Kurumlar Vergisi Nedir? Nasıl Hesaplanır?

kurumlar vergisi

Bu Yazıyı Paylaşın

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Devletin kamu hizmetlerinin sağlanması için topladığı fon, vergi olarak bilinir. Anayasada yeri olduğu için ödenmesi zorunludur. Bu zorunluluğa hem bireylerin hem de kurumların uyması gerekir. Bu vergi türlerinden biri olan Kurumlar Vergisi nedir? Mükellefleri kimlerdir ve nasıl hesaplanır?

Kurumlar Vergisi Nedir?

Bir kurumun kazançlarından bir yıl içerisinde elde edilen safi kazancın üzerinden hesaplanan bir vergi türüdür. Bahsi geçen kurumlar sermaye şirketleridir. Şahıs şirketleri tüzel kişiliğe sahip olmadıkları için bu vergiyi ödemezler. Her nisan ayının sonuna kadar ödeme yapılması gerekmektedir.

Kimler Kurumlar Vergisi Ödemelidir?

kurumlar vergisi

Kurumlar Vergisi Kanunu’nun 1. maddesine göre vergi mükellefleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Sermaye şirketleri (limited, anonim ve sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketler)
  • İktisadi kamu kuruluşları
  • Kooperatifler
  • İş ortaklıkları
  • Vakıf veya derneklere ait iktisadi işletmeler

Kurumlar Vergi Beyannamesi Nedir?

Her mükellef, vergiye tabi olan kazancının tamamı için bir beyanname verir ve Kurumlar Vergisi, bu beyan üzerine tarh olmaktadır. Posta yoluyla ya da e-beyanname ile verilebilmektedir. Ödeme, vergi dairesi veya finans kurumları aracılığıyla yapılabilir. Her mükellef, kazancının tümü için sadece tek bir tane beyanname teslim etmelidir. Tüm şubeler, imalathaneler veya bürolar için birden fazlası verilmemektedir. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesinden beyannameye ulaşmak mümkündür. 

Kurumlar Vergi Beyannamesi Ne Zaman Verilir? 

2020 yılına ait kazançların Kurumlar Vergisi Beyannamesi’nin 30 Nisan 2021 tarihine kadar verilmesi gerekmektedir. Mükellefler bağlı bulundukları vergi dairesine, nisan ayı içerisinde vergiyle birlikte sunmalıdırlar. 

Tam Mükellefiyet ve Dar Mükellefiyet Nedir?

Kurumlar Vergisi, tam ve dar mükellefiyet kapsamında ele alınır. Kurumların kanuni olarak veya iş merkezleri Türkiye’de bulunanların, ülke içinde ve dışında elde ettikleri kazançların tamamı üzerinden vergilendirilmesi tam mükellefiyettir. Dar mükellefiyet ise kanuni olarak ve iş merkezlerinin her ikisi de Türkiye’de bulunmayan şirketlerin sadece Türkiye’de elde ettikleri kazançların vergilendirilmesidir.

Kurumlar Vergisi Nasıl Hesaplanır?

kurumlar vergisi

Gelir Vergi Kanunu gereğince gayri safi kazançtan giderler çıkarıldıktan sonra elde edilen tutar üzerinden hesaplama yapılır. Diğer vergi türlerinin bir oranı olduğu gibi Kurumlar Vergisi’nin de bir oranı bulunmaktadır. Bu oran, 2018-2020 yılları arasında %22’yken 2021 itibariyle %20 olacak şekilde güncellenmiştir.  Yıllara göre oranları görmek için Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet adresine bakabilirsiniz.

Nakde Ulaşmanın En Kolay Yolu: Figopara

Figopara ile alacaklarınızı ihtiyaç duyduğunuz anda vadesinden önce tahsil edebilirsiniz. Uzun süren prosedür işlemleri yerine faturanızı sadece sisteme yükleyerek zamandan tasarruf sağlayabilirsiniz. Tüm finans kurumlarının tekliflerini güvenli altyapıya sahip tek bir platformdan görüntüleyebilir, size en uygun olanı seçerek istediğiniz anda nakde ulaşabilirsiniz. Tüm bu avantajlardan yararlanmak için yapmanız gereken tek şey; ek şart veya ücret olmadan platformumuz üzerinden üye olmanız. Haydi siz de Figopara’ya katılın, istediğiniz anda nakde ulaşın!

E-posta bültenimize kayıt olun

İlgilenebileceğinizi Düşündüğümüz İçerikler