Giriş Yap Hemen Başvur
EN

Hepsiburada Komisyon Oranları (2023)

Figopara Admin Figopara Admin | 02.06.2023

Hepsiburada ile satış yapmak ne kadar mantıklı? 2023 yılı için belirlenen komisyon oranları nedir? Tüm merak ettiklerinizi yazımızda anlattık!

Son dönemin en popüler online alışveriş sitesi Hepsiburada, komisyon oranları açısından da avantajlı alternatiflerden biridir. Türkiye’nin satış sirkülasyonu açısından önde gelen alışveriş sitesi Hepsiburada’nın ürün çeşitliliği açısından da rakiplerine fark attığı biliniyor. Dolayısıyla Hepsiburada’da satış yapmak isteyen herkes için komisyon oranları en önemli detaylardan biri oluyor. 

Hepsiburada’nın uyguladığı komisyon kesintilerine ilişkin oranlar yıllık olarak yenilenir. Bu nedenle satış yapanların da bu oranlara dair bilgilerini yenilemesi gerekir. 2023 yılında Hepsiburada üzerinden satışı yapılan ürünler için uygulanacak olan oranlar site tarafından açıklanmıştır. 

Ürün ve kategorilere ait komisyon oranlarının takibi, satıcıların satış stratejisi belirlemesi açısından kritiktir. Çünkü her ürün ve kategorinin birbirinden farklı oranlarda komisyon kesintisi bulunur. Bu durumda satışını yaptığınız ürünün hangi kategoride yer aldığını bilmeniz ve o kategoriye ait oranlarla kesinti hesabı yapmanız gerekir. 

Hepsiburada komisyonları, kategorilere göre komisyon farkları ve satış yapmak için Hepsiburada’yı tercih edenlerin bilmesi gereken tüm detayları sizin için yazımızda derledik.

Hepsiburada Komisyon Oranları (2023)

Hepsiburada komisyon oranları 2023 bilgilerine aşağıdaki tabloyu inceleyerek ayrıntılı şekilde ulaşım. 

Kategori

KDV Dahil Komisyon Oranları

Ağ / Modem, Akıllı Ev 

%10

Ağız Bakım Ürünleri

%15

Akıllı Saat – Bileklik & Bluetooth Kulaklıklar

%12,5

Aksesuar

%18

Aksesuar, Yedek Parça

%14

Altın / Takı / Mücevher

%18

Altın Yatırım

%4

Ankastre & Pişirme Grubu

%10,17

Anne / Bebek Bakımı

%12,5 - %16

Araç Dış Aksesuarlar & Oto Lastik & Lastik Bakım Ürünleri 1

%16

Araç Dış Aksesuarlar & Temizlik Ürünleri & Oto Aksesuar

%14

Araç İçi Ekipman & Aksesuarlar

%15 - %18

Ayakkabı

%18

Aydınlatma Ürünleri

%18

Aynasız SLR Fotoğraf Makineleri

%5

Bahçe Dekorasyon ve Bakım

%17 - %20

Bahçe Makineleri

%14

Bahçe Mobilyası

%18

Banyo & Ev Gereçleri

%15 - %16

Banyo Tekstili

%18

Bebek Giyim 

%18

Beyaz Eşya Yedek Parça & Aksesuar

%12

Bilgisayar Bileşenleri

%7 - %15

Bilgisayar Bileşenleri & Çevre Birimleri

%8,5

Bisikletler ve Paten

%10

Bulaşık Makinesi, Buzdolabı, Çamaşır Makinesi ve Kurutma Makinesi

%8,5

Bungalov Ev

%9

cep telefonu

%4,5 - %7

Cep Telefonu Aksesuarları

%14 - %23

Cilt Bakım / Saç Bakım

%15

Çanta

%18

Çevre Birimleri

%10 - %12

Dekorasyon

%22

Deterjanlar, Temizlik Malzemeleri, Kağıt Ürünleri ve Mutfak Sarf Malzemeleri

%12,5

Dijital Ürünler

%8,5 - %10

Dijital ve Güvence Paketleri

%20

Drone & Drone Aksesuarları

%10

Drone Aksesuarları

%15

Elektrik ve Aydınlatma Ürünleri

%18

Elektrikli Kişisel Bakım Aletleri

%13

Ev Güvenlik Ürünleri

%12

Ev Isıtma & Soğutma Sistemleri

%10,17

ev mobilya

%18

Ev Sinema ve Ses Sistemleri

%10 - %12

Film

%8,5

Fitness ve Kondisyon Ekipmanları 

%13

Fotoğraf Makineleri & Video Kameralar

%8,5

Fotoğraf ve Kamera Aksesuarları

%10

Giyim

%18

Güzellik Salonu & Kuaför Ürünleri

%15

Halı & Kilim

%18

Hırdavat

%18

Hobi, Oyun Eğlence Ürünleri 

%16

İçecek ve Gıda Ürünleri 

%15

Jeneratör

%14

Kırtasiye ve Ofis Ürünleri ve Sanatsal Malzeme

%15

kitap

%13 - %15

Konsol Aksesuarları

%8,5 - %10

Konsol Oyunları 

%8,5 - %10

LCD Televizyon

%6

Makyaj Ürünleri

%15

Mangal / Barbekü

%15

Motosiklet Aksesuarları

%12

Mutfak Gereçleri & Pişirme – Hazırlama 

%11 - %12,72

Mutfak Tekstil

%18

Müzik Alet ve Ekipmanları

%10 - %15 

Ofis Dekorasyonu

%18

Ofis Teknolojileri

%6 - %12

Oto & Motosiklet Lastik

%9

Oto Aksesuar

%12 - %17

Oto Aksesuar Akü

%12

Oto Aksesuarları & Ses ve Navigasyon Sistemleri

%12 - %14

Oto Yedek Parça

%18

Outdoor – Deniz Ekipmanları

%5 - %14

Oyun Konsolu

%5 - %15

Oyun Ödeme Kartları

%8,5

Oyuncak

%16

Parfümler

%15

Petshop Aksesuar

%15

Petshop Beslenme

%13

Projeksiyon & Aksesuarları

%11 - %12

Saat / Gözlük

%18

Sağlık / Kişisel Bakım Ürünleri

%15

Sofra & Mutfak Gereçleri

%18

Spor Aletleri

%10

Spor Branşları

%13

Süpürge & Ütüler

%11

Tablet

%5

Taraftar Ürünleri

%18

Taşınabilir Bilgisayar 

%6

Televizyon ve Elektronik Aksesuarları

%15 - %17

Telsiz Telefonlar Masaüstü

%14

Traktör Lastikleri

%10

Valiz Bavul

%18

Yakıt ve Yağ Katkıları

%11 - %12

Yatak Takım Odaları

%18

Yatak Tekstil Odası

%18

Yazıcılar ve Aksesuarları

%8,5 - %12

Yazılım

%10

Hepsiburada Ne Kadar Komisyon Alıyor?

Hepsiburada satış komisyonları ürünlerin yer aldığı kategoriye ve sitenin belirlediği politikalara göre değişiklik gösterir. Bazı kategoriler tüm ürünleri için sabit komisyona tabi tutulur. Bazı kategorilerde ise ürünler arasında da komisyon farklılığı bulunabilir. Bu bilgilere sahip olmak, satış sürecinde sağlıklı bir mali politika yaratmanız için vazgeçilmezdir. 

Hepsiburada sitesinde satış yapacak olanlar için kategorilere göre uygulanan komisyon oranlarından bazıları şu şekildedir: 

  • Hepsiburada Aksesuar Komisyon Oranları: Altın, takı, mücevher, saat ve gözlük başta olmak üzere sayısız popüler ürün, aksesuar kategorisinde yer alır. Aksesuar kategorisi için Hepsiburada tarafından uygulanan komisyon %18’dir. 
  • Hepsiburada Taşınabilir Bilgisayar Komisyon Oranları: Satış oranları açısından en yüksek değerlerden biri de teknoloji ürünlerine aittir. Hepsiburada aracılığıyla satışı yapılan taşınabilir bilgisayar, monitör ve mini PC ürünlerinde %7 komisyon uygulanır. 
  • Hepsiburada Drone / Drone Ekipmanı Komisyon Oranları: Son yıllarda satışı giderek artan teknoloji ürünlerinden biri de drone’lardır. Bu ürünlerin sayısız alternatifi ve yedek ekipmanları Hepsiburada üzerinden satılır. Sitede bu ürünler için uygulanan komisyon oranı %10’dur. 
  • Hepsiburada Beyaz Eşya Komisyon Oranları: Bulaşık makinesi, derin dondurucu, buzdolabı, çamaşır makinesi ve çamaşır kurutma makinesi gibi beyaz eşya ürünleri için Hepsiburada tarafından belirlenen komisyon oranı %8,5’tur. Oldukça geniş bir kategori olan beyaz eşyaların ürünleri arasında farklı komisyon uygulamaları yapılır. Bu nedenle hesaplamalar sırasında ürüne özgü komisyon oranına dikkat etmeniz gerekir. 
  • Hepsiburada Mobilya Komisyon Oranları: Tüm alışveriş sitelerinde olduğu gibi Hepsiburada için de en fazla alışveriş ürünü ve satışın gerçekleştiği kategorilerin başında mobilya gelir. Halı, mutfak tekstili, dekorasyon ürünleri, ofis mobilyaları, oda takımları gibi pek çok ürün bu kategoride %18-%22 komisyon oranı ile satışa sunulur. 
  • Hepsiburada Giyim Ürünleri Komisyon Oranları: Online alışveriş platformları arasında yer alan Hepsiburada’da en çok satılan ürünlerden bir diğeri de kadın ve erkek giyim ürünleridir. Bluz, etek, pantolon, gömlek, eşofman, çorap, tişört, kaban ve diğer tüm giyim ürünlerinin dahil olduğu giyim kategorisinde Hepsiburada’nın komisyon oranı %18’dir. 
  • Hepsiburada Oto Aksesuar Komisyon Oranları: Trafik setleri, CD-Mp3 çalar, oto hoparlör, navigasyon sistemleri, yedek parça, araç bakım temizlik ürünleri, motosiklet aksesuarları, oto akü ve aksesuarları da dahil olmak üzere otomobil aksesuarları ile ilgili her türlü ürünün bulunduğu Hepsiburada oto aksesuar komisyon oranları %9 ile %18 arasında değişmektedir.
  • Hepsiburada Cilt Bakım Ürünleri Komisyon Oranları: Özellikle kadınlar tarafından sıklıkla satın alınan cilt bakım ürünleri, Hepsiburada’da satılan ürün kategorileri içinde de en çok rağbet görenler arasındadır. Cilt bakım ürünlerinin yanında saç bakım ürünlerinin de yer aldığı bu kategori için Hepsiburada’nın komisyon oranları %15’tir.
  • Hepsiburada Sağlık ve Kişisel Bakım Ürünleri Komisyon Oranları: Güzellik salonu ve kuaför ürünleri, sağlık ürünleri, sporcu besinleri, hijyen ürünleri, erkek tıraş ürünleri, diş fırçası ve diş macunları, medikal ürünler ve deodorantların içinde bulunduğu sağlık ve kişisel bakım ürünlerinde Hepsiburada’nın komisyon oranları %15’tir.
  • Hepsiburada Temel Tüketim ve Gıda Ürünleri Komisyon Oranları: Gazlı ve gazsız içecekler, kahve, çay, baharat, konserve gıda ve hazır yemek, kuru yemiş, sıvı yağ, şarküteri ve yemek sosları da dahil olmak üzere temel tüketim ve gıda ürünleri için Hepsiburada komisyon oranı %15’tir.

Hepsiburada kadın girişimci komisyon oranları ve diğer özel komisyon kategorileri de satış yapmak isteyenler için önem taşır. Çünkü bu avantajlı komisyon uygulamaları sayesinde, ürün fiyatlandırmasında alıcıların dikkatini çeken değişiklikler yapmanız mümkündür. 

Hepsiburada üzerinden ticari faaliyet yürütmek istediğinizde, sitenin komisyon oranları ve kategorilerdeki komisyon farklarını incelemeniz gerekir. Böylece fiyatlandırma ve rekabet ortamı başta olmak üzere pek çok konuda bilgi sahibi olabilirsiniz. 

Hepsiburada Komisyon Avantajları Nelerdir?

Kobi kredisi kullanarak veya mevcut sermayesiyle online satış yapmak isteyenler için Hepsiburada avantajlı alternatiflerden biridir. Çünkü sitede yer alan ürün ve kategori çeşitliliği alıcılar için cazip bir ortam oluşturur. 

Aynı zamanda satıcılar açısından önemli avantajlardan biri olarak komisyon oranları sayılabilir. Çünkü Hepsiburada komisyon oranları benzer sitelere oranla oldukça makuldür. Tahsilat süreçlerinin (nakit, kredi kartı, çek kırdırma vb.) nitelikli şekilde kurgulanması için de fiyatlandırmada ve komisyonda avantaj sağlayan online ortamlar sıklıkla tercih edilir. 

Online siteler üzerinden satış yaparken, ürün ve kategori tercihi kadar önem taşıyan bir başka konu komisyon oranlarıdır. Çünkü satış fiyatlarının belirlenmesi sırasında komisyon oranları önemli bir rol oynar. 

Satıcılar için alıcılara yönelik avantajlı fiyatlandırmalar yapmanın bir diğer yolu da uygun komisyon oranlarına sahip siteleri tercih etmektir. Hepsiburada komisyon avantajları satış sırasında makul fiyatlandırmaya olanak sağlar. Rekabet ortamının da yoğun olduğu Hepsiburada’nın müşteri portföy genişliğiyle birlikte avantajları katlanır. 

Hepsiburada Komisyon Kesintisi Nasıl Hesaplanır?

Komisyon oranları online alışveriş sitelerinin satış sırasında üyelerinden tahsil ettiği bir ücrettir. Bu ücretlendirme tarifesi ürün kategorilerine veya ayrı ayrı ürünlere özgü şekilde uygulanır. Bir kategorideki tüm ürünler aynı komisyon oranına sahip olabileceği gibi her ürün için farklı komisyon oranı da uygulanabilir. 

Hepsiburada sitesinde uygulanan komisyon oranları ürünlere ve kategorilere göre farklılık gösterir. Bu nedenle satıcıların Hepsiburada komisyon kesintisini hesaplaması ve uygun şekilde fiyatlandırma yapması gerekir. 

Hepsiburada komisyon kesintisi hesaplanırken, satışa sunulan ürün için belirlenmiş olan oranlar baz alınır. Bu oranlara yazımızda derlediğimiz komisyon oranı tablosundan ulaşabilirsiniz.

Hepsiburada komisyon kesintisi hesaplama sırasında yapmanız gereken; ürün için belirlenen satış fiyatının komisyon uygulaması kadarını bulmaktır. Bunu; 

Satış fiyatı x Komisyon oranı (%) = Komisyon 

işlemiyle yapabilirsiniz. Çıkan tutar Hepsiburada tarafından kesintisi yapılacak olan tutardır. 

Örneğin hazır yemek kategorisinde yaptığınız bir satış için Hepsiburada yemek komisyon oranları %15’tir. Satış fiyatı 2.000 TL olan ürününüz için komisyon oranı (2.000 x %15) = 300 TL’dir.

Vadesi Gelmemiş Alacaklarınızı Figopara ile Nakde Dönüştürün!

Türkiye’deki şirketlere ticaret finansmanı çözümleri sunan Figopara ile hangi sektörde olduğunuz fark etmeden vadesi gelmemiş alacaklarınızı nakde dönüştürebilirsiniz. Figopara’nın tek sistem entegrasyonu sayesinde aynı anda farklı finans kuruluşlarına ulaşabilir, vadesi gelmemiş faturalarınızı seçerek erken finansman sağlayabilirsiniz. Siz de hemen Figopara’ya katılın, vadesi gelmemiş alacaklarınızı anında nakde dönüştürün!

Hepsiburada Komisyon Oranları (2023)