Giriş Yap Hemen Başvur
EN

Tahsilat Sürecini Hızlandıracak 5 Adım

Figopara Figopara | 16.06.2021

Birçok işletme tahsilat sürecinde problem yaşamakta ve ödemesini zamanında alamamaktadır. Bu nedenle alacak takibinin yapılması oldukça önemlidir. Peki, tahsilat sürecini hızlandırmak için neler yapılabilir?

1) Tahsilat ile İlgilenecek Personeli Belirlemek

Alacakları takip etmenin kimin sorumluluğunda olduğunu belirlemek önemli bir adımdır. Müşteriye en yakın kişi olması sebebi ile satış personelleri bu görev için tercih edilebilir. Alacakların sorumluluğu muhasebe bölümüne de devredilebilir. Müşteriyle sürekli iletişim halinde olan muhasebe personelleri tahsilat sorununun çözümüne yardımcı olabilir.

2) Erken Ödeme İskontosu Uygulamak

Bazı müşterilerin sürekli olarak ödemelerini geciktirmesi nedeni ile nakit akışında problem yaşanabilir. İşletmelerin alacakları çok biriktiyse ve nakit sıkıntısı içerisindeler ise erken ödeme iskontosu uygulamak onları zor durumdan kurtaracaktır. Aylık ve yıllık iskonto seçeneklerini müşteriye net bir şekilde açıklayarak bunları enflasyonla karşılaştırmak da müşteriyi erken ödeme yapmaya teşvik edecektir. Erken ödeme iskontosu hakkında Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğe ulaşmak için tıklayınız.

3) Alacakları Sınıflandırmak

Tahsilattan sorumlu olan personelin tüm müşterilere zaman ayırması zor olabilir. Bununla birlikte, faturaların eksik bir şekilde düzenlenmesi veya yanlış bilgiler içermesi ödeme konusunda sıkıntı yaratabilir. Sorun oluşmasını engellemek için alacaklar konusunda bir rapor oluşturulmalıdır ve bu raporda ilk önce yüksek tutarlı alacaklara yer verilmelidir.

4) Fiyatlandırma Politikasını Sadeleştirme

Müşterilerin hatalı faturalara itiraz etmeleri, tahsilat sürecinin zorlaşmasına ve yavaş ilerlemesine sebep olur. Faturaların kontrol edilmesi ve düzeltilmesi gibi birtakım işlemler zaman kaybına yol açabilir. Basit bir fiyatlandırma politikası izlenerek bu problemler engellenebilir. Ürünlere indirimsiz sabit bir fiyat belirlemek ödeme sürecini hızlandırabilir.

5) Ödemeleri Ve Faturaları Düzenli Bir Şekilde Kaydetmek

Alacakların takibini kolaylaştırmak için gelen ödemelerin ve faturaların düzenli olarak kaydedilmesi gerekir. Tahsilattan sorumlu olan personelin bu kayıtları tutması sağlanarak ödemesini yapmış müşteri ile yapmamış müşteri ayırt edilebilir. Kredi limiti uygulayan şirketlerin ay ve yıl sonlarında bu kayıtları sıklaştırması ise faydalı olacaktır.

Nakde Ulaşmanın En Kolay Yolu: Figopara

Figopara’nın Tedarikçi Finansmanı sistemi sayesinde alacaklarınızı vadesinden önce tahsil edebilirsiniz. Uzun süren prosedür işlemleri yerine sadece e-Fatura’larınızı sisteme yükleyerek bu işlemi tamamlayabilirsiniz. Tüm finans kurumlarının tekliflerini güvenli altyapıya sahip tek bir platform üzerinden görüntüleyebilir, size en uygun olan teklifi seçerek istediğiniz anda nakde ulaşabilirsiniz. Finansal süreçlerin takibini kolaylaştırmak ve tüm avantajlarımızdan yararlanmak için yapmanız gereken tek şey; ücretsiz bir şekilde platformumuza üye olmak. Sizde Figopara’ya katılın, anında nakde ulaşın!

Tahsilat Sürecini Hızlandıracak 5 Adım