Giriş Yap Hemen Başvur
EN

Fazla Mesai Ücreti Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Figopara Figopara | 16.12.2020

Bir çalışan haftalık mesai süresinin dışında ek olarak mesaiye kalırsa, bu çalışma saatleri fazla mesai kapsamında değerlendirilir. Aylık maaşının dışında fazla çalışmanın ödemesini alırlar. Bu konu kapsamındaki düzenlemeler 4857 İş Kanunu’nda detayları ile ele alınır. Peki, fazla mesai ücreti hakkında bilmeniz gerekenler nelerdir?

Fazla Mesai Ücreti Nedir?

Fazla mesai, iş kanununca belirlenen koşullarda haftalık 45 saatten fazla olan çalışmalardır. İş kanununda, işçinin haftalık çalışma süresi 45 saat olarak belirlenmiştir. Kanunda belirtilen bu çalışma süresi, işyerleri tarafından haftadaki mesai günlerine eşit şekilde dağıtılarak uygulanmaktadır.

İki taraf ortak karar aldığı takdirde günler içinde değişim gösteren farklı çalışma süreleri de uygulanabilir. Hafta içi 08.00-16.00, cumartesi ise 08.00-13.00 şeklinde değişen çalışma saatleri buna örnek olarak gösterilebilir. Ancak kurumlar tarafından 45 saatin altında çalışma saatleri de belirlenebilir. Her ne koşulda olursa olsun, haftalık 45 saatin aşılması fazla çalışma olarak nitelendirilir. Fazla mesainin ek bir ücret ile hesaplanması gerekir.

Fazla Mesai Ücreti Nasıl Hesaplanır?

Fazla mesai ücreti almak isteyen çalışan öncelikle bu durumu hukuken kanıtlamakla yükümlüdür. Fazla mesai iddiası yazılı belgelerle ya da yazılı belgelerin olmaması durumunda şahitler ile kanıtlanabilir. 45 saatten az normal çalışma süresi belirleyen işyerlerinde uygulanan fazla mesai ücretinin %25 zamlı; normal çalışma süresini 45 saat olarak belirleyen işyerlerinde ise fazla mesai ücretinin %50 zamlı ödenmesi gerekir.

 

Bir örnekle açıklamak gerekirse; haftalık 45 saatlik çalışma süresi belirlenmiş bir işyerinde çalışan bir işçinin asgari ücreti 2020 yılında brüt 2.943,00 TL’dir. Bu bir aylık kazancın saatlik karşılığını bulmak için 1 aylık çalışma 225 saate bölünür. Örneğin:

 

  • Saatlik Ücret= 2.943/ 225=13,08 TL’dir. Fazla mesai ücretinin %50 zamlı hali ise; %50 zamlı ücret= 13.08 x 1,5 =19,62 TL dir.
  • Fazla mesai ücretini bulurken 45 saatin üstünde çalışılan saatler %50 zamla şu şekilde hesaplanır: Fazla mesai =50-45=5 saat 
  • 5 saat x 19,62 TL = 98,1 TL fazla mesai ücreti ödenecektir.

Aynı hesap, 45 saatin altında bir haftalık çalışma süresi var ise %25 zam ile hesaplanacaktır. Bununla beraber resmi tatillerde de fazla mesai ücreti alınmaktadır.

Figopara İle Dilediğiniz Zaman Nakde Ulaşın

Artık alacaklarınızı tahsil etmek için uzun süre beklemek zorunda değilsiniz. Vadesi dolmayan alacaklarınızı vadesinden önce tahsil edebilirsiniz. Böylece nakde ihtiyacınız olduğu anda ulaşabilirsiniz. Bunun için uzun başvuru süreçleri veya prosedürlerle uğraşmak zorunda değilsiniz. Sadece sisteme e-faturalarınızı yükleyip finans kurumlarının size uygun olan teklifini seçmeniz yeterli. Figopara’nın tüm avantajlarından yararlanmak ve dilediğiniz zaman nakde ulaşmak istiyorsanız yapmanız gereken tek şey; hiçbir ek şart ve ücret olmadan platformumuza üye olmanız. Haydi, siz de Figopara’ya katılın ve istediğiniz zaman nakde ulaşmanın tadını çıkarın!

Fazla Mesai Ücreti Nedir? Nasıl Hesaplanır?