Giriş Yap Hemen Başvur
EN

Borsa Yatırım Fonu (ETF) Nedir? Nasıl Çalışır?

Figopara Figopara | 20.08.2021

Kripto borsalarında birçok şekilde yatırım yapılabilir ve ETF de bunların arasında yer almaktadır. Peki, Borsa Yatırım Fonu (ETF) nedir? Nasıl çalışır?

Borsa Yatırım Fonu (ETF) Nedir?

Borsa yatırım fonu, hisse senedi, tahvil ve bono gibi yatırım araçlarının bulunduğu bir endeksi baz alır. Menkul kıymetler borsalarında işlem gören bir yatırım fonudur ve baz aldığı endeksin performansını yatırımcılara yansıtmayı amaçlar. Bir borsa yatırım fonuna yatırım yapılarak aynı anda çeşitli ülkelerde yüzlerce hisse senedine yatırım yapılabilir.

Borsa Yatırım Fonu Nasıl Kazandırır?

Yatırım yaparken kişinin elindeki paranın ne kadar gelir getireceği, ne kadar sürede o yatırım üzerinde tutulacağı, gelirlerin daha çok hangi yönden geleceği gibi konular önemlidir ve bu konulara dikkat edilmesi gerekir. Borsa yatırım fonları hisse senetlerine benzemektedir; çünkü ETF’ler de hisse senetleri gibi kolayca alınıp satılabilmektedir. Ancak, yapılan yatırım kazanç getirebileceği gibi kayıp da getirebilir. 

Hisse senedi endekslerinin fiyatları endeksteki hisse senetlerinin ağırlıklarına göre hesaplanmaktadır ve çoğunlukla şirketlerin piyasa değerlerine göre belirlenir. Bu yatırım fonundan kazanç elde edebilmek için öncelikle düşük miktarla yatırım araçlarına başlanması maddi bir sorun oluşmasının önüne geçebilir.

Borsa Yatırım Fonu Nasıl Alınır?

Borsa yatırım fonları çeşitli hisselerin birleşiminden oluşmaktadır. Bu hisseler, borsada aktif olarak işlem görmektedir ve halka arz edilmiştir. Hisselerden birini veya daha fazlasını satın alarak bu yatırım fonuna sahip olunabilir. Fonlar, finans kurumlarından alınabileceği gibi bu konuda yetkilendirilmiş kurumlardan da kolayca alınabilir. Alım yapılırken zaman aşımı olmamasına dikkat edilmelidir. Bu sayede belirlenen süre zarfında alınan fon kolayca işletilebilir. Farklı türde borsa yatırım fonları mevcuttur. Örneğin; hisse senedi fonu, borçlanma araçları fonu, para piyasası fonu, fon sepeti fonu bunlardan biridir. Borsa yatırım fonları ile ilgili mevzuata ulaşmak için tıklayın.

Kripto Piyasaları ve ETF Arasındaki İlişki Nasıldır?

Günümüzde yatırımcılar arasında kripto piyasalarında ETF’nin ünü oldukça artmıştır. Dünyadaki en büyük ve en bilinen kripto para birimi Bitcoin de bunlardan biridir. Bitcoin ETF’si, Bitcoin’in değerini takip eden ve kripto para birimi borsaları yerine geleneksel piyasa borsalarında ticaret yapan yatırım fonlarıdır. Bu sayede borsa yatırım fonunun bir hissesinin fiyatı Bitcoin fiyatıyla bağlantılı olarak hareket eder.

Borsa Yatırım Fonunun Avantajları Nelerdir?

Borsa yatırım fonunun sağladığı avantajları aşagıdaki gibi sıralayabiliriz.

  • Nakde ihtiyaç duyulduğunda kolayca paraya çevrilerek ihtiyaç sonrasında kullanıcılara tekrar fon alma özelliği sunar.
  • İşlem kolaylığı sağlar.
  • Diğer fonlara göre daha düşük bir maliyettedir.
  • Vade farkı olmaması sebebi ile ETF alımı artmaktadır.

Figopara ile Anında Nakde Ulaşın!

Figopara’nın Tedarikçi Finansman sistemi ile nakit ihtiyacınızı uzun prosedürlerle uğraşmadan anında karşılayabilirsiniz. Çeşitli finans kurumlarının uzun süren prosedür işlemleri ile uğraşmak yerine sadece e-Fatura’larınızı sisteme yükleyerek bu işlemi tamamlayabilirsiniz. Tüm finans kurumlarının tekliflerini güvenli altyapıya sahip tek bir platform üzerinden görüntüleyerek size en uygun olanını seçebilirsiniz. Figopara’nın sağladığı avantajlardan yararlanmak için yapmanız gereken tek şey; hiçbir ek şart ve ücret olmadan platformumuza üye olmak. Haydi, siz de Figopara’ya katılın ve anında nakde ulaşın!

Borsa Yatırım Fonu (ETF) Nedir? Nasıl Çalışır?