Giriş Yap Hemen Başvur
EN

Kısa Vadeli Finansman Kaynağı Nedir? Türleri Nelerdir?

Figopara Figopara | 16.07.2021

Finansman yöneticileri tarafından işletmeye ihtiyaç duyulan fonların sağlanması gerekir. Bu fonlardan biri olan kısa vadeli finansman kaynağı nedir? Türleri nelerdir?

Kısa Vadeli Finansman Kaynağı Nedir?

İşletmeler stok, alacak veya yatırım fonlarını karşılayabilmek için çeşitli finansman seçeneklerini tercih etmektedir. Bu finansman kaynakları borç vadelerine göre kısa, orta ve uzun vadeli finansman kaynağı olarak ayrılmaktadır. İşletmelerin 1 yıl ve daha kısa süreli borçlanma ile sağladıkları finans kaynakları kısa vadeli finansman kaynaklarıdır.

Kısa Vadeli Finansman Kaynağı Türleri Nelerdir?

Birçok işletme stok ya da borç ödemeleri için kısa vadeli finansman kaynağı kullanmaktadır. Peki, işletmeler ihtiyaçlarına göre hangi finansman kaynağı türünü kullanmalıdır?

1) Kısa Vadeli Ticari Krediler

İşletme sahibinin satıcılarından aldığı kredi türüdür. İşletmelerin en çok tercih ettiği ve taraflar arası güvene dayanan bu yöntem stok finansmanı için kullanılır ve borç senetleri ya da açık hesap olarak alınır. Açık hesap vadeli alışlar ve borç senetli alışlar bu duruma örnek verilebilir. Satıcıdan herhangi bir ürün alan alıcı, bunun karşılığında borç senedi verir ya da borcunu cari hesaba aktarabilir. 

2) Kısa Vadeli Banka Kredisi

İşletmelerin finans kurumlarından temin ettiği ve süresi 1 yıldan az olan kredilerdir. Bu fonların kullanımında işletmelerin kredibilitesi öne çıkmaktadır. Bunlara; Teminatsız kredi, spot, çek, senet, teminat ve emtia örnek verilebilir.

3) Para Piyasasında Satışa Sunulan Kısa Vadeli Finansman Bonoları

Vadesi 30 gün ve katları şeklinde belirlenebilen ve süresi 60 günden az olmayan, işletmelerin kendi teminatsız borç senetlerini ihraç etmesi sonucu oluşan kısa vadeli finansman türüdür. Genellikle anonim şirket şeklinde kurulan büyük ve kredi değerliliği yüksek işletmelerin tercih ettiği bir finansmandır.

4) Dış Ticaret Kaynaklı Finansman Olanakları

İhracatçılara finans kurumlarının açtığı akreditif kredilerden oluşmaktadır. Akreditif kredi; alıcının yönergesiyle bir finans kurumunun belli bir tutar ve vade ile belirli şartlar uyulması halinde ve gerekli belgelerin ibrazı karşılığında, satıcıya ödeme yapacağını garanti etmesidir. 

5) Faktoring

İşletmelerin kısa vadeli satışlarından dolayı alacaklarını faktoring şirketlere satması ile sağlanan fonlardan oluşmaktadır. Bu sayede tahsilat ve alacakların yönetimi faktoring şirketlerine devredilmiş olur ve işletmelerin alacaklarını tahsil edememe riski en aza indirilir. Faktoring şirketler hakkında yayımlanmış tebliğe ulaşmak için tıklayın.

6) Alınan Depozito, Teminat ve Avanslar

Ana işletmeler, bayilerden nakit depozito ya da teminat olarak finansman sağlayabilirler. Ayrıca, satışlar için alınan avanslar da işletmenin kısa vadeli fon kaynakları arasında yer alır.  

7) Ana Firma veya Bağlı Kuruluşlardan Sağlanan Kısa Vadeli Fon ve Finansmanlar

İşletmeler ana firma veya ona bağlı kuruluşlardan kısa vadeli finansman kaynağı sağlayabilmektedir. Grup şirketleri birbirlerinin kredibilitesini kullanarak finans kurumlarından kısa vadeli fon oluşturabilirler veya bu fonlarla diğer işletmelere fon sağlayabilirler.

8) Diğer Kısa Vadeli Finansman Kaynakları

Önceki maddelerin dışında kalan ve 1 yıldan az olan tüm fonları diğer kısa vadeli finansman kaynakları olarak ayrılır. Bunlara; vergiler, ödenecek giderler, harç ve sigorta primleri ve devletin verdiği teşvik krediler örnek gösterilebilir.

Figopara ile İşletme Sermayenizi Arttırın!

Figopara ile alacaklarınızı ihtiyaç duyduğunuz anda vadesinden önce tahsil edebilirsiniz. Figopara’nın Tedarikçi Finansmanı platformu ile nakit ihtiyacınızı finans kurumlarını tek tek gezmeden ve uzun prosedürlerle uğraşmadan anında karşılayabilirsiniz. Finans kurumlarının tekliflerini tek bir platform üzerinden görüntüleyebilir ve size en uygun olanını seçebilirsiniz. Figopara’nın sağladığı avantajlardan yararlanmak için yapmanız gereken tek şey; hiçbir ek şart ve ücret olmadan platformumuza üye olmak. Haydi, siz de Figopara’ya katılın ve işletme sermayenizi arttırın!

Kısa Vadeli Finansman Kaynağı Nedir? Türleri Nelerdir?