Giriş Yap Hemen Başvur
EN

Koronavirüsün Etkileri Sürerken Esnaflar Kredi Çekmeli mi?

Figopara Figopara | 06.07.2020

Tüm dünyada toplum sağlığı ve ekonomi üzerinde yıkıcı etki yaratan Covid-19 salgını ile mücadele etmeye devam ediyoruz. Hepimizin bildiği gibi pandemi birçok sektörü olumsuz etkiledi. Firmaların faaliyetlerine son vermesinin yanı sıra pek çok işletme iş hacminde küçülmeye gitti. Pandeminin ortaya çıkardığı zararları hafifletmek için aklımıza gelen ilk çözüm genellikle kredi çekmek oluyor. Peki, bu dönemde bu doğru bir karar mı? Borçlanma dışında başvurabileceğimiz bir alternatif var mı? Ülke ekonomisinin önemli bir kısmını teşkil eden KOBİ’ler, salgından en fazla etkilenen kesim oldu. Bu yüzden ekonomik olarak başlatılan çalışmaların en başında esnaflara ve KOBİ’lere verilen krediler geliyor.

Esnaflara Özel Destek Kredilerinin Avantajları Neler?

Salgın boyunca devlet ve finans sektörünün KOBİ’lere sunduğu seçenekler genişledi ve verilen toplam kredi miktarında ciddi artışlar görüldü. Finans kuruluşları; ek limit açma, krediyi yeniden yapılandırma, taksit erteleme, anapara ve faiz ödemesiz dönem ve düşük faiz gibi imkanlar sunarak uygun kredi koşulları sağladı. 

Esnaflara özel hazırlanan paketlerin bir kısmı Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar, Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB) desteği ile gerçekleşti. Esnaflara özel avantajları bulunan kredi ve banka kartları oluşturuldu. Sektör ayrımı yapmaksızın, küçük işletmelerin hizmet vermeye devam edebilmesi için avantajlı fırsatlarla kredi paketleri hazırlandı.

Salgın Döneminde Kredi Çekmenin Dezavantajları

Bu zorlu süreçte esnafa destek olan pek çok paket açıklanmış olsa da, birçok esnaf bu paketlerden yararlanamadı. Her finans kurumuyla ayrı ayrı yapılan görüşmelerden uzun süre cevap alamama ya da başvurunun reddedilmesi gibi durumlarla çok sık karşılaşılıyor. Bu yüzden kredi talebiniz kabul edilse bile finans kuruluşlarından istediğiniz miktarda destek alamayabiliyorsunuz. Bu uzun sürecin sonunda istediğinizi bulamadığınızda harcadığımız zaman ve çabalarınız da heba olmuş oluyor.

Kredilerden yararlanma şansınız olsa bile yüksek enflasyon oranının olduğu ve belirsizliğin normale göre fazla olduğu bu dönemde, bunu tercih etmek iyi bir fikir olmayabilir. Kredi bugün için sorununuzu çözse de vadesi geldiğinde size daha büyük sorunlar doğurabilir. 

Kredi Çekmek Yerine Tercih Edebileceğiniz En Avantajlı Yöntem: Figopara

Borçlanmak yerine, ödeme zamanı gelmemiş e-faturalarınızı istediğiniz zaman tahsil etmeniz mümkün. Peki nasıl mı? 

Figopara olarak kullandığımız tedarikçi finansmanı teknolojisi ile vadeli e-faturalarınızı, vadesinden önce istediğiniz zaman tahsil etmenizi sağlıyoruz. Erken tahsilat yapmanıza yardım ederek piyasada fiyat rekabetinden yararlanabilmeniz için her zaman yanınızdayız.

Alıcılarınızla kurduğunuz ilişkiyi güçlendirmenize aracılık ediyor ve ödemelerinizi garanti altına almanıza yardım ediyoruz. Ayrıca, hangi finans kuruluşunun size en uygun teklifi verdiğini anlamak için şubeleri tek tek gezmenize de gerek yok. Sadece bir tık ile tüm teklifleri görüp, işlemlerinizi dijital ortamda hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.

 

Figopara’nın tüm avantajlarından yararlanmak için yapmanız gereken tek şey, hiçbir ücret ödemeden platformumuz üzerinden üyelik oluşturmak. Üstelik bunun için kredi kartınızın olması da gerekmiyor.

Ayrıca daha önceden kaleme aldığımız “KOBİ’lerin Kolayca Nakite Ulaşmasını Sağlayacak 4 Yöntem” yazımızı da tavsiye ederiz.

Koronavirüsün Etkileri Sürerken Esnaflar Kredi Çekmeli mi?