Giriş Yap Hemen Başvur
EN

Tedarikçi Değerlendirme Formunda Neler Yer Almalı?

Figopara Figopara | 28.08.2020

Tedarikçi değerlendirme formu ‘‘ISO kalite standartları’’ belgelerindendir. Satın alma departmanı tarafından değerlendirilir ve takip edilir. Tedarikçilerden alınan ürün ve hizmetlerin, şirketin kalite standartlarına ne kadar uygun olduğunun tespit edilmesini sağlar.

Tedarikçi Değerlendirme Süreci Nasıl İşler?

İlk defa çalışılacak olan adayın, tedarikçi firmadan bilgi formu doldurması istenir. Bu form, göz önüne alınarak ön değerlendirme yapılır. Ön değerlendirmeden sonra formdaki bilgilerin doğruluğunu teyit etmek için tedarikçi firma ziyaret edilir. Firmayla çalışmaya karar vermeden önce örnek talep edilebilir.

Ön değerlendirmesi olumsuz sonuçlanan firmalar belirlenen eksikliklerle ilgili yaptıkları değişikliklerin ardından tekrar değerlendirilebilir. Düzenli olarak mal ve hizmet alınan şirketlerin ürünlerinde hata tespit edilirse izlemeye alınır. Hata en az 3 kere tespit edilirse bir daha firma ile çalışılmaz.

Firma Değerlendirilirken Dikkat Edilmesi Gereken Kriterler

Teknik Yeterlilik

Yeni bir tedarikçi şirketle çalışmaya başlamadan önce en çok endişelenilen konu teknik yeterliliktir. Çoğu şirket bu nedenle daha masraflı olmasına rağmen alıştığı tedarikçilerle çalışmayı tercih ederler. Teknik konuda yeterliliğini kanıtlayıp müşteriye güven veren tedarikçi firmalar her zaman avantajlıdır.

Fiyat

Bir mal ve hizmet satın almadan önce yapılacak ilk şey çeşitli firmalardan fiyat teklifi almaktır. Ardından bu teklifler fiyat, teslimat süresi ve tedarikçinin performansı gibi kriterlere göre kıyaslanır. Kaliteden ödün vermeden maliyeti azaltmak önemli hedeflerdendir.

Kalite

Satış ve üretim hedeflerine ulaşabilmeniz için ürününüzün kalitesindeki sürdürülebilirlik çok önemlidir. Mal ve hizmet sağlayan tedarikçi firmalar ürününüzün kalitesini doğrudan etkiler. İşletmenizin ürettiği mal ve hizmetlerdeki kalitenin sürdürülebilmesi için tedarikçi şirketlerin de mal ve hizmetlerindeki kalitenin düşmemesi gerekir. Bu yüzden şirketin çalıştığı tüm tedarikçiler yılda en az bir kere tedarikçi değerlendirme formu ile değerlendirilir.

Yenilikçilik

Teknolojik gelişmelere ve değişen piyasa şartlarına kolay adapte olabilen firmalar her zaman tercih edilir. Yeniliklere uyum sağlayamayan firmalar ise bu başarıyı yakalayamaz ve tedarik zincirinin dışında kalır. Müşterinin taleplerine göre ürünlerde hızlı değişiklikler yapabilmek de önemli bir faktördür.

Değerlendirme formundaki sorular şu maddeleri kapsayacak nitelikte olmalıdır:

  • Ürün kalitesi
  • Fiyat esnekliği
  • Eksiksiz teslimat
  • Kalite belgesi 
  • Satış sonrası destek hizmetleri

Tedarikçi Finansmanı Sistemiyle Figopara

Alıcıların tek bir tuşla ödeme vadelerini esnetmelerini sağlarken, tedarikçilerin de alacaklarını vadesinden önce tahsil etmesini sağlıyoruz. Böylece hem alıcının hem de tedarikçinin işletme sermayesini iyileştirmesine yardımcı oluyoruz. Tüm bu avantajlardan yararlanmak için yapmanız gereken tek şey: Platformumuzdan ücretsiz üyelik oluşturmanız. Haydi, siz de platformumuza katılın ve Figopara ile nakde istediğiniz anda ulaşın!

Tedarikçi Değerlendirme Formunda Neler Yer Almalı?