Giriş Yap Hemen Başvur
EN

Findeks Kredi Notu Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Figopara Figopara | 08.05.2021

İşletmelerin kredi almak istediklerinde finansal kurumlar tarafından borçlarını ödeyebileceklerine dair güvence sağlaması ve işletmenin finansal durumu hakkında bilgi sahibi olunması açısından sıkça incelenen findeks kredi notu nedir? Nasıl hesaplanır?

Findeks Kredi Notu Nedir?

Findeks kredi notu, bir işletmenin geçmiş kredi işlemlerini, borç durumunu, ödeme düzenini ve kredi kullanım sıklığı gibi parametrelere göre puanlanmasıdır. Bu yöntem sayesinde, işletmenin geçmişteki kredi kullanım verilerinin özetinden faydalanılarak, gelecek bir yıllık süreçte işletmenin borçlarını ödeme ihtimali sayısal metrikler ile ifade edilmektedir.

Findeks Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Findeks kredi notu, işletmelerin belirli parametrelere göre 1 ile 1900 arasında puanlanmasından oluşmaktadır. Bu not, finansal kurumların işletmelerin profesyonelliği ve güvenilirliği hakkında fikir sahibi olmalarına imkan tanımaktadır. Kredi notu 1’e yakın olanlar riskli grup olarak kabul edilirken, 1900’e yakın olanlar ise en güvenilir grup olarak kabul edilmektedir. Kredi notunu hesaplamak için gereken parametreler aşağıdaki sıralanabilir:

  • Kredili ürün ödeme alışkanlığının %35’i, (Kredileri ürün ödemelerinin zamanında ve düzenli yapılması findeks kredi notunu artırmaktadır.)
  • Mevcut hesap ve borç durumunun %35’i, (Aktif kredileri ürünlerin limitleri, mevcut borç bakiyeleri ve son 5 yıl içerisinde kapatılan kredili ürünlerin zamanında ödenmiş olması dikkate alınmaktadır.)
  • Yeni kredili ürün açılışlarının %11’i, (Onaylanmış kredi başvuruları sonrasında kullanılmaya başlanan krediler, yeni bir kredi alma riski oluşturduğu için bu durum, findeks kredi notunu düşürmektedir.
  • Kredi kullanım sıklığının%10’u, (Kredi kullanan ve düzenli ödeme geçmişine sahip olan kişi ya da işletmelerin findeks kredi notunu artmaktadır.)
  • Diğer unsurların %9’u kredi notunun hesaplanmasında dikkate alınmaktadır.

Findeks Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

İşletmelerin, kredi notlarını öğrenmeleri için kurulmuş bir marka olan Findeks, Kredi Kayıt Bürosu (KKB) güvencesiyle hizmet vermektedir. Bu işlemi gerçekleştirebilmek için öncelikle üyelik işlemlerini tamamlamalısınız. T.C. kimlik numarası ve telefon numarası bilgilerinizle sisteme girerek tarafınıza gelecek SMS onayıyla kimliğinizi doğrulamalısınız. Sonraki aşamada ise satın aldığınız hizmetin fiyatını ödemelisiniz. Bu işlemleri tamamladıktan sonra internet sitesi üzerinden oluşturduğu paketler aracılığıyla kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. 

Hızlı Tahsilat Platformu: Figopara

Figopara ile alacaklarınızı prosedür işlemlerine takılmadan vadesinden önce tahsil edebilirsiniz. Figopara sayesinde faturalarınızın takibini yapabilir ve her faturaya özgü, vade ve faiz oranları tanımlayabilirsiniz. Ayrıca, alacaklarınızı vadesi gelmeden önce tahsil edebilir, tek tuşla vadelerini esnetebilirsiniz. Sadece e-Faturanızı sisteme yükleyerek bu işlemleri tamamlayabilirsiniz. Finansal süreçlerin takibini kolaylaştırmak ve tüm avantajlardan yararlanmak için yapmanız gereken tek şey; ek şart veya ücret olmadan platformumuz üzerinden üye olmanız. Haydi siz de Figopara’ya katılın, istediğiniz anda nakde ulaşın!

Findeks Kredi Notu Nedir? Nasıl Hesaplanır?