Figo Easy Financing

When you want to collect your e-Invoice quickly, get rid of all time-consuming activities such as creating documents, the application process and waiting for results. Make all your transactions digitally and convert your invoice into cash on the same day.

İŞ ORTAKLARIMIZ

Figo Easy Financing
Figo Easy Financing
Figo Easy Financing
Figo Easy Financing
Figo Easy Financing
Figo Easy Financing
Figo Easy Financing
Figo Easy Financing

Get Early Payment for Your E-Invoices in 5 Simple Steps

1

Create Membership and Upload Financial Data

2

Connect your e-Invoice Integrator with one click

3

Select the e-Invoice that you want Early Financing for and view offers

4

Evaluate the offers from financial institutions and accept the most suitable one

5

Get early payment! That’s all.

Why 10,000+ Companies Use Figo Easy Finance?

We support small and medium-sized businesses that are often underserved by traditional financing institutions. That’s why we offer the fastest and easiest technological financing product to solve the cash flow and working capital problems of businesses.

Murat Türker
Rotech Motor
Read More
Finansal karlılığını ve nakit akışını yönetmek isteyen firmalara Figo Kolay Finansman'ı gönülden tavsiye ederim.
Mehmet Akbaş
Asitane Teknoloji
Read More
e-Fatura alacaklarımızı avantajlı oranlarla nakite çeviriyoruz. Hem alış-satışlarımızı hızlandırıp ciromuzu 2 katına çıkardık hem de döviz kuru riskimizi minimize ettik.
Sinan Tığlıoğlu
Vermisol
Read More
Firmamız için önemli olan nakit akışını hızlı ve rahat bir şekilde çözdük. Kullanılabilirlik oldukça kolay ve platform içindeki yönlendirmeler de anlaşılabilir bir şekilde tasarlanmış.
Şule Aykul
Yıldız Makine & Kalıp
Read More
Figopara nakit akışımız için hızlı bir çözüm sunarak nakit akışımızı hızlandırdı. İlgili müşteri temsilcilerinin yönlendirmeler sayesinde kısa sürede sonuca ulaşabildik.
Previous
Next
0 +
Active Customers
0 Billion TL+
Transaction Volume
0 +
Processed Invoices

The Best Alternative to SME Loans Business Loans Term Loans

When you apply for your e-Invoice receivables with Figopara, financial institutions will instantly evaluate and approve your request and get back to you faster. The response of financial institutions and the entire demand process are followed by Figopara.

Figo Easy Financing

5 reasons to use Figo Easy Financing for get your payments today

 1. Regular Cash Flow

  By connecting your private integrator, you can instantly convert your desired e-Invoice into cash, ensure continuity in cash flow, and initiate processes that you have been waiting for due to financing needs.
 2. No Buyer Notice Required

  Financing is provided for the undue e-Invoice you issued, without notification to your buyer. You do not need to give any notice to the buyer.
 3. Instant Invoice Financing

  You choose the most suitable one among multiple offers for your undue e-invoice and collect your payment instantly. You can do this for any e-Invoice you want.
 4. Easy Membership Process

  You can request an early discount for any of your e-Invoices with maturity by signing up for free on the easy-to-use Figopara platform and connecting your e-Invoice integrator without any extra costs.
 5. Security

  Figopara is regularly audited by banks to ensure the security of the platform.

e-Invoice Service Providers Partners

If your e-Invoice provider has an agreement with Figopara,
it is super easy to collect your e-Invoices before their due date!

Figo Easy Financing
Figo Easy Financing
Figo Easy Financing
Figo Easy Financing

Rotech Motor managed to minimize the effect of the increase in raw material prices and foreign exchange rates by collecting its 6-month-dated invoice before its maturity with Figo Easy Financing.

I wholeheartedly recommend Figo Easy Financing to companies that want to manage their financial profitability and cash flow.

Murat Türker, Rotech Motor
Play Video

Figopara Hakkında Merak Edilenler

Nakit akışını hızlandırmak ve işletme sermayesini büyütmek tüm işletmeler için en kritik konulardan biridir. Figopara ile vadesi gelmemiş e-Fatura’larınız için erken ödeme alarak ihtiyacınız olan nakite daha hızlı ulaşabilirsiniz.

Alıcı firmaya mal ya da hizmet sağlayan tedarikçinin, yapmış olduğu satıştan doğan alacaklarını ihtiyaç duyduğu zamanda nakde dönüştürmesini sağlayan finansal bir enstrümandır.

Figopara’ya kayıt olurken, şirketinizin doğrulanması için gerekli olan Ticaret Sicil Gazetesi, Vergi Levhası, İmza Sirküleri belgelerini yüklemeniz gerekmektedir.

Figopara’yı kullanmaya başlamadan önce Sözleşme imzalanması ve 6698 Sayılı Kişisel Verileri Koruma Kanunu kapsamında herbir kullanıcının “Bilgilendirme ve Muvafakatname” formunu web üzerinden onaylaması gerekmektedir. Buna ek olarak, kullanmış olduğunuz muhasebe sistemiyle Figopara’nın entegre olması iş süreçlerinizi kısaltacaktır.

Figo Easy Financing

Figopara Hakkında

Tedarikçi Finansmanı alanında Türkiye’nin önde gelen 6 bankası ile aktif olarak 4.000+ tedarikçiye sektör lideri olarak hizmet veren Figopara, aylık ortalama 180 milyon TL’lik fatura finansmanına aracılık etmektedir.
2016 kuruluş yılından itibaren Eczacıbaşı, Finberg, IFC (Dünya bankası), Revo Capital, Lima Ventures ve Endeavor Catalyst gibi yatırım firmalarından yatırım almıştır.

Bizi Tanıyın

Figo Easy Financing

Get Early Payment for Your E-Invoices.

Size özel bir teklifimiz var.

24 saat içinde, yerinizden kalkmadan vadeli faturalarınızı vadesinden önce tahsil etmeye başlayın.