FinTech şirketleri, Bankalar, Finansal Şirketler ve API

Bankaların en önemli gelirinin kaynağı olan faizin elde edilmesinde baş rolü üstlenen ‘kredilerin’ verilmesi kararında en önemli etkenler nelerdir?

Günümüzde dijital dünyada neredeyse her şey kendi kişilik özelliklerimize, isteklerimize, beğenilerimize göre düzenlenir hale geldi. Dijital dünyanın bu hali taleplerin çok hızla büyüyen arz ile karşılanmasına ve doğal olarak dijital dünyanın katlanarak büyümesine neden olmaktadır. 

Hal böyle olunca binlerce müşterisi bulunan banka ve finansal şirketlerin de müşterilerinin beğenilerini karşılamak üzere ciddi efor sarf etmesi gerekmektedir. 

Ancak, dijital dünya bu eforu en aza indirmek için bir çözüm sunmaktadır: API.

API (Application Programming Interface), belirli verilere ulaşılabilmesini ve belirli işlemlerin yapılmasına imkan tanıyan fonksiyon ve prosedürler bütünü olarak yeni, farklı şekil ve kullanımlar için programlar yazılmasına imkan sağlamaktadır. 

Bugün birçok banka ve finansal şirket kendi API’ lerini hazırlayarak FinTech şirketlerinin kullanımına sunmaktadır. FinTech şirketleri ise bu API’ ler sayesinde ticaretin ve finansal hizmetlerin kişiselleşmesi, beğeni ve isteklere göre şekillenmesini sağlamaktadırlar. 

FinTech şirketleri bankaların ve finansal şirketlerin kullanımına açtıkları API’ ler sayesinde geleneksel ticaret ve finansal hizmetler anlayışının tamamen dışında yepyeni kullanım şekilleri sunabilmektedirler. Bu nedenle, FinTech şirketleri geleneksel olmayan finansal hizmet sağlayıcıları olarak anılmaktadır.

Bir araç değiştirilerek kullanıcı zevki ve kullanım alışkanlıklarına göre özelleştirildiği gibi, internet bankacılığı, mobil bankacılık vb gibi tüm finansal işlemler API’ ler ile kullanıcıya göre değiştirilerek sunulabilmektedir. Yeni kullanıcı alışkanlıklarının bu trendde olduğu göz önüne alındığında geleneksel bankacılık hizmetlerini API’ ler aracılığı ile FinTech şirketlerine açmayan yapılar çok muhtemeldir ki; belirli bir zaman sonra rakipleri karşısında geri kalmış olacaktır. 

Yapılan araştırmalarda geleneksel modelin dışındaki kullanımların müşteri memnuniyetini arttırdığı tespit edilmiş. 

Bu nedenle, Avrupa Birliği’ nde alınan karar kapsamında AB ülkelerinde yer alan bankaların 2018 yılında tüketici verilerini yeni teşebbüs ve finansal hizmetler için API’ ler üzerinden erişime  açmaları gerekmektedir. Ülkemizde de örneklerinin artacağına inanıyoruz.


Paylaş: