Sıkça Sorulan Sorular

Figopara, tedarikçi finansmanı işleminin tarafları olan alıcı, tedarikçi ve finans kurumunu aynı platform üzerinde buluşturarak temlik ihbarı/teyidi, fatura temliği, fiyatlandırma vb. süreçleri çok daha hızlı ve tek bir sistem üzerinden yapabilme imkanı vermektedir.
Figopara, çek ile ödenen faturaların iskontosu işleminin tarafları olan tedarikçi ve finans kurumunu aynı platform üzerinde buluşturarak çek bilgilerinin/görüntüsünün iletilmesi, fatura temliği, fiyatlandırma vb. süreçleri çok daha hızlı ve tek bir sistem üzerinden yapabilme imkanı vermektedir.
Alıcı firmaya mal ya da hizmet sağlayan tedarikçinin, yapmış olduğu satıştan doğan alacaklarını ihtiyaç duyduğu zamanda nakde dönüştürmesini sağlayan finansal bir enstrümandır.
Şirket adına FİGO Ticari Bilgi ve Uygulama Platformu’na kayıt olacak kullanıcı ve Şirket bilgilerinin FİGO Destek Ekibine iletilmesi gerekmektedir.
Menüdeki ‘Ücretsiz Başvur’ butonu aracılığıyla temas bilgilerinizin platforma yüklenmesinin ardından, ekibimiz sizinle temasa geçecek ve kayıt işleminizi tamamlayacaktır.
Platformu kullanmaya başlamadan önce Platform Sözleşmesi imzalanması ve 6698 Sayılı Kişisel Verileri Koruma Kanunu kapsamında herbir kullanıcının “Bilgilendirme ve Muvafakatname” formunu web üzerinden onaylaması gerekmektedir. Buna ek olarak, kullanmış olduğunuz muhasebe sistemiyle Figopara’nın entegre olması iş süreçlerinizi kısaltacaktır.
Her firma için 1 adet kullanıcı hesabı oluşturulmaktadır. Hesabım bölümündeki Kullanıcılar sekmesinden “Yeni Kullanıcı Ekle” butonunu kullanarak yeni hesaplar oluşturulabilmektedir.
Evet. Ticaret Sicil Gazetesi, Vergi Levhası, İmza Sirküleri, Hazirun Cetveli, Bilanço, Gelir Tablosu, İkametgah bölümlerine ilgili dokümanlar yüklenebilmekte, bunun dışındaki dokümanları yüklemek için Diğer sekmesi kullanılmaktadır. Bu dokümanlar seçilen Finans şirketi ile paylaşılmaktadır.
İskonto talebinin sonuçlanmasının ardından, finans kurumu tarafından ABF otomatik olarak oluşturularak figopara üzerinden tedarikçiye gönderilmektedir. Tedarikçi ABF’yi Figo İmzacı programını kullanarak figopara üzerinden e-imza ile imzalayarak finans şirketine gönderebilmektedir. Tedarikçi dilerse ABF’nin çıktısını alarak imzasını tamamlayıp finans şirketine posta ile de iletebilir.