Giriş Yap Hemen Başvur
EN

Nakit Akışı Nedir? Nasıl Yönetilir?

Figopara Figopara | 24.06.2021

İşletmeler için finansal faaliyetlerin takibi ve düzenlenmesi oldukça önemlidir. Nakit akışı da takibi zorunlu konulardan biridir ve doğru bir şekilde yönetilmesi gerekir. Yönetiminde kolaylık sağlanması için bu faaliyetler tablo şeklinde görselleştirilir. Peki, nakit akışı tablosu nedir? Nasıl düzenlenir?

Nakit Akışı Nedir?

Bir işletmenin kasasına belirli bir zaman dilimi içerisinde giren ve çıkan paraya nakit akışı denir. Düzenli olarak akışın takip edilmesi gerekir. Bu esnada sadece kasadan çıkan ya da giren paraya bakılmaz, çift yönlü hareket önemlidir. İşletmeye giren para pozitif nakit akışı, işletmeden çıkan para ise negatif nakit akışı olarak adlandırılır ve kâr, bu akış üzerinden belirlenir.

Nakit Akışı ve Kârlılık Arasındaki Fark

Nakit akışı bazen kârlılık ile karıştırılabilir; ancak kârlılık nakit anlamı taşımaz. Bir işletmenin kârlılık seviyesi yüksek olsa bile nakit akışı yeterli düzeyde olmayabilir ve ikisinin birbirine denk olup olmaması oldukça önemlidir. Bu sebeple şirketler düzenli olarak bilanço, gelir ve nakit akış tablolarını kontrol eder.

Nakit Akışı Nasıl Yönetilir?

Akışı iyi analiz edebilen ve buna göre harekete geçebilen işletmeler rakiplerine göre daha avantajlı hale gelir. Akışı doğru yönetmek ve iyileştirmek için dikkate alınması gereken birtakım yöntemler vardır. Bunlar şu şekildedir:

  • Finansal denetimler aylık yerine haftalık veya günlük sürelerle yapılabilir. Finansal tablolarda kâr-zarar analizleri bütünsel olarak incelenmelidir.
  • Beklenmedik bütçe açıkları ve diğer acil durumlar için nakit bulundurulmalıdır.
  • Gelir gider tablosunun yönetimi için borç ve alacakların süresini takip etmek oldukça önemlidir.
  • İşletmenin gelir giderleri ile ilgilenmesi için bir muhasebe uzmanından destek alınmalıdır.
  • Harcamaları düzenli olarak kontrol etmek gereksiz harcamaların önüne geçebilir.

Nakit Akış Tablosu Nedir?

İşletmelerin mali durumlarını yönetmek için kullanılması gereken muhasebe araçlarından biridir. Bir hesap dönemine ait nakdin giriş ve çıkışlarını gösterir. İşletmeye ait tahsilat ve ödeme kaynakları ile paranın kullanım yerlerini de işaret eder.

Nakit Akış Tablosu Nasıl Hazırlanır?

Öncelikle işletmenin sahip olduğu bilanço ve son hesap dönemine ait gelir tablosu gereklidir. Muhasebe Sistemi Uygulama Genel Tebliği kapsamında kabul edilen tablo şekline uygun olmalıdır. Tabloda yer alması gereken bilgiler şunlardır:

  • Dönem başı mevcut nakit miktarı,
  • Dönem içinde girişi gerçekleşen nakitler,
  • Dönem içinde çıkışı gerçekleşen nakitler,
  • Dönem sonu mevcut nakit miktarı
  • Nakdin artış ya da azalış bilgileri ayrıntılı bir şekilde yer almalıdır. 

Nakit Akışı Probleminizi Figopara ile Çözün

Figopara ile alacaklarınızı ihtiyaç duyduğunuz anda vadesinden önce tahsil edebilir, nakit ihtiyacınızı uzun prosedürlerle uğraşmadan anında karşılayabilirsiniz. Finans kurumlarının tekliflerini tek bir platform üzerinden görüntüleyerek size en uygun olanını anında seçebilirsiniz. Figopara’nın sağladığı avantajlardan yararlanmak için yapmanız gereken tek şey; herhangi bir ek şart ve ücret olmadan platformumuza üye olmak. Haydi, siz de Figopara’ya katılın ve anında nakde ulaşın!

Nakit Akışı Nedir? Nasıl Yönetilir?