Giriş Yap Hemen Başvur
EN

2021 Yılında KOBİ’lerin Yararlanabileceği Destekler Nelerdir?

Figopara Figopara | 20.02.2021

Pandeminin sarsıcı etkileri uzun süredir KOBİ’leri olumsuz etkiledi. Ancak, bu zorlu dönemlerde dâhi yakalanabilecek fırsatlar mevcuttur. 2021 yılında KOBİ’lerin yararlanabilecekleri teşvik ve destekler bu zorlu süreci kolay atlatmalarını sağlayacaktır. Peki, bu destekler nelerdir?

KOSGEB KOBİ Destek Programları Nelerdir?

KOSGEB tarafından ekonomiyi güçlendirmek amacıyla KOBİ’lere birçok destek ve teşvik sağlanmaktadır. 2021 Yılında KOSGEB tarafından sağlanan KOBİ desteklerini şu şekilde sıralayabiliriz:

KOSGEB KOBİ Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı
KOSGEB KOBİ Gelişim Destek Programı
KOSGEB KOBİ Finansman Destek Programı

Finansman Destek Programı Nedir?

KOBİ’lerin finansal desteğe ihtiyaç duydukları bu günlerde, kredi faiz desteği oldukça önemli bir destek programıdır. Küçük ve Orta Ölçekli işletmelerin bankalardan kredi teminatı yapabilmeleri için KOSGEB tarafından faiz ve kâr payı tutarları, geri ödemesiz biçimde 500.000 TL’ ye kadar desteklenmektedir. KOSGEB Finansman Destek Programı; makine-teçhizat, acil destek ve işletme kredilerinden oluşmaktadır. Bu destek biçiminden yararlanabilmek için; KOSGEB tarafından veri tabanına kayıtlı olmak, programda tanımlanmış aktif işletme türlerinde hizmet vermek, KOBİ bilgi beyannamesinin güncel olması şartları aranır. İşletmeler finansal destek programından 3 yıl boyunca yararlanabilirler.

T.C. Ticaret Bakanlığı İhracat Destekleri

Ticaret Bakanlığı Kolay Destek projesi; işletme sahiplerine verdikleri 14 farklı destek hakkında hazırladıkları animasyonlarla bilinçlendirmek ve gelişmek istedikleri alanlar hakkında desteklemek üzerine kurulmuş bir web sitesidir. KOBİ’leri mal ve hizmet ihracatı olmak üzere 2 gruba ayırarak, ihtiyaçları olan alanlarda hazırladıkları animasyonlar ve yönlendirmeler ile almak istedikleri destekler hakkında bilgi sunar. Aynı zamanda, bu destekler ile ilgilenen kişilerle direkt iletişime geçirmek üzerine tasarlanmış bir platformdur.

Reklam ve PR desteğinden ürün tasarımına, fuar ve seyahat desteklerinden müşterilere özel kredilere, kendi uygulamanızı yapmanıza yada küresel hizmet verip dünya markası olmanız yolunda çeşitli destekler bulmanız mümkündür. Aracı hizmet sağlayıcıları olmadan prosedür işlemlerini kısaltan, belgelerinizi tamamladıktan sonra desteği almanız bağlamında ilgili kişilerle görüşmenizi kolaylaştıran bu platforma linkten ulaşabilir ve destekleri inceleyebilirsiniz.

Kira ve Gelir Kaybı Desteği Uzatıldı mı?

T.C. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın duyurusuna göre, kira ve gelir kaybı desteğine ilişkin başvuru tarihi 31 Mart 2021 tarihine kadar uzatılmıştır. E- Devlet üzerinden yapılacak kira ve gelir kaybı desteği başvurusu kabul edilen esnaf ve sanatkârlara, gelir kaybı kapsamında 3 ayda bir 1000 TL olmak üzere 3000 TL hibe desteği sunulacak. Ayrıca, kira yardımı özelinde büyükşehir belediyelerindeki işletmelere aylık 750 TL olmak üzere 3 ay süresince 2250 TL; büyükşehirler dışındaki konumlarda ise aylık 500 TL olmak üzere 3 ay süresince 1500 TL kira desteği sağlanacaktır.

31.01.2021’de Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararına göre ihracatta hedeflenen ülkelere; otomotiv, makine, gıda, kimya ve elektrik- elektronik gibi alanlarda hizmet sağlayan ihracatçı işletmelere, Ticaret Bakanlığı tarafından sağlanan ilave destek oranına ek 5’er puan eklenecektir.

Figopara ile İstediğiniz Anda Nakde Ulaşın!

Alacaklarınızı vadesinden önce Figopara ile tahsil edebilirsiniz. Uzun süren prosedür işlemlerine gerek kalmadan sadece e-faturanızı sisteme yükleyerek bu işlemi tamamlayabilirsiniz. Tüm finans kurumlarının tekliflerini güvenli altyapıya sahip tek bir platformdan görüntüleyebilir ve istediğiniz anda nakde ulaşabilirsiniz. Tüm bu avantajlardan yararlanmak için yapmanız gereken tek şey; ek şart veya ücret olmadan platformumuz üzerinden üye olmanız. Haydi siz de Figopara’ya katılın, istediğiniz anda nakde ulaşın!

2021 Yılında KOBİ’lerin Yararlanabileceği Destekler Nelerdir?