptt kep online’ adresi üzerinden hizmet almak mümkündür. 

Ayrıca Türkiye'de KEP (Kayıtlı Elektronik Posta) hizmeti sunan birkaç yetkili sağlayıcı bulunmaktadır. Bu sağlayıcılar, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından yetkilendirilmiş olup, bireysel ve kurumsal kullanıcılara güvenli elektronik iletişim hizmetleri sunarlar. Türkiye'deki bazı KEP hizmet sağlayıcıları şunlardır:

 • e-Güven
 • TürkTrust
 • HS (Hızlı ve Güvenli İleti)
 • İmzaPost
 • BilgiNoter

 

KEP Adresi Almak İçin Gerekli Belgeler

Kep adresi başvurusu sırasında tüzel ve gerçek kişilerin farklı belgeler sunması gerektiğine değinmiştik. Gerçek kişiler için kep adresi başvurusu sırasında istenen belgeler şu şekildedir:

 • Ehliyet, pasaport veya kimlik kartı gibi üzerinde T.C. kimlik numarası bulunan resmi bir belge.
 • Gerçek kişi başvurusu için hazırlanan, eksiksiz şekilde doldurulmuş kep hesabı için ön başvuru formu.

Tüzel kişi başvuruları için aşağıdaki belgeler talep edilen temel evraklar arasında yer alır:

 • Tüzel kişiler adına hazırlanmış olan ve eksiksiz şekilde doldurulmuş kep hesabına dair ön başvuru formu.
 • Noter onaylı imza sirküleri çıktısı.
 • Kişi yetkilendirme belgesi (Firmanın yasal olarak temsilcisi bulunan kişilerin vekalet verdiği birinin başvurusunda ayrıca istenir).
 • Başvuru yapan kişinin kimliğinin net olarak anlaşılması adına ehliyet, pasaport ya da nüfus cüzdanı gibi kimlik numarası ve fotoğraf barındıran resmi bir belge.
 • Tüzel kişiliğin bilgilerini içeren faaliyet belgesi aslı ya da ticaret sicil tasdiknamesi.

Ek olarak istek doğrultusunda kayıtlı elektronik posta adresi kullanımını tercih eden kamu kurumları için başvuru sırasında istenen belgeler şu şekildedir:

 • Kurum için doldurulan kep hesabı ön başvuru formu.
 • Kurumda hizmet veren üst düzey bir yetkili tarafından imzalanan resmi yazı.
 • Sürücü belgesi pasaport ya da kimlik belgesi gibi fotoğraflı ve TC kimlik numarası barındıran resmi bir belge. 

Yukarıda verilen başvuru adresi ve talep edilen evraklar doğrultusunda kayıtlı elektronik posta kullanımı için başvuru yapmak mümkündür.

 

KEP Adresi Sorgulama Nasıl Yapılır?

İşlem güvenirliğini tam olarak sağlamak ve yazışmaları güvence altına almak adına gerekli durumlarda kep adresi sorgulama yapılabilir. Kullanılan e-posta adresinin kayıtlı olup olmadığı konusunda netlik bulunmadığı durumda kep sorgulama yöntemi tercih edilebilir. Bu işlem için yine internet üzerinden pratik bir uygulama gerçekleştirmek olanaklıdır.

Birden fazla kep adresi sorgulama yöntemi vardır. Bunlardan ilki yine kayıtlı e-posta adresi başvurusunun yapıldığı Ptt kep sayfası üzerindedir. Mevcut ana sayfaya giriş yaptıktan sonra kep sorgulama sekmesi üzerinden mevcut adresin güvenirliği kolaylıkla teyit edilebilir.

Kayıtlı elektronik posta adresi sorgulama işlemi aynı zamanda e-devlet sistemi üzerinden de yapılabilir. Kişisel olan ve şifreyle giriş yapılan e-devlet hesabı üzerinden ilgili arama sekmesine Kep adresi sorgulama yazarak gerekli birime ulaşabilirsiniz. Tüm işlem adımlarının internet üzerinden kolaylıkla yapıldığı kep işlemleri için güvenilir kaynaklar üzerinden işlem yapmak ve hizmet almak önemlidir. Gerek kayıt gerekse de sorgulama adımları için resmi ve bilinen kaynaklar üzerinden pratik şekilde hizmet alabilirsiniz. 

 

İnternetten KEP Adresi Alınır mı?

İnternetten kep adresi alma yöntemi pratik ve kısa süreli olması nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir. İnternetten kep adresi alınabilir fakat dikkat edilmesi gereken belli başlı unsurlar vardır. İlk olarak birden fazla internet sistemi üzerinden kayıtlı e-posta alımı olanaklı olduğu için güvenilirlik sorgulaması yapmak önemlidir.

Yukarıda belirtildiği şekilde PTT kep adresi üzerinden ya da güvenilir farklı bir kaynak ile işleme devam etmek gerekir. Aksi takdirde önemli kişisel ya da kurumsal bilgilerin amaca hizmet etmeyen site ve art niyetli kişilerin eline geçmesi söz konusu olabilir. Bu durum güvenlik zafiyetini beraberinde getireceği için yalnızca bilinen sağlam kaynaklar üzerinden başvuru yapmakta fayda vardır. Sorgulama adımlarını da benzer şekilde güvenilir kaynaklar üzerinden takip etmek yararlı olacaktır.

 

Figopara ile Nakit Akışınızı Hızlandırın

Ticari işletmelerin alıcıdan bağımsız tüm e-faturalarını vadesinden önce nakde çevirmelerine aracılık eden Figopara; aynı zamanda alıcı garantili tedarikçi finansmanı ürünü ile de hem kurumsal şirketlere hem de tedarikçiler için geniş bir ekosistem oluşturur. İster şirketinin nakit akışını hızlandırmak isteyen bir tedarikçi olun ister ödeme vadelerini düzenlemek isteyen alıcı pozisyonunda bir şirket olun, finansal yönetiminizi çok daha kolay ve pratik bir şekilde yönetmek için Figopara'ya üye olun, sizi hemen arayalım. 

Kep Adresi Nedir? 2024 Yılında Nasıl Alınır?