Giriş Yap Hemen Başvur
EN

Şirket Vergi Borcu Nasıl Sorgulanır? Ödeme Yöntemleri Nelerdir?

Figopara Figopara | 26.11.2020

Kamusal hizmetleri finanse etmek amacıyla kişi ve kurumlardan kanuni yollar ile elde edilen ücrete ‘vergi’ denir. Vergi kavramına anayasada değinilir. Her T.C vatandaşından ödeme gücü göz önünde bulundurularak ödeme alınır. Peki, vergi borcu nasıl sorgulanır? Şirket vergi borcu, vergi mükelleflerinin en çok dikkat etmesi gereken konular arasındadır. İhmal edildiği takdirde işletme ciddi yaptırımlar ile karşılaşabilir. İşletmeler farklı vergi türlerinden mükellef olabilir. Bu yüzden vergi takibini titizlikle yürütmeleri gerekir. İşletmenin gelirleri, beyanname ile belirli tarihlerde beyan edilmesinin ardından ödenir.

Vergi Borcu Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi internet sitesi ziyaret ederek ya da e-Devlet üzerinden şirket vergi borcunu kolayca sorgulayabilirsiniz. Her iki yöntemde de kimlik bilgilerinizi belirtmeniz gerekmektedir. Bilgilerinizi girdikten sonra ödeme sayfasından vergi tipini belirterek borcunuzu sorgulayabilirsiniz. Genel borç sorgulama ve ödeme kısmından; vergi türü, idari para cezası, harç, taşıt vergisi, ceza ve yapılandırılmış borçlar ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. 

Ödeme Yöntemleri Nelerdir?

İşletmeler belirli tarihlerde gelirlerini beyan etmek amacıyla beyanname verir. Mali müşavirin hazırladığı vergi beyannamesi vergi dairesine bildirilir ve ardından tahakkuk fişini alır. Vergi ödemeleri tahakkuk fişi göz önünde bulundurularak yapılır. Tahakkuk fişi ile birlikte; banka şubelerinden, internet bankacılığı kullanarak, vergi dairelerinden ya da GİB’in resmi internet sitesini kullanarak vergi ödemesini yapabilirsiniz.

Vergi Borcu Nasıl Yapılandırılır?

Zamanında ödenmeyen vergi borçlarının birikmesiyle şirketler borçlarını ödemekte zorlanabilir. Bu yüzden şirketler borçlarını yapılandırmayı tercih ederler. İşletmenin borç miktarını belirten belgelerle yetkili yerlere müracaat ederek borçlarınızı yapılandırabilirsiniz. Başvurunuzu Vergi Dairesine dilekçe vererek veya internet aracılığı ile gerçekleştirebilirsiniz.

Vergi Borcunu İnternet Üzerinden Yapılandırma

Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi üzerinden vergi borcunuzu nasıl yapılandırabileceğinizle ilgili bilgileri aşağıda listeledik:

 

  • Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi internet sitesine gidin.
  • İnternet Vergi Dairesi ekranından bilgileriniz ile sisteme giriş yapın.
  • Başvuru formunu doldurun.
  • İstenen kişisel bilgileri sisteme girdikten sonra borcunuzu belirtin ve uygun taksitleri seçin.
  • Borçlu olduğunuz vergi dairesini ve bu vergi dairesinin ilini seçin.
  • Gerekli açıklamaları okuyup onayladıktan sonra yapılandırma işleminiz tamamlanır.
 

Bağlı olduğunuz vergi dairesini bilmiyorsanız; Gelir İdaresi Başkanlığı resmi internet sitesindeki Borç Sorgulama ve Ödeme kısmına istenilen bilgileri girdikten sonra bağlı olduğunuz vergi dairesini öğrenebilirsiniz.

Nakde Ulaşmanın En Hızlı Yolu: Figopara

Artık kredi dışında alternatif yöntemlerle nakde daha kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Eskisi gibi finans kurumlarını gezerek vakit kaybetmenize ya da uzun süren araştırmalar yapmanıza gerek yok! Alacaklarınızı vadesinden önce istediğiniz zaman tahsil edebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey faturaları sisteme yükleyip finans kurumlarının teklifleri arasından size en uygun olanı seçmek. Siz de Figopara’nın tüm avantajlarından yararlanmak için ek hiçbir şart olmadan platformumuza ücretsiz üye olabilirsiniz. Haydi, siz de Figopara’ya katılın ve nakde en hızlı yolla ulaşın!

Şirket Vergi Borcu Nasıl Sorgulanır? Ödeme Yöntemleri Nelerdir?