Giriş Yap Hemen Başvur
EN

KDV İndirimleri Nelerdir? Nasıl Yararlanılır?

Figopara Figopara | 17.02.2021

Pandeminin yıkıcı etkilerini azaltmak ve işletmelere destek olmak amacıyla, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından Resmi Gazetede yayımlanan Katma Değer Vergisi indirimi politikası belirlendi. Peki, KDV indirimleri nelerdir ve bu indirimlerden nasıl yararlanılır?

KDV İndirimleri Hangi Sektörlerde Geçerli?

Resmi Gazetedeki detaylara göre birçok alanda geçerli olan KDV indirimlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

1) Katma değer vergisi %18’den %8’e Düşürülen Hizmetler:

 • Bisiklet, motosiklet ve motorlu bisikletlerin bakım ve onarım hizmetlerinde,
 • Ev içerisinde kullanılmakta olan elektronik cihazlar; Bulaşık ve çamaşır makineleri, fırın, buzdolabı, klima vb. cihazların bakım ve onarım hizmetlerinde (malzeme ücretlerinden bağımsız)
 • Evin ısıtılmasında kullanılan; şofben, kombi, termosifon yada banyo kazanı gibi ürünlerin ve ev (mobilya ve döşemelerin bakım ve onarımı) ile bahçe araçlarının bakım ve onarım hizmetlerinde,
 • Tüketici Elektroniği ürünlerinin; CD/DVD oynatıcıları, radyo ve TV, ev tipi video kameraların bakım ve onarım hizmetlerinde,
 • İş yeri kiralama hizmetlerinde,
 • Yolcu taşımacılığı hizmetlerinde,
 • Düğün salonları ve organizasyon hizmeti veren mekanlarda,
 • Terzilik işlem gerektiren giyim ve ev tekstil ürünlerinin bakım ve onarımı ile ütüleme ve kuru temizleme hizmetlerinde,
 • Güzellik ve bakım salonu hizmetlerinde,
 • Bilgisayar, iletişim araçları gibi teknolojik cihazların malzeme fiyatları hariç olmak üzere bakım ve onarım hizmetlerinde,
 • Konut içerisindeki boya, tamirat ve temizlik hizmetlerinde geçerlidir.

NOT: KDV indirimi yalnızca belirtilen hizmetlerde geçerli olup malzeme fiyatlarında ek bir indirimi kapsamamaktadır.

2) Katma Değer Vergisi %8’den %1’e Düşürülen Hizmetler:

 • Konaklama: Oteller pansiyonlar ve tatil köyleri gibi konaklama tesislerinin konaklama fiyatları,
 • Yeme-İçme: Restorantlar, kafeler ve paket servisi yapan işletmeler, (Bar, kokteyl salonu ve gece kulüpleri gibi eğlence mekanları hariçtir.)
 • Sinema-Tiyatro-Müze gibi kültürel hizmetlerin gişe giriş fiyatları. Ancak, film gösterimlerine özgü eğlence vergisi 31 Mayıs 2021’e kadar alınmayacaktır.

3) KDV Stopaj İndirimi %20’den %10’ a Düşürülen Hizmetler:

Stopaj indiriminin uygulandığı alanlar; telif haklarının, gayrimenkullerde kiralanan eşyalar ve döşemelerin, işletme ruhsatlarının, arazi ve binaların, motorlu araç, makine ve teçhizatların kiralanmasına yöneliktir. Ayrıca, 31 Aralık 2021’e kadar Covid-19 aşısından %1 oranında KDV alınacaktır.

KDV İndirimi Uzatıldı mı?

Pandeminin negatif etkileri ekonomiye zarar vermeye devam ettiği için Resmi Gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre KDV indirimleri 31 Aralık 2020’den 31 Mayıs 2021’e uzatıldı. 31 Aralık 2020’de devam eden tüm indirimlere ek olarak Covid-19 aşısı da indirimi devam eden hizmetlere eklendi. 

KDV İndirimlerinden Nasıl Yararlanılır?

KDV indirimleri satın aldığınız ürünün ya da hizmetin satış bedelini direkt olarak etkilemektedir. Satın aldığınız ürünün yada hizmetin birim fiyatına KDV eklenmektedir. Bu nedenle Katma Değer Vergisi indirimi birçok sektörde daha makul fiyatlardan alışveriş yapmayı sağlamaktadır. Kısacası, 31 Mayıs 2021’e kadar aldığınız ürünlerde sektöre özgü katma değer vergisi daha az oranda olacaktır. Bu sayede devlet politikasından ötürü belirlenen sektörlerde daha uygun fiyatlar ile karşılaşacaksınız.

Figopara ile İstediğiniz Anda Nakde Ulaşın!

Alacaklarınızı vadesinden önce Figopara ile tahsil edebilirsiniz. Uzun süren prosedür işlemlerine gerek kalmadan sadece e-faturanızı sisteme yükleyerek bu işlemi tamamlayabilirsiniz. Tüm finans kurumlarının tekliflerini güvenli altyapıya sahip tek bir platformdan görüntüleyebilir ve istediğiniz anda nakde ulaşabilirsiniz. Tüm bu avantajlardan yararlanmak için yapmanız gereken tek şey; ek şart veya ücret olmadan platformumuz üzerinden üye olmanız. Haydi siz de Figopara’ya katılın, istediğiniz anda nakde ulaşın!

KDV İndirimleri Nelerdir? Nasıl Yararlanılır?