Giriş Yap Hemen Başvur
EN

KOBİ’lerin Faydalanabileceği KOSGEB Finansman Çözümleri Nelerdir?

Figopara Figopara | 24.12.2021

Acil nakit ihtiyacı olan KOBİ’ler için hem devlet hem de finans kurumları tarafından çeşitli destek paketleri ve kredi seçenekleri bulunur. Peki, KOBİ’lerin gelişmesine ve büyümesine katkı sağlayan finansman çözümleri nelerdir? Hangi kredilerden faydalanabilirler? KOSGEB finansman çözümleri neler?

KOBİ’ler Acil Nakit İhtiyaçlarında Hangi Finansman Çözümlerinden Faydalanabilir?

KOBi’ler, işletmelerini desteklemek adına özel ve kamu finans kurumu kredileri ve hibe teşvik programları gibi desteklerden faydalanırlar. Alternatif kaynaklarına; finans kurumu kredileri, finansman bonoları, faktoring, melek yatırımcılar, leasing, varlık dayalı menkul kıymetler, kitlesel fonlama, iş kuluçkaları ve online pazaryerleri sayılabilir. Ayrıca, KOSGEB finansman çözümleri de KOBİ’lerin yararlanabileceği çözümlerden biridir. KOSGEB’in KOBİ Finansman Destek Programı sayesinde KOBİ’lere finansal açıdan çözümler sağlanmaktadır.

KOBİ Finansman Destek Programı Nedir?

KOSGEB finansman çözümleri arasında olan Finansman Destek Programı, KOBİ’lere özel finansal desteği temin ederek onların istihdam yaratmalarına, finansal sorunlarını çözmelerine ve üretim sağlamalarına yardım eder. İşletmeler, Kredi Faiz Desteği’nden kredinin alındığı tarih itibariyle 3 yıl süreyle yararlanabilirler. Üstelik bu 3 yıl içerisinde, üst limiti aşmadan kredi faiz desteğini birden fazla kullanabilirler. Bu hizmetten KOSGEB’in veri tabanında kayıtlı ve aktif olan, KOBİ Bilgi Beyannamesi güncel olan ve programda tanımlanmış işletme türlerine giren işletmeler yararlanabilir. Kredi Faiz Desteği geri ödemesiz bir şekilde uygulanır.

KOBİ’lerin Faydalanabileceği Krediler Nelerdir?

KOBİ kredileri, işletmelerin acil nakit ihtiyaçlarını karşılayan ve büyümelerine yardımcı olan esnaf kredileridir. KOBİ’ler kredi çekmeden önce karşılaştırma yaparak işletmelerine en uygun olanını bulmalıdır. Kredinin vadesi ve geri ödemesi şartlarına dikkat edilmelidir. KOBİ destek kredileri diğer bireysel ve ticari kredilere oranla daha cazip ödeme seçeneklerine sahiptir.

KOBİ Destek Kredisinden Kimler Yararlanabilir?

Ticaret levhasına sahip olan ve acil nakit ihtiyacı olan her işletme bu krediye başvuru yapabilir. Bunun için işletmelerin 1-6 yıl arasında faaliyet gösteriyor olması gerekir. Bu destekten faydalanmak için ticari bankacılık yapan finans kurumlarına başvuru yapılmalıdır. KOBİ’lerin finans kurumlarından kredi alabilmesi için bazı şartları gerçekleştirmesi gerekir Bunlar:

  • Kredi notu yüksek olmalıdır. Kredi notu; kredi ödemesindeki devamlılığı, vaktinde ödenip ödenmediğini ve taksitlerin durumunu gösterir. Eğer kredi notu yüksekse kredi başvurusu yapıldığında finans kurumlarında herhangi bir problem yaşanmaz.
  • KOBİ’nin mikro, küçük ve orta ölçekli olması ve istenen şartları sağlaması gerekir.
  • Kredi çekebilmek için gerekli şartlar öğrenilip belgeler düzenlenerek başvuru yapılmalıdır.

KOBİ Destek Kredisi Nasıl Alınır?

Başvuru sonrasında öncelikle işletme değerlendirmeye alınır ve KOBİ olup olmadığı belirlenir. Ayrıca, kredinin ne için alınacağı mutlaka finans kurumuna bildirilmelidir. İşletme için mali bir değerlendirme yapılarak eksik bir belge varsa tamamlatılır. Yıllık bilanço, gelir belgesi ve mali tablo sunulması gereken bilgiler arasındadır. Başvuru olumsuz sonuçlanırsa nedeni işletmeye bildirilir. Olumlu olması halinde ise yetkili kişi başvuru yaptığı finans kurumuna gider ve ödeme planına göre ihtiyaç duyduğu krediyi alır.

Figopara ile Nakit İhtiyacınızı Anında Karşılayın!

Figopara, vadesinden önce alacaklarınızı tahsil etme imkanı sunar. Eğer işletmenizin finansal işlemlerini yönetirken nakit akışında bir problem yaşıyorsanız, Figopara’nın Tedarikçi Finansman sistemi tam size göre! Tek sistem entegrasyonu sayesinde farklı finans kurumlarına anında ulaşabilir, henüz vadesi gelmemiş faturalarınızı platformdan seçerek erken tahsilata ulaşabilirsiniz. Hiçbir ek şart ve ücret olmadan platformumuza üye olarak siz de avantajlarımızdan yararlanabilirsiniz. Haydi, siz de Figopara’ya katılın, nakit ihtiyacınızı anında karşılayın!

KOBİ’lerin Faydalanabileceği KOSGEB Finansman Çözümleri Nelerdir?