Giriş Yap Hemen Başvur
EN

Cari Hesap Ekstresi Nedir? Nasıl Gönderilir?

Figopara Figopara | 29.04.2021

İşletmelerin sistematik bir düzen sayesinde finansal verilerinin izlenebilir olması, şirket idaresi için oldukça önem arz eden bir konudur. Peki, bu amaca hizmet eden cari hesap ekstresi nedir? İşletmeler için neden önemlidir?

Cari Hesap Takibi Nedir?

Cari hesap, bir işletmenin tedarikçisi ve müşterileriyle gerçekleştirdiği finansal işlemlerinin kayıtları toplamıdır. Cari hesap takibi ise, işletmenin güncel ve geçmiş finansal durumunu takip etmeye yarayan bir sistemdir. İşletmenin, müşteriler ve tedarikçiler ile gerçekleştirdiği finansal işlemlerin bütünü takip edilerek, işletmenin alacak ve borç bilgileri kayıt edilmektedir. Cari hesap takibinde kayıtlar, hem şirketler arasında hem de şahıs ve şirket arasında olabilmektedir. 

Cari Hesap Takibi Neden Önemlidir?

Cari hesap takibi işletmelerin profesyonel ilişkileri için oldukça önem arz etmektedir.  Bu yöntem sayesinde, finansal işlemlerde bulunan işletmelerin finansal verileri güvenle kaydedilmektedir. Bu takip işlemi; eski nesil cari hesap defteri, Excel hesap kartları ya da cari hesap takip programları ile yapılmaktadır.

Eski nesil cari hesap defterlerinde işletme sahipleri defterlerini; tedarikçilerine olan borçları, müşterilerine olan borçları ve diğer finansal veriler şeklinde 3 kısma ayırarak tutmaktadır. Excel hesap kartlarında ise işletmenin alışverişte bulunduğu her işletme ve müşteriye özgü; ad-soy ad, unvan, alacak ya da borç miktarı, cari hesap tipi ve numarası gibi bilgilerin bulunduğu hesap kartı hazırlanmaktadır.

Bu uygulamalardan en kullanışlı olan cari hesap takip programı ise, diğer hesap defterleri gibi fiziksel olarak yanında taşımak ve bireysel çaba ile rapor oluşturmak yerine tüm işlemleri otomatik ve sanal ortamda gerçekleşmektedir. Üstelik Excel hesap kartları gibi devamlı kart tablosu açmak ve bilgileri tek tek güncellemek de gerekmemektedir. Bu nedenle işletmeler, cari hesap programını sıklıkla tercih etmektedir.

Cari Hesap Ekstresi Nedir?

Cari hesap ekstresi, cari hesap programlarında yer alan hareket dökümünü takip etmek için kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntemde işletmeye ait cari hesabın; toplam bakiyesi, tedarikçi işletmelere borç ya da alacak miktarı, işlem tarihi ve türü, fiş numarası, belge numarası gibi bilgiler izlenebilmektedir.

Ekstrenin bakiye kısmında “A” olarak kodlanan harf alacaklıyı, “B” olarak kodlanan harf ise borçluyu tanımlamaktadır. Cari hesap ekstresinin hukuki geçerliliği cari hesap sözleşmesi ile koruma altına alınmıştır. Bu sözleşme sayesinde işletmeler arasındaki alacak ve borç işlemleri her ticari işlem sonrasında değil, hesap kesimlerinde ödenmektedir.

Cari Hesap Ekstresi Nasıl Gönderilir?

İşletmelerin tercih ettiği programlara göre farklılık gösterse de cari hesap ekstresinde, ekstrenin görüntülendiği platform üzerinde ekstreyi e-posta aracılığıyla gönderme opsiyonu bulunmaktadır.

Finansal Süreçleri Planlayan Tahsilat Platformu: Figopara

Figopara ile alacaklarınızı prosedür işlemlerine takılmadan vadesinden önce tahsil edebilirsiniz. Figopara sayesinde faturalarınızın takibini yapabilir ve her faturaya özgü, vade ve faiz oranları tanımlayabilirsiniz. e-Faturanızı sadece sisteme yükleyerek bu işlemleri tamamlayabilirsiniz. Finansal süreçlerin takibini kolaylaştırmak ve tüm avantajlardan yararlanmak için yapmanız gereken tek şey; ek şart veya ücret olmadan platformumuz üzerinden üye olmanız. Haydi siz de Figopara’ya katılın, istediğiniz anda nakde ulaşın!

Cari Hesap Ekstresi Nedir? Nasıl Gönderilir?