Giriş Yap Hemen Başvur
EN

E-Haciz Nedir? Nasıl Sorgulanır?

Figopara Figopara | 13.05.2021

Birçok kişi var olan borçlarını ödeyemediği takdirde birçok sorunla karşılaşmaktadırlar. Günümüzde, elektronik ortam aracılığıyla pek çok sorun anında çözülebilmektedir. Peki, borçlu kişileri yakından ilgilendiren işlemlerden biri olan e-Haciz uygulaması nedir? Kimlere uygulanır? Hangi borçları kapsamaktadır?

Elektronik Haciz Nedir?

Elektronik haciz, borçlu mükelleflerin mal varlıklarının elektronik ortamlardaki haczini tanımlamak için kullanılan bir ibaredir. Vergi borçları sebebiyle genellikle maaşlar üzerinden uygulanan e-haciz, borcun ve ödemenin durumuna göre gayrimenkullere de uygulanabilmektedir. Ayrıca, vadesi geçmiş olan vergi alacakları için de devlet bu işlemi başlatabilir.

E-Haciz Nasıl Uygulanır?

Haciz işlemlerin büyük çoğunluğu icra daireleri aracılığıyla gerçekleşirken, e-haciz işlemleri vergi dairesi aracılığıyla gerçekleştirilir. Vergi Dairesi Otomasyon Programı (VEDOP) üzerinden alınan borçlu kişinin bilgileri, bağlı oldukları vergi dairesine iletilir. İncelenen bu bilgiler sonra Gelir İdaresi Başkanlığı’na iletilir. Gelir İdari Başkanlığı bu bilgileri teyit ettikten sonra finans kurumlarıyla iletişime geçerek bu bilgileri onlara iletir. Tüm bu aşamalardan sonra elektronik haciz işleminin uygulanması başlatılır.

E-Haciz Sorgulaması Nasıl Yapılır?

E-haciz işlemlerinin sorgulanması e-Devlet veya İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden yapabilirsiniz. İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden sorgulama yapabilmek için öncelikle vergi mükellefi olmanız gerekmektedir. e-Devlet ile sorgulama yapmak için ise T.C. kimlik numaranız ve e-devlet şifreniz gerekmektedir. Giriş yaptıktan sonra Gelir İdaresi Başkanlığı’nın hizmetlerine tıklanarak oradan sorgulama yapılabilir. Sorgulama sırasında iki farklı haciz tipi ile karşılaşılır: Banka hesaplarına uygulanan elektronik haciz sorgulama ve araçlara uygulanan elektronik haciz sorgulama. Sorgulamak istediğiniz seçeneği bu aşamada seçerek işleminize devam edebilirsiniz.

Hangi Borçlar için E-Haciz Uygulanır?

Kişinin finans kurumu hesaplarına e-haciz uygulanması için öncelikle devlet kurumlarına bir borcu bulunmalıdır. E-Haciz işlemi uygulanabilecek borçlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) borcu
  • Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) borcu
  • Trafik cezaları
  • Mahkeme cezaları
  • İdari para cezaları
  • Yargılama giderleri
  • Sigorta primleri
  • Sosyal güvenlik destek primleri

E-Haciz Nasıl Kaldırılır?

Borcu bulunan kişiye e-haciz uygulanmadan önce tebliğ edilir ve 15 günlük bir süre tanınır. Bu süre zarfında kişinin ödemeyi gerçekleştirmesi beklenir. Verilen süre içerisinde borcun tamamının veya belirli bir kısmının ödenmesi halinde haciz ortadan kalkar. İlk olarak borcun %20’sinin ödenmesi gerekmektedir. Kalan kısmı taksitlendirilebilmektedir. Sürenin sonunda hiçbir ödeme gerçekleşmezse haciz işlemleri başlatılmaktadır. Taksitlerin zamanında ödenmemesi de haciz işlemlerinin başlamasına sebeptir.

E-Hacize İtiraz Edilebilir mi?

Borcun bulunmayan veya borcunu ödeyen bir kişi, eğer kendisine haciz tebliğ edildiyse bu duruma itiraz etme hakkı vardır. İcra İflas Kanunu gereğince bir kişi 7 gün içinde haciz durumuna itiraz edebilir, kamu alacaklarının ise 15 gün içerisinde itiraz edebilme hakkı vardır. Tebliğ ulaştıktan sonra belirtilen süreçte itirazlarını yazılı olarak tahsil dairesine mutlaka bildirmeleri gerekir. Eğer itiraz edilmez ise haciz işlemi uygulamaya alınır.

E-Hacizde Olan Bir Araç Satışa Çıkarılabilir mi?

Araç için haciz kararı varsa yapılacak satış işlemi icra yöntemiyle gerçekleşir. Bu durumda aracın sahibi satışı yapıyor olmaz. Borçlu kişinin aracı satışa çıkar, borçtan fazla bir gelir elde edecekse kalan geliri kendisi alabilir. Örneğin, kişinin borcu 100 bin TL ise ve araç satışından 120 bin TL elde ediyorsa, 20 bin TL kişiye kalmaktadır.

Figopara ile Anında Nakde Ulaşın!

Figopara ile alacaklarınızı, prosedür işlemlerine takılmadan vadesinden önce tahsil edebilirsiniz. Figopara, Tedarikçi Finansmanı sistemi ile alıcıların tedarikçiler ile ödeme ve ücretlendirme konularında müzakere etmelerini sağlarken, tedarikçilerin de erken tahsilat yapmalarına imkân tanır. Tek yapmanız gereken e-faturanızı sisteme yüklemek. Bu sayede tüm finans kurumlarının tekliflerini güvenli altyapıya sahip  bir platform üzerinden tek tuşla görüntüleyebilir, size en uygun olan teklifi seçerek istediğiniz anda nakde ulaşabilirsiniz. Tüm bu avantajlardan yararlanmak için yapmanız gereken tek şey; ek şart veya ücret olmadan platformumuz üzerinden üye olmanız. Haydi siz de Figopara’ya katılın, istediğiniz anda nakde ulaşın!

E-Haciz Nedir? Nasıl Sorgulanır?