Giriş Yap Hemen Başvur
EN

2021 Nefes Kredisi Nedir?

Figopara Figopara | 28.06.2021

Pandeminin olumsuz etkilerini azaltmak için devlet tarafından KOBİ’lere sağlanan desteklerden biri olan Nefes Kredisi nedir? Başvurusu nasıl yapılır ve şartları nelerdir?

Nefes Kredisi Nedir?

2021 Nefes Kredisi, pandemi ile birlikte yaşanan ekonomik zorluklardan dolayı KOBİ’lere finansman desteği sağlamak amacıyla verilecek olan bir kredidir. 10 farklı  finans kurumunun katılımı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Kredi Garanti Fonu (KGF) işbirliği ile 1 Haziran 2021 tarihinden itibaren uygulanmaya başlanmıştır.

Nefes Kredisinden Kimler Yararlanabilir?

Yıllık cirosu 10 milyon TL’nin altında olan ve 2020 yılı cirosunda 2019 yılına göre %25 ve üzeri kayıp yaşayan; Ticaret, Deniz Ticaret, Sanayi, Ticaret ve Sanayi Odaları’na veya Ticaret Borsası’na kayıtlı olan üyelere işletme sermayesi finansman imkanı sağlanacaktır. 2019 yılı ve sonrasında kurulmuş olan firmalarda ciro kaybı koşulu aranmayacaktır. 2020 yılına ait cirosu 1 milyon TL’yi geçmeyen KOBİ’ler en fazla 50 bin TL, cirosu 1-10 milyon TL arasında olan KOBİ’ler ise en fazla 200 bin TL kredi kullanabilecektir. Kredi tutarının azami %20’si işletme harcamalarında kullanılmak üzere nakit olarak alınabilmektedir. Bu kredi, TOBB’a bağlı oda ve borsalara üye olan KOBİ’lere verilmektedir. Tarım Kredi Kooperatifleri, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifleri, Yetkili Müesseseler, Faktoring Şirketleri ve kuyum ticaretiyle uğraşanlar oda ve borsaların üyesi olsa dahi bu krediden yararlanamamaktadır.

Nefes Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Başvurular 1 Haziran 2021 tarihinden itibaren yapılabilecektir. Krediden faydalanmak isteyen işletmeler, üye oldukları oda ve borsalardan alacakları üyelik belgesiyle finans kurumlarına başvuru yapabilir. Bu krediden faydalanmak isteyen işletmeler, üyelik belgesini oda ve borsalara gitmeden önce TOBB veya borsa sistemlerinden e-Belge olarak temin edebilirler.

Nefes Kredisinin Geri Ödemesi ve Faizleri

Kredi, 6 ay anapara ve faiz ödemesiz olacak ve sonrasındaki geri ödemeler ise 12 eşit taksit halinde yapılacaktır. Hazine destekli KGF kefaletiyle sağlanacak olan kredinin faiz oranı ise %17.5 olarak belirlenmiştir.

Finansal Süreçlerin Takibini Kolaylaştıran Platform: Figopara

Figopara’nın Tedarikçi Finansmanı sistemi ile alacaklarınızı vadesinden önce tahsil edebilir, şirketinize kesintisiz nakit akışı sağlayabilirsiniz. Tek sistem entegrasyonu sayesinde birçok finans kurumuna aynı anda ulaşabilir, e-Fatura’larınızın takibini tek bir platform üzerinden anında yapabilirsiniz. Uzun prosedür işlemleri yerine sadece faturanızı sisteme yükleyerek zamandan tasarruf sağlayabilirsiniz. Avantajlarımızdan yararlanmak için hiçbir ek şart ve ücret olmadan platformumuza üye olabilirsiniz. Siz de Figopara’ya katılın, tüm finansal süreçlerinizin takibini kolaylaştırın!

2021 Nefes Kredisi Nedir?