Giriş Yap Hemen Başvur
EN

Faktoring Nedir? Nasıl Yapılır?

Figopara Figopara | 09.06.2021

İşletmeler birbirleri ile olan ticari ilişkilerinde sıklıkla vadeli çek kullanmaktadırlar. Bir işletmenin, teslim ettiği bir siparişin ödemesini alabilmesi için çekin vadesini beklemesi gerekmektedir. İşletmelerin sattıkları malın veya sundukları hizmetin bedelini sorunsuz olarak tahsil edebilmeleri için ihtiyaç duydukları faktoring nedir? Nasıl Yapılır?

Faktoring Nedir?

Dilimizdeki karşılığı ”alacakladırma” olan faktoring, işletmelerin alacaklarını bir aracıya devrederek belirli ücret ve komisyon karşılığında daha erken tahsil etmesini sağlayan ticari finansman yönetimine denir. Alacaklandırma şirketi satıcı firmaya ödeme garantisi ile tahsilat ve finansman hizmetleri sunar. Bu sayede işletmeler vadesinden önce alacaklarını tahsil edebilir. 

Neden Tercih Edilir?

İşletmeler, müşterilerden vadeli olarak aldıkları çek, senet veya faturaların tahsilatında herhangi bir zorluk ya da gecikme yaşamamak için bu hizmeti sunan şirketleri tercih ederler. Faktoring sayesinde işletmelerin piyasadaki rekabet gücü, büyüme şansı ve kredibilitesi artar, ticari borçları azalır. Aynı zamanda mali durumları hakkında güncel bilgiye sahip olurlar.

Faktoring Nasıl Yapılır?

Hizmetten yararlanabilmek için öncelikle bir faktoring şirketine başvuru yapılmalıdır. İşletme, satışı yapıp faturayı kestikten sonra bu faturayı bu şirkete temlik eder. Şirket tarafından çek üzerinde yer alan çeki yazan keşideci firma tarafından, çeki faktoringe getiren işletmenin finansal durumu ile varsa cirolayan şirketlerin bilgilerinin kontrolü yapılır ve satıcının kredi sicili araştırılır. Sonrasında müşteriye içinde sunulacak hizmetin, komisyonun ve ücretin bulunduğu bir teklif yapılır. Müşteri, teklifi onayladığı takdirde çek alacaklandırma şirketine teslim edilir ve fatura temlik edilir. Bu adımların sonunda erken tahsilat yapılır.

Kimler Faktoring Hizmetinden Yararlanabilir?

Bu hizmet için herhangi bir bilanço ya da ciro kriteri yoktur. Uluslararası ve yurtiçi ticaret yapan ve vadeli satış yapan tüm işletmeler tarafından tercih edilebilir.

Faktoring Hizmetinin Krediden Farkı Nedir?

Alacaklandırma firmaları, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) yetkilendirdiği finans kurumları olmasına rağmen sundukları hizmet krediden farklıdır. Bir kredi başvurusunun sonuçlanması bu hizmete göre daha uzundur ve finans kurumları bu işlem için birçok evrak talep eder. Kredi verilirken firmanın kredibilitesi ile orantılı bir limit verilir ve bu limit aşılamaz; ancak faktoring için sabit bir limiti yoktur. Alacaklı firmanın müşteri sayısına ve satış miktarına göre değişebilir. Bu nedenle küçük işletmeler nakit ihtiyacı için sıklıkla bu hizmeti tercih ederler.  

 

Figopara ile Nakit İhtiyacınızı Anında Karşılayın!

Figopara’nın Tedarikçi Finansmanı sistemi sayesinde alacaklarınızı prosedür işlemlerine takılmadan vadesinden önce tahsil edebilirsiniz. Uzun süren prosedür işlemleri yerine sadece e-Faturalarınızı sisteme yükleyerek bu işlemi tamamlayabilirsiniz. Tüm finans kurumlarının tekliflerini güvenli altyapıya sahip tek bir platform üzerinden görüntüleyebilir, size en uygun olan teklifi seçerek istediğiniz anda nakde ulaşabilirsiniz. Avantajlarımızdan yararlanmak için yapmanız gereken tek şey; ek şart ve ücret olmadan platformumuza üye olmak. Haydi siz de Figopara’ya katılın, istediğiniz anda nakde ulaşın!

Faktoring Nedir? Nasıl Yapılır?