Giriş Yap Hemen Başvur
EN

KOBİ’ler Tahsilat Sorununu Nasıl Çözebilir?

Figopara Figopara | 12.11.2020

Koronavirüs pandemisi bir sağlık krizi yaratmasının yanı sıra ekonomiye de ciddi zararlar verdi. Bu dönemde nakit akışında sorun yaşayan işletmeler, tahsilat sorunları ile de uğraşmaya başladı. Finansal tabloları doğru analiz etmek ve nakit odaklı bir işletme olma yolunda adımlar atmak büyük önem taşıyor. Ülkemizdeki KOBİ’lerin %80’i tahsilatlarını zamanında yapmakta sorun yaşıyor. Peki, KOBİ’ler tahsilat sorununu çözmek için neler yapabilir?

Zamanında Tahsilat Yapmak Neden Önemlidir?

İşletmelerin karşılaşabileceği en büyük sorunlardan biri tahsilat problemidir. İşletmeniz gelir elde etse bile bunu nakde çeviremediği sürece bu durum ileride daha büyük sorunlara yol açabilir. İşletmeniz kâr etse bile, nakit akışınız negatif olduğu sürece bunun sonuçlarıyla başa çıkmanız gerekir. Kısa vadede borçlarınızın artar; ancak bu sorun uzun vadede sizi iflasa sürükleyebilir.

Hangi Gecikmeler Sizden Kaynaklanıyor?

Tahsilat konusunda yaşadığınız gecikmelerin bir kısmı sizden kaynaklanıyor olabilir. Bunları tespit edip en aza indirmeye çalışmalısınız. Sizden kaynaklanabilecek gecikmeleri aşağıdaki maddelerde yer almaktadır: 

 

  • Fatura kesiminde hata yapılması
  • Faturada ödeme tarihinin belirtilmemesi
  • Müşteri ile sözleşme yapmamak ve ödeme koşullarını netleştirmemek
  • Tahsilat sorumluluğunun kimde olduğunu belirlememek
  • Satış yapma kaygısı ile şirket politikasına uygun olmasa bile tahsilat vadesini uzatmak
  • Kayıtlar düzensiz tutulduğu için tahsilat takibinin yapılamaması

 

İşte bu gibi maddelerden ötürü gecikmeler sizden kaynaklanabilir.

Tahsilatı Hızlandırmak İçin Neler Yapılmalı?

Tahsilat sürecini kolaylaştırmak için aşağıdaki maddelere dikkat edilmelidir. Bunlar:

  • Tahsilat ile ilgilenecek personeli belirleyin.
  • Alacaklarınız için rapor hazırlayın.
  • Alacaklarınız arasında öncelik sırası belirleyin.
  • Nakit sıkıntısı yaşıyorsanız ya da alacaklarınız çok biriktiyse, erken ödeme iskontosu uygulayın.

Tahsilatı Hızlandırmak için Başvurabileceğiniz Yöntemler

Yukarıdaki maddeler dışında tahsilatınızı hızlandırmanızı sağlayacak yöntemleri aşağıdaki gibi listeledik:

1) E-Tahsilat

E-Tahsilat, online ödeme araçlarıyla tahsilat yapabilmenizi sağlayan bir sistemdir. E-Tahsilat yapmak için bankaların sanal poslarını sitenize ekleyebilirsiniz. Kullanılan sistem sayesinde para 7 gün içinde hesabınıza yatar. Uygulanan komisyon oranları ve geri ödeme süreleri firmalara göre değişiklik gösterebilir.

2) Devlet Destekli Ticari Alacak Sigortası

Uzmanlar tahsilat sorununu ortadan kaldırmak için KOBİ’lere ‘‘Devlet Destekli Ticari Alacak Sigortası’’ yaptırmalarını öneriyor. Sigorta sayesinde alacaklarını tahsil edemeyen KOBİ’lere destek olunuyor ve bu alacakların bir kısmı sigorta için önceden oluşturulan havuzdan karşılanıyor. Bu sayede işletmelerin nakit akışı iyileştiriliyor ve KOBİ’ler büyük ölçekli kayıplara karşı korunuyor. Ticari Alacak Sigortası’nın hangi satışları kapsadığı hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın.

Tedarikçi Finansmanı Sistemiyle Figopara

Finansal teknolojiler yardımıyla nakde ulaşmak için alternatif yöntemleri kullanabilirsiniz. Nakit akışını iyileştirmek için tercih edebileceğiniz yöntemlerin başında Figopara’nın ‘‘Tedarikçi Finansmanı Sistemi’’ geliyor. Bu sistemle birlikte alacaklarınızı vadesinden önce istediğiniz zaman tahsil edebilirsiniz. Nakde ulaşmak için yapmanız gereken tek şey e-faturalarınızı sisteme yüklemek ve finans kurumlarının teklifleri arasından size en uygun olanı seçmek. Siz de platformumuza ek ücret gibi şartlar olmadan üye olabilir ve Figopara’nın tüm avantajlarından yararlanabilirsiniz. Haydi, siz de Figopara’ya katılın ve Tedarikçi Finansmanı’nın avantajlarından yararlanın!

KOBİ’ler Tahsilat Sorununu Nasıl Çözebilir?